Středočeský kraj nezaznamenal nárůst počtu ukrajinských uprchlíků kvůli zimě
30. listopadu 2022 (19:27)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
Považujeme za nutné, aby stát motivoval uprchlíky k tomu, aby se snažili z dočasného ubytování přesunout do takzvaného integračního, tedy dlouhodobého, které si i budou hradit, řekla hejtmanka Petra Pecková.
Středočeský kraj zatím nezaznamenal nárůst počtu ukrajinských uprchlíků v souvislosti se zimou. Za listopad eviduje 844 běženců, o měsíc dříve jich bylo 1300 a v září přes 1500. Vyplynulo to z dnešního jednání krajského krizového štábu, informoval mluvčí hejtmanství David Šíma.
Kraj by měl být podle hejtmanky Petry Peckové (STAN) připraven na to, že kvůli zimě a útokům na kritickou infrastrukturu na Ukrajině může příliv uprchlíků zesílit. "Na vrcholu jarní vlny jsme v našich asistenčních centrech odbavovali až vyšší stovky příchozích, tudíž bychom samozřejmě tento režim v případě enormního náporu byli schopni obnovit, nicméně je nutné říct, že za současného stavu je aktuální krajský systém optimální a funguje bez problémů," uvedla Pecková.
Krajská pracoviště od začátku války na Ukrajině odbavila 36.706 ukrajinských běženců. "Přesný odhad, jaký celkový počet uprchlíků je možné v kraji zvládnout, však není odvislý pouze od možností příjmu přes pracoviště či přes poskytované nouzové ubytování, ale je nutné také zahrnovat velkou část uprchlíků, kteří přicházejí mimo systém a jsou ubytováváni v solidárních domácnostech nebo soukromě, a ty bohužel v evidenci nemáme," uvedla Pecková. Podle ní o tom svědčí celkový počet zhruba 61.000 lidí, kterým byla dosud udělena dočasná ochrana v kraji.
Běžencům nyní slouží registrační místa v pěti městech, a to Benešově, Kladně, Kutné Hoře, Mladé Boleslavi a Příbrami. Registraci a pomoc s ubytováváním nabízejí v pondělí a ve středu od 8:00 do 16:00 a v pátek od 8:00 do 13:00. Krizový štáb dnes upravil jejich vánoční provoz. V pondělí 26. prosince budou místa zcela uzavřena a ve středu 28. prosince otevřena do 14:00.
Kraj má uzavřeno přes 730 smluv s komerčními ubytovateli. Dlouhodobě je možné sledovat uvolňování ubytovacích kapacit, které pro ukrajinské běžence zajišťoval. Důvodem je podle hejtmanství i to, že se běženci stávají ekonomicky samostatní. Aktuálně je podle údajů Úřadu práce ve Středočeském kraji zaměstnáno 26.500 ukrajinských pracovníků. "Nadále však považujeme za nutné, aby stát motivoval uprchlíky k tomu, aby se snažili z dočasného ubytování přesunout do takzvaného integračního, tedy dlouhodobého, které si i budou hradit," dodala Pecková.
Kraj má k dispozici více než 1000 volných míst v nouzovém ubytování, které se snaží poskytovat cíleně. Například pro rodiny s dětmi hledá ubytování tam, kde jsou volné kapacity škol, školek a kde by mohla být dostupná práce.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK/Středočeský kraj
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Středočeský kraj a Praha spouštějí poslední tendry na autobusové dopravce
•Mikulášské nadílky na Příbramsku otevřou brány pekelné, ale i taneční parket
•Na první adventní neděli zněly Dobříší koledy, voněl svařák a město rozzářila vánoční výzdoba
Další články
Světlo proti násilí. Policisté v Příbrami podpořili oběti minutou ticha
Evropský den obětí trestných činů, který připadá na 22. února, si už letos připomněli …
Měla by Příbram mít vlastní „nultou hodinu autoškoly“?
Co kdyby se ještě před první jízdou v autoškole mluvilo otevřeně o tom, co mladé …
ANKETA
Manželské večery: Svatá Hora zve na rande, které oživí váš vztah
Sedíte vedle sebe, a přesto máte pocit, že jste si nějak vzdálili? Rutina, únava a …
Příbramsko se bouří proti větrníkům. Chystají se další referenda, jediná obec zatím drží otevřené dveře
Debata o větrných elektrárnách na Příbramsku vstoupila do nové fáze. Většina obcí už …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Centrem Příbrami za tajemstvím: Vydejte se v neděli po stopách vzniku nového města!
Máte chuť objevit zákoutí Příbrami, o kterých jste doposud ani netušili, že existují? …
Za kouzlem a tajemstvím nevšedního světa lišejníků
Při toulkách lesem se setkáme s nevšední krásou všude kolem nás. Když nemám zrovna …
POZNÁVÁME BRDY
Přepis auta bez front? V Příbrami to jde už dnes, ale lidé zatím dávají přednost okénku
Přepis auta, výměna značek nebo změna vlastníka bez front a bez úředních hodin. Portál …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Tankování v Příbrami: Natural 95 už od 31,90 Kč, nafta od 30,90 Kč
Za benzin Natural 95 zaplatíte tento týden v Příbrami v rozmezí od 31,90 Kč do 34,90 …
AKTUÁLNĚ
Stát testuje divočáky napříč republikou kvůli smrtelnému onemocnění. Jak vážná je situace?
V celé České republice letos probíhá monitoring Aujeszkyho choroby u prasat divokých. …
Balóny nad Sedlčanskem! Proč letěly tak vysoko a kam mířily?
Sedlčansko dnes zažilo nečekanou podívanou. Nad regionem se v dopoledních hodinách …
AKTUÁLNĚ




