vývoj epidemie COVID-19
aktualizováno: 18. 9. 2020
Bohutín 2
Březnice 6
Chotilsko 1
Dobříš 16
Dolní Hbity 2
Drásov 1
Drevníky 1
Háje 5
Hluboš 1
Jablonná 1
Jince 1
Kamýk nad Vlt. 6
Klučenice 1
Lazsko 1
Lešetice 1
Malá Hraštice 2
Mokrovraty 1
Narysov 2
Nechvalice 6
Nedrahovice 1
Nová Ves pod Pleší 1
Nový Knín 1
Obecnice 5
Ohrazenice 3
Pečice 2
Podlesí 2
Příbram 91
Příčovy 2
Rosovice 2
Rožmitál p. Tř. 7
Rybníky 2
Sedlčany 6
Sedlec-Prčice 3
Smolotely 2
Stará Huť 2
Suchodol 1
Svaté Pole 2
Trhové Dušníky 2
Višňová 1
Zbenice 1
Zduchovice 1
Štítná žláza: Malý orgán, který dokáže napáchat velké problémy

5. srpna 2020   (16:08)
Štítná žláza: Malý orgán, který dokáže napáchat velké problémy

Funkcí štítné žlázy je vytvářet hormony, které ovlivňují celé naše tělo.


Zhruba necelých pět procent populace trápí menší či větší problémy se štítnou žlázou. Ta je endokrinním orgánem, což znamená, že vytváří hormony. Ty dokáží i v malém množství velmi výrazně ovlivnit funkci celého organismu. Laicky řečeno můžeme shrnout, že tyto hormony zajišťují správnou funkci buněk a jsou úzce spjaté s metabolismem jódu. Právě jód je velmi důležitý pro správnou funkci štítné žlázy a jako prevence je přidáván již několik desítek let do kuchyňské soli.
 

Rozlišujeme dva základní problémy. Hyperfunkci štítné žlázy, kdy je hormonů příliš a pak hypofunkci, kdy je jich naopak v lidském těle málo. U hyperfunkce jsou lidé velmi aktivní, což časem vede k únavě. Mají problém s horkem, srdcem a další problémy. Hypofunkce se naopak projevuje stálou únavou, depresí. Obě dvě abnormality mají účinek takový, že lidé nejsou výkonní.
 
„Pacientům to nejčastěji přirovnávám k tomu, jak je nastavený volnoběh u auta. Když ho mají správně, mohou zrychlit a přitom je nezatěžuje klidový stav. Pokud máte hyperfunkci štítné žlázy, je to jako kdyby motor i v klidu měl příliš vysoké otáčky, čímž se vše i opotřebovává. Při nedostatečné funkci naopak motor běží velmi líně a je problém ho do těch vysokých otáček dostat,“ nabízí přirovnání MUDr. Stanislav Holobrada, ředitel příbramské nemocnice, který se již dlouhá léta aktivně zabývá chirurgií štítné žlázy.
 
Holobrada dále upozorňuje, že problémy se štítnou žlázou mohou být velmi rizikové při těhotenství a mohou způsobit postižení plodu. V některých krajních případech je tak třeba před případným těhotenstvím štítnou žlázu chirurgicky odstranit. Operací se také řeší případy, kdy se nepodařilo u pacienta obtíže vyřešit při návštěvě endokrinologa pomocí léků a samozřejmě u případů, že štítná žláza je napadena nádorem.
 

Vliv na funkci štítné žlázy má samozřejmě i dědičnost, životní prostředí a styl života. Výhodou dnešní doby jsou syntetické hormony, které plně dokáží nahradit ty, které štítná žláza produkuje. Dají se i mnohem lépe dávkovat, než v dřívějších dobách. V případě podezření na špatnou funkci štítné žlázy byste měli kontaktovat svého praktického lékaře, který vás pravděpodobně pošle na odběr krve, ze které se dá špatná produkce hormonů vyčíst. Dále se provádí sonografické vyšetření krku a další péče se případně ujímá endokrinolog. Jak to ale dopadne, pokud nepomůže konzervativní léčba?
 
 „Operace je to relativně bezpečná a provádí se v drtivé většině případů předním přístupem. Jen je třeba dávat pozor na zvratný nerv a příštítná tělíska. Jsme rádi, že v Příbrami máme při tomto zákroku minimum komplikací,“ doplňuje Holobrada. Ten má na svém kontě přibližně 2000 operací štítné žlázy a než je začal operovat v Příbrami, působil na chirurgické klinice v Motole.
 
 „Operace je to relativně bezpečná a …

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: text i foto: pribram.cz (Jakub Pečenka)

autor: Jakub Pečenka

Další články

Hamáček: Nastal čas maximálně omezit sociální kontakty a zrušit hromadné akce Hamáček: Nastal čas maximálně omezit sociální kontakty a zrušit hromadné akce Za fatální chybu považuje, že se odkládalo znovuzavedení roušek 19. září 2020   (09:23) Nepřehlédněte Od vysvěcení kostela na Březových Horách uběhne 130 let Od vysvěcení kostela na Březových Horách uběhne 130 let V neděli 20. září oslaví kostel sv. Vojtěcha narozeniny, účastníci se mohou těšit na hudební vystoupení i komentovanou prohlídku. 19. září 2020   (08:42) Pokračování 4. dílu Svatohorského Downtownu již dnes v Příbrami Pokračování 4. dílu Svatohorského Downtownu již dnes v Příbrami Hasiči likvidují požár v CHKO Brdy u Bratkovic. Byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu Hasiči likvidují požár v CHKO Brdy u Bratkovic. Byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu Sobotní farmářské trhy namíchají gastronomické i kulturní ingredience Sobotní farmářské trhy namíchají gastronomické i kulturní ingredience V Rožmitálu pod Třemšínem k pohádce zakousnete domácí dobroty nebo popijete burčák. Tradiční prodejní trhy proběhnou opět i v Příbrami. 18. září 2020   (19:30) V Praze i Středočeském kraji budou roušky povinné i venku V Praze i Středočeském kraji budou roušky povinné i venku Petr Štěpánek: Úspěšný starosta Petrovic a dobrovolný hasič Petr Štěpánek: Úspěšný starosta Petrovic a dobrovolný hasič PR Babiš nevyloučil zavedení nouzového stavu Babiš nevyloučil zavedení nouzového stavu Nouzový stav letos v Česku platil kvůli epidemii nemoci covid-19 od 12. března do 17. května. 18. září 2020   (15:05) Příbram hledá cesty, jak navzdory covidu zachovat kulturní akce Příbram hledá cesty, jak navzdory covidu zachovat kulturní akce "Nehledáme kličky, jak to obejít, ale hledáme cesty, jak kulturu úplně neumrtvit, jako jsme byli nuceni v jarních měsících," uvedl starosta. 18. září 2020   (13:38)
Senioři si stěžují: Roušky nám ze schránek kradou Senioři si stěžují: Roušky nám ze schránek kradou Česká pošta s touto variantou počítala. Pokud senior zásilku neobdrží, dostane novou. 18. září 2020   (11:28)
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz