Středočeští zemědělci sklidili téměř všechen ozimý ječmen a tři pětiny řepky
22. července 2024 (19:48)
Zemědělci ve Středočeském kraji sklidili téměř všechen ozimý ječmen, přes 96 procent, a zhruba tři pětiny ploch s řepkou. Z více než jedné pětiny mají sklizenou ozimou pšenici a ječmen jarní. Další obiloviny jsou ještě na polích, sklizeno je jich nyní přes 28 procent ze všech ploch. Výnos základních obilovin činí 5,72 tuny na hektar, je nižší než loni. Vyplývá to z dat, která dnes zveřejnilo ministerstvo zemědělství.
Letos je v regionu základními obilovinami oseto téměř 242.300 hektarů, méně než loni. Výnos aktuálně činí 5,72 tuny na hektar, loni touto dobou to bylo 6,61 tuny na hektar. Výnos ozimého ječmene je nyní 5,56 tuny na hektar.
Největší plochu zabírají pole s ozimou pšenicí, byla zasetá na více než 156.000 hektarech. Sklizenou ji nyní farmáři mají ze 33.000 hektarů, což je zhruba 21 procent celkové plochy. Průměrný výnos je 6,16 tuny na hektar. Zhruba na 23 procentech ploch je sklizen ječmen jarní, na devíti žito a na osmi procentech triticale, což je kříženec žita a pšenice.
Menší plochu mají letos pole s řepkou. Zatímco loni jí bylo oseto přes 86.000 hektarů, letos je to necelých 76.400 hektarů. Sklizená je z 63 procent ploch a průměrný výnos činí 2,72 tuny na hektar.
Loni sklidili středočeští zemědělci téměř z 254.000 hektarů ploch zhruba 1,6 milionu tun obilovin, méně než v roce 2022. Průměrný výnos činil 6,3 tuny na hektar. Ve srovnání s předloňskem byla osevní plocha téměř o 16.000 hektarů menší, vzrostly ale hektarové výnosy.
V celé zemi letos začala sklizeň obilnin a řepky před necelými pěti týdny. Sklizeno je nyní téměř 38 procenta ploch všech obilovin a 62 procenta ploch s řepkou. Loni touto dobou to bylo méně, výnosy ale byly vyšší.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•Česko v týdnu na čas opustí tropické teploty, ty se pak vrátí o víkendu
•Stezka skřítka Tušílka nabízí propojení skutečných zážitků z přírody se světem internetu
•V pondělí dorazí silné bouřky s přívalovým deštěm, varují meteorologové
Další články
Čím si připíjíme na Silvestra a Vánoce: prosecco, šampaňské nebo český sekt?
Bublinky patří k největším symbolům oslav. Na Silvestra i o Vánocích saháme po šumivém …
Zajímavosti
Last Vish Nite potřetí: Rocková a punková noc rozezní Příbram
Rock, punk a pořádná dávka energie. Už 30. prosince se v Příbrami uskuteční třetí …
Chovatelé musí být ve střehu kvůli ptačí chřipce
Rostoucí počet ohnisek ptačí chřipky a šíření nákazy může zasáhnout i Příbramsko. …
Sváteční past: Co dělat, když vám dojdou léky a ordinace je zavřená
Sváteční volno je pro většinu lidí čas klidu. Pro pacienty, kterým dojdou pravidelně …
Zdravotnictví
Tento týden nás čeká chladno a větrno, na hory dorazí i trvalejší sněžení
Pondělí 29. prosince začalo přesně podle předpovědí Českého hydrometeorologického …
Kompletní novoroční mozaika: co opozice přeje Příbrami do roku 2026
Z radnice už zazněla oficiální přání, své novoroční slovo přidala i naše redakce. Aby …
Nepřehlédněte
Ohňostroj chystá na Nový rok z velkých středočeských měst Kutná Hora a Kolín, Příbram bude bez ohňostroje
Z velkých měst ve středních Čechách přivítá nový rok tradičním ohňostrojem Kutná Hora …
Nové standardy sjednotí podobu a služby parkovišť P+R ve Středočeském kraji
Jednotná pravidla, moderní technologie a propojení do jednoho systému. Středočeský …
Nový klip hudebníka Kocouru se natáčel v Příbrami
Na tvorbě videoklipu k písni Prolomíme ledy se podílel třicetičlenný tým. „Klip má …
Podolský most a návrat staré Vltavy
Současná nízká hladina Vltavy odhaluje místa, která běžně zůstávají skrytá pod vodou. …
TIP NA VÝLET





