21. 9. svátek má Matouš

Středočeský kraj chystá revizi okruhů zimní údržby silnic

9. září 2021   (08:01)
Středočeský kraj chystá revizi okruhů zimní údržby silnic
foto: Ředitelství silnic a dálnic

Obnovuje také meteostanice, které silničářům poskytují cenná data a umožňují jim vyjíždět na silnice dříve, než začne padat sníh.


Středočeský kraj chystá kompletní revizi okruhů zimní údržby silnic, chce, aby byla efektivnější. Obnovuje také meteostanice, které silničářům poskytují cenná data a umožňují jim vyjíždět na silnice dříve, než začne padat sníh. Na setkání vedení kraje se středočeskými starosty v Praze to řekl hejtmančin náměstek pro silniční infrastrukturu Martin Kupka (ODS). Uplynulá zimní sezona stála krajské cestáře 420 milionů Kč, šlo o jednu z nejdražších od roku 2000.

Kraj chce zimní okruhy údržby podrobit revizi. "Chtěli bychom to spustit v příštím roce. Vzniká matematický model, vycházíme v tomto směru například ze zkušeností Plzeňského kraje, kde se tou změnou podařilo ušetřit prostředky, ale především změnit sled zásahů tak, aby to co nejvíc vyhovovalo i změněným dopravním podmínkám. To se středních Čech týká ještě mnohem víc než Plzeňského kraje, zejména v okolí Prahy v kopcovitých oblastech to je jedna z velkých bolestí," uvedl Kupka.
Krajským silničářům pomáhá 35 meteostanic a využívat mohou i informace z dalších 68 stanic, které patří Ředitelství silnic a dálnic. Data z meteostanic zahrnují vlhkost a teplotu vzduchu a vozovky nebo i to, zda je silnice mokrá, suchá, namrzlá či ošetřená. Nejnovější meteostanice jsou vybaveny kamerovým systémem. Veškeré informace odesílají na servery centrálních dispečinků zimní údržby. Díky tomu nemusejí silničáři absolvovat tolik kontrolních jízd.
Hejtmanství chce také využívat nové technologie oprav silnic, i na základě zkušeností z Německa a Rakouska. Cílem je podle Kupky nenechat je zchátrat natolik, že je oprava už velmi drahá.

Při diskusi zazněla i kritika, starosta Dobříše Pavel Svoboda (Pro Dobříš) si postěžoval na komplikace při rekonstrukci průtahu městem, na začátku září podle něj začala oprava úseku, o níž nebyl dopředu nikdo informován. Kupka poukázal na to, že proti lepší koordinaci staveb jde zájem opravit po zimě co nejvíc silnic. Přislíbil však zlepšení.
Hejtmanka Petra Pecková (STAN) chce jednou měsíčně pořádat výjezdy do regionů, jednotlivých obcí s rozšířenou působností, kromě setkání se starosty a veřejností chce navštěvovat i místní firmy. Starosty informovala například o digitalizaci agend na úřadu, díky níž se podle ní řada úkonů zjednodušila. Kraj se rozhodl, že posílí odbor IT o deset lidí, což by mělo podle hejtmanky ušetřit práci 40 úředníků. Pecková starosty také vyzvala k používání středočeského platebního portálu, jenž podle ní zlepšil klientský komfort úřadů a organizací v kraji.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka

Další články

Příbramská průmyslovka oslaví 170. výročí. Patří mezi nejstarší školy v ČR Příbramská průmyslovka oslaví 170. výročí. Patří mezi nejstarší školy v ČR Na začátku listopadu tohoto roku uplyne právě sto sedmdesát let od zahájení vyučování … Meteorologové: Teplé počasí zůstane až do konce září, v říjnu se začne ochlazovat a přibude srážek Meteorologové: Teplé počasí zůstane až do konce září, v říjnu se začne ochlazovat a přibude srážek Meteorologové vydali dlouhodobou předpověď počasí. Výlov Sadoňského rybníka doprovodí myslivecké troubení i soutěže pro děti Výlov Sadoňského rybníka doprovodí myslivecké troubení i soutěže pro děti Během Myslivecko-rybářské slavnosti v Rožmitále pod Třemšínem koupíte živé ryby nebo … Pekárna plánuje investice za stovky milionů, nabírat bude více než 200 zaměstnanců Pekárna plánuje investice za stovky milionů, nabírat bude více než 200 zaměstnanců Město Příbram schválilo odprodej pozemků, které pekárna ke svému záměru … Tým, který dosahuje skvělých výsledků, přitahuje další šampiony Tým, který dosahuje skvělých výsledků, přitahuje další šampiony Příbramská firma Wheelabrator Czech (dříve DISA) dosahuje v současnosti vrcholu svého … Komerční sdělení Obchodní akademie oslavila sto let, ocenila emeritní ředitele i firmy Obchodní akademie oslavila sto let, ocenila emeritní ředitele i firmy Obchodní akademie Příbram zároveň stále vybírá ve veřejné anketě nové logo a v plánu … Archeologové našli na budované D4 u Čimelic pravěká sídliště i hroby Archeologové našli na budované D4 u Čimelic pravěká sídliště i hroby Máme zde minimálně dvě sídliště ze starší doby železné neboli z doby halštatské, což … Vnučka Ladislava Sitenského povypráví o fotografiích svého dědečka Vnučka Ladislava Sitenského povypráví o fotografiích svého dědečka Spolu s Adélou Kándlovou provede aktuální výstavou Na kole ředitel Galerie Františka … V Příbrami byla zahájena topná sezona V Příbrami byla zahájena topná sezona Příbramská teplárna zásobuje více než deset tisíc domácností teplem rozváděným po 18 …
Lidé začnou dostávat SMS o třetích dávkách očkování proti covidu Lidé začnou dostávat SMS o třetích dávkách očkování proti covidu Na podzim odborníci doporučují spojit přeočkování proti covidu-19 s očkováním proti …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz