vývoj epidemie COVID-19
aktualizováno:   24. 9. 2020
Bohutín 4
Březnice 8
Čím 3
Dobříš 20
Dolní Hbity 2
Dublovice 2
Háje 3
Hluboš 4
Jablonná 2
Jince 3
Kamýk nad Vlt. 6
Konětopy 1
Kosova Hora 4
Krásná Hora nad Vltavou 1
Lešetice 1
Lhota u Příbramě 1
Milín 5
Mokrovraty 1
Narysov 2
Nechvalice 5
Nečín 5
Nedrahovice 2
Nová Ves pod Pleší 3
Nový Knín 4
Obecnice 5
Ohrazenice 3
Pečice 1
Pičín 1
Příbram 135
Příčovy 3
Rosovice 2
Rožmitál p. Tř. 9
Sedlčany 16
Sedlec-Prčice 3
Smolotely 2
Stará Huť 9
Štětkovice 1
Suchodol 1
Svaté Pole 1
Třebsko 1
Trhové Dušníky 1
Vranovice 1
Vysoký Chlumec 1
Zbenice 1

Student: Chtěl jsem pomoci příbramské nemocnici, začal jsem vyrábět ochranné štíty

22. dubna 2020   (07:03)
Student: Chtěl jsem pomoci příbramské nemocnici, začal jsem vyrábět ochranné štíty

„Vstávání k tisku nebylo nic moc. Často se tiskárna zasekla nebo se něco jiného pokazilo, takže několikrát jsem i v noci pájel drátky a nespal,“ říká devatenáctiletý student Josef Matějka.


Ve spojitosti s epidemií koronaviru, která dorazila před časem i do Příbrami, se zvedla i nebývalá vlna solidarity, kterou pociťuje především příbramská nemocnice. Do té lidé nosí látkové ústenky, ochranné štíty, další ochranné pomůcky nebo i jídlo.

Jedním z dárců je i devatenáctiletý Josef Matějka, který je studentem čtvrtého ročníku příbramského gymnázia. V době nouzového stavu, takřka nonstop tiskne na své 3D tiskárně ochranné štíty pro lékaře, sestřičky a pečovatelky. Vyrábí, rozváží a daruje. Do nemocnic, do domovů pro seniory a lékařských ordinací.

Momentálně začal spolupracovat se spolkem Avalone, a tak jeho 3D štíty ochraňují také lékaře popáleninové medicíny v Praze, Brně a Ostravě. V rozhovoru prozradil, proč se zapojil do charitativní akce, ale i to, jaké měl počáteční problémy s výrobou ochranných štítů.
Jaké jsou Vaše koníčky? Víme, že se kromě studia zajímáte i o robotiku..
Mezi mé zájmy patří engineering robotika, sport a Elon Musk. Doma si ve volném čase stavím robota a jsem otevřen jakékoliv dobročinné akci, včetně tisknutí ochranných štítů pro zdravotníky.
Vy jste již založil i svou vlastní firmu?
Ano, založil. Pracuji na 3D tiskárně, snažím se vytisknout téměř jakýkoliv díl či součástku z ekologického plastu. Nyní vyvíjím robota Frankieho, společníka do každé domácnosti. Frankie vás rozesměje, vyfotografuje, přehraje hudbu a dokáže mnoho dalšího. Nyní se robot Frankie připravuje na svoji velmi důležitou misi.

Jak Vás napadlo tisknout 3D štíty pro zdravotníky? 
Napadlo mě to po zprávě od spolužačky, která mi poslala příspěvek příbramské nemocnice, že štíty shání. V tu chvíli jsem pochopil, že ochranných pomůcek je vážně málo. A tak jsem začal. 
Co to vlastně ty 3D štíty jsou? Koho a jak chrání? 
 Ochranné štíty chrání lidi v tzv. první linii, zabezpečí jejich oči a tvář od kašlání a kýchání pacientů, přičemž se dají kombinovat s respirátorem. Tyto štíty tisknu na základě výzvy a návodu firmy Průša.
 
Kolik štítů jste vyrobil?   
Vyrobil jsem jich přibližně 430. 
 
K tisku jste musel vstávat i v noci, každé tři hodiny. Jaké to bylo? 
Vstávání k tisku nebylo nic moc. Často se tiskárna zasekla nebo se něco jiného pokazilo, takže několikrát jsem i v noci pájel drátky. Veliká sranda. 
 
Pomáhal Vám někdo? 
Děkuji za pomoc své rodině. Děkuji ostatním tiskařům, se kterými si pomáháme. 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
Ivana Nikitinská
foto: pribram.cz_ Ivana Nikitinská

autor: Tomáš Pečenka, Ivana Nikitinská

Další články

Řidič Octavie se podruhé narodil: Po nárazu do stromu sešrotoval auto a vyvázl s lehkým zraněním Řidič Octavie se podruhé narodil: Po nárazu do stromu sešrotoval auto a vyvázl s lehkým zraněním Muže, který usmrtil svého otce, poslal soud na deset let do vězení Muže, který usmrtil svého otce, poslal soud na deset let do vězení Starosta Příbrami a ředitel nemocnice dnes darovali krev Starosta Příbrami a ředitel nemocnice dnes darovali krev Oblastní nemocnice Příbram na oddělení odběru krve přijala dva významné dárce. 24. září 2020   (17:55) Záchranná služba zřídila bezplatné volání pro lidi s podezřením na koronavirus Záchranná služba zřídila bezplatné volání pro lidi s podezřením na koronavirus Záchranná zdravotnická služba Středočeského kraje pro obyvatele zřídila bezplatnou telefonní linku, kde v souvislosti s podezřením na nákazu covid-19 mohou získat celou řadu potřebných informací. 24. září 2020   (15:43) Drn Drn, svým velkým malotraktorem už se do Příbrami řítí MIG 21 Drn Drn, svým velkým malotraktorem už se do Příbrami řítí MIG 21 Jiří Macháček společně s kapelou usedne do kabiny stíhacího letounu v sobotu v 21:30 hodin. 24. září 2020   (14:31) Volit je možné i v případě karantény nebo izolace Volit je možné i v případě karantény nebo izolace Termín voleb do zastupitelstev krajů a třetiny senátu je stanoven na začátek října. K volbám díky speciálním opatřením budou moci i voliči, kteří jsou aktuálně v karanténě či izolaci spojené s onemocněním covid-19. 24. září 2020   (12:20) Jindřich Havelka: "Prvním a největším bohatstvím je zdraví" Jindřich Havelka: "Prvním a největším bohatstvím je zdraví" PR Víkendová studená fronta odstartuje v Příbrami topnou sezonu Víkendová studená fronta odstartuje v Příbrami topnou sezonu Bible čtivě a pro všechny. Překlad pro čtenáře 21. století představí jeho autor v Březnici Bible čtivě a pro všechny. Překlad pro čtenáře 21. století představí jeho autor v Březnici V bývalé jezuitské koleji v Březnici se dnes setkáte s teologem a překladatelem Alexandrem Flekem. Projektem moderního překladu Bible strávil s kolegy patnáct let. 24. září 2020   (08:15)
Restaurace a bary mohou po 22:00 prodávat přes okénko Restaurace a bary mohou po 22:00 prodávat přes okénko Soubor novinek vrací do hry řadu opatření, která si Češi mohou pamatovat z jara. 24. září 2020   (06:33)
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz