6. 8. svátek má Oldřiška
Tajná láska na zámku v Březnici: Syn císaře se své neurozené manželky nikdy nevzdal

Nepřehlédněte
10. listopadu 2019   (06:55)
Tajná láska na zámku v Březnici: Syn císaře se své neurozené manželky nikdy nevzdal

Obdivuhodně pevný svazek nakonec ocenil i papež a v roce 1576 ho oficiálně uznal. Stalo se tak ale pouhé čtyři roky před Filipíninou smrtíVěděli jste, že březnický zámek byl svědkem jednoho z největších milostných vzplanutí v dějinách Habsburků? Před láskou císařova syna Ferdinanda II. a neurozené dcery kupce Filipíny Welserové ustoupil i samotný papež.

Filipína měla nejen štíhlou postavu, krásné oči, bezchybnou pleť, ale byla také moudrá, vzdělaná a laskavá. Byla výbornou kuchařkou a bylinkářkou, po své tetě Kateřině z Lokšan zdědila léčitelské schopnosti.

Dvořilo se jí spousta mužů, ale nedokázala si mezi nimi vybrat. Ve svých 29 letech stále nebyla vdaná, a tak hrozilo, že skončí v klášteře. Neprovdané dívky se v té době stávaly jeptiškami, aby nedělaly ostudu. Svůj život však Filipína bohu nakonec nezasvětila, a to jen díky osudnému setkání s Ferdinandem II. Přeskočila mezi nimi jiskra a o rok později se na březnickém zámku v přísném utajení vzali. O nerovném sňatku nesměl mít nikdo sebemenší potuchy.

Zamilované dvojici se brzy narodil syn Andreas. To se však také muselo utajit, a tak novorozené dítě položili mezi dveře zámku, aby se ho mohla Filipína ujmout jako nalezence. V dalších letech si podobným způsobem osvojila další tři děti. To už ale začalo být podezřelé. Císař se nakonec o synově sňatku dozvěděl. Přikázal mu, aby se okamžitě rozvedl. To však Ferdinand odmítl. Kvůli lásce k Filipíně dokonce odmítl i polský trůn.

Císař nakonec manželství toleroval, ale nařídil, aby se s Filipínou nikdy neukazoval na veřejnosti. Všechny jejich děti vyloučil z nástupnictví. Na Ferdinanda tlačily i různé politické strany. Chtěly, aby se neurozené manželky zbavil. On to však nikdy neudělal.
Obdivuhodně pevný svazek nakonec ocenil i papež a v roce 1576 ho oficiálně uznal. Stalo se tak však pouhé čtyři roky před Filipíninou smrtí. Ta ve svých třiapadesáti letech podlehla nemoci jater. Ferdinand po ní dlouho truchlil. Nakonec se v roce 1582 oženil se svou šestnáctiletou neteří Annou Kateřinou Gonzagovou.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mir

Další články

Poprvé v historii přivítá hvožďanský špejchar návštěvníky. Rekonstrukce stála už 10 milionů korun Poprvé v historii přivítá hvožďanský špejchar návštěvníky. Rekonstrukce stála už 10 milionů korun Obnova hlavní části hvožďanského špejcharu, který patří ke gotické tvrzi, se chýlí ke konci. V sobotu 5. září památka poprvé ve své historii přivítá veřejnost. Součástí slavnostního otevření je program pro děti i dospělé. 6. srpna 2020   (17:00) Strakonická silnice byla uzavřena. Po střetu tří aut začalo jedno hořet Strakonická silnice byla uzavřena. Po střetu tří aut začalo jedno hořet Čtvrteční odpoledne přineslo opět komplikace na silnici I/4 u odbočky na Orlickou přehradu. 6. srpna 2020   (13:48) Dohodáři dostanou kompenzační bonus za dopady šíření koronaviru Dohodáři dostanou kompenzační bonus za dopady šíření koronaviru Pracovníci na dohodu mohou žádat o 350 korun na den za období od 12. března do 8. června 6. srpna 2020   (12:16) Slepička ukončil kariéru. Chce trénovat a hrát v nižších soutěžích Slepička ukončil kariéru. Chce trénovat a hrát v nižších soutěžích Příbramský odchovanec již nebude působit jako hráč ligového mužstva. 6. srpna 2020   (11:08) Produkce ryb v Česku loni meziročně klesla o 3,5 procenta na 20.986 tun Produkce ryb v Česku loni meziročně klesla o 3,5 procenta na 20.986 tun Podle údajů Českého statistického úřadu se spotřeba ryb v Česku pohybuje v posledních letech kolem 5,5 kilogramu ryb na osobu ročně. 6. srpna 2020   (09:47) Odložte deštníky, připravte plavky. Tropy hlásí návrat Odložte deštníky, připravte plavky. Tropy hlásí návrat Jízda historickými vozy i rock'n'roll. V Rožmitále zažijete Retro den Jízda historickými vozy i rock'n'roll. V Rožmitále zažijete Retro den Místní dráha v Rožmitále pod Třemšínem a Podbrdské muzeum oslaví narozeniny spolu. V sobotu 22. srpna čeká návštěvníky celodenní program s historickými projížďkami, výstavami a hudbou. Končí se o půlnoci. 6. srpna 2020   (06:40) Další nebezpečná vlna podvodů na Facebooku. Hackeři zveřejňují statusy pod vaší identitou Další nebezpečná vlna podvodů na Facebooku. Hackeři zveřejňují statusy pod vaší identitou Příbramská nemocnice láká na výstavu Úsměv a radost Příbramská nemocnice láká na výstavu Úsměv a radost V pořadí třetí letošní výstavou pokračuje sezóna 2020 v galerii Oblastní nemocnice Příbram. 5. srpna 2020   (19:50)
Štítná žláza: Malý orgán, který dokáže napáchat velké problémy Štítná žláza: Malý orgán, který dokáže napáchat velké problémy Funkcí štítné žlázy je vytvářet hormony, které ovlivňují celé naše tělo. 5. srpna 2020   (16:08)
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz