20. 4. svátek má Marcela

Svátky v teple a s řízkem: Jak tráví Vánoce lidé bez domova?

28. prosince 2018   (06:35)
Svátky v teple a s řízkem: Jak tráví Vánoce lidé bez domova?

Ne všichni mohou být na Vánoce doma s rodinou. Navštívili jsme nízkoprahové denní centrum.


Máme za sebou nejradostnější období roku, kdy se většina z nás shledala se svými příbuznými, přijímaly se dary a přání k co nejhezčím svátkům. Bohužel ne všem je tato možnost k dispozici. Jsou tu také ti, kteří se nepřízní osudu či těžkou životní situací ocitli bez přístřeší. Pro ně je v Příbrami k dispozici nízkoprahové denní centrum s Noclehárnou. Jak to v centru funguje a jak se lišil provoz o vánočních svátcích? To nám řekla jedna z pracovnic místního centra na Rynečku.

Můžeme poprosit o základní informace ohledně provozu centra a jeho činností?
Nízkoprahové denní centrum a Noclehárna. Nízkoprahové centrum znamená, že sem mohou všichni klienti a jedinou podmínkou je, že již dosáhli 18 let. Noclehárna má kapacitu 24 klientů. Existuje zde možnost posílit celkovou kapacitu o takzvané „teplé židle“. Celkový počet pro přespání je 30 klientů. Při velké nepřízni počasí to může být ještě více.

Je centrum k dispozici výhradně lidem bez domova?
Centrum je určeno lidem, kteří jsou ohroženi nepříjemnou životní situací. Nemusí jít vyloženě o lidi bez domova.

Je přespání nějak zpoplatněno?
Ano, přespání je zpoplatněno 40 Kč za noc. Takzvaná „teplá židle“ je k dispozici zdarma. Případně je možné si přespání odpracovat. Jedná se o dvě hodiny práce, které mohou být vykonány uvnitř centra či v rámci jeho pozemku. Jde o pomocné práce a při jejich zadání se hledí na fyzické možnosti a věk klienta.

Lišil se provoz centra během svátků od svého standardu?
K výraznějším změnám nedošlo, nicméně nám lidé nosili potravinovou pomoc. Přinesli nám ponožky, rukavice, ale i další kusy oblečení. Základním zdrojem oblečení jsou občané Příbrami a výjimečně je centrum zásobováno například z Prahy.

Jak je to s jídlem v centru a podával se řízek na Štědrý den?
Standardně je poskytována polévka a jídlo z potravinové banky. Na Štědrý den se podával řízek se salátem, kdy bylo připraveno 30 porcí. Nechybělo ani vánoční cukroví.

Došlo už v centru k nějakým problémům nebo zvláštním událostem?
Občas dochází k situacím, které jsou způsobeny tím, že je klient posilněn alkoholem. Pakliže na to nestačíme, tak přivoláme hlídku Policie. Tolerance v našem centru je do 0,8 promile alkoholu v krvi. V případě, že je hodnota vyšší, klient musí zařízení opustit.

Máme za sebou nejradostnější období roku, kdy …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: pmrDalší články

Čtyři jednotky hasičů zasahují u požáru lesa Čtyři jednotky hasičů zasahují u požáru lesa Ani na Velký pátek nemají hasiči klid 19. dubna 2019   (17:49) AKTUÁLNĚ Velký pátek připomíná smrt Ježíše Krista Velký pátek připomíná smrt Ježíše Krista Pokračujeme v našem mini seriálu o významu Velikonoc. 19. dubna 2019   (16:19) K nahlášenému požáru vyjížděli hasiči na Březové hory K nahlášenému požáru vyjížděli hasiči na Březové hory Právě nyní proběhl zásah hasičů na Březových Horách. 19. dubna 2019   (13:58) AKTUÁLNĚ Tragická nehoda na Příbramsku: Motorkář nepřežil srážku s autem Tragická nehoda na Příbramsku: Motorkář nepřežil srážku s autem Záchranářský vrtulník odlétl prázdný 19. dubna 2019   (12:28) AKTUÁLNĚ I o Velikonocích vám poradíme, jak trávit prodloužený víkend I o Velikonocích vám poradíme, jak trávit prodloužený víkend Počet akcí je o tomto víkendu poměrně omezený. 19. dubna 2019   (09:41) Příčina včerejšího požáru v CHKO: Odlétnutí segmentů po řízeném výbuchu Příčina včerejšího požáru v CHKO: Odlétnutí segmentů po řízeném výbuchu Přinášíme krátká videa vrtulníku a z vrtulníku pro dokreslení velikosti zasaženého území a komplikovanosti zásahu 19. dubna 2019   (06:59) VIDEO Na Velký pátek si nakoupíte. Na Velikonoční pondělí však zůstanou obchody zavřené Na Velký pátek si nakoupíte. Na Velikonoční pondělí však zůstanou obchody zavřené Obchodním domům to přikazuje zákon. 18. dubna 2019   (21:42) Zeleným čtvrtkem začíná hlavní část Velikonoc, proč je ale zelený? Zeleným čtvrtkem začíná hlavní část Velikonoc, proč je ale zelený? Velikonoce od loňska nabídnou hned 4 dny, kdy nemusíme do práce. 18. dubna 2019   (18:18) Hasiči likvidují požár skládky větví, došlo k rozšíření ohně i na stromy Hasiči likvidují požár skládky větví, došlo k rozšíření ohně i na stromy Příčinou požáru mohlo být i samovznícení 18. dubna 2019   (16:16) Hasiči bojují s požárem lesa, na pomoc povolali vrtulník s bambi vakem Hasiči bojují s požárem lesa, na pomoc povolali vrtulník s bambi vakem Byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu 18. dubna 2019   (15:43) AKTUALIZOVÁNOKodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz