vývoj COVID-19
27. 11. 2020
Bezděkov 1
Bohostice 5
Bohutín 9
Borotice 2
Bratkovice 2
Březnice 16
Bukovany 2
Čenkov 4
Cetyně 1
Chotilsko 3
Chrást 1
Chraštice 1
Čím 1
Daleké Dušníky 2
Dobříš 63
Dolní Hbity 4
Drahlín 2
Drásov 4
Drevníky 1
Drhovy 2
Dubenec 2
Dublovice 8
Dubno 2
Háje 2
Hluboš 4
Hlubyně 1
Hudčice 1
Hvožďany 4
Jesenice 2
Jince 8
Kamýk n. V. 6
Klučenice 5
Kňovice 1
Korkyně 1
Kosova H. 8
Kozárovice 1
Krásná H. 4
Křepenice 1
Láz 2
Lazsko 2
Lešetice 1
Lhota u Pb 6
M. Hraštice 11
Milín 21
Mokrovraty 2
Nalžovice 7
Narysov 1
Nechvalice 3
Nečín 7
Nedrahovice 4
Nepomuk 1
Nová Ves p. P. 25
Nové Dvory 1
Nový Knín 9
Občov 1
Obecnice 10
Obořiště 6
Ohrazenice 1
Pečice 3
Petrovice 2
Pičín 1
Počepice 11
Podlesí 5
Příbram 210
Příčovy 9
Prosen. L. 3
Rosovice 1
Rožmitál p. T. 68
Rybníky 6
Sádek 2
Sedlčany 79
Sedlec-Prč. 24
Sedlice 1
Smolotely 1
Solenice 2
Stará Huť 11
Starosedlský H. 1
Svaté Pole 2
Svatý Jan 8
Tochovice 6
Tušovice 3
Velká Lečice 4
Věšín 6
Višňová 3
Voznice 3
Vrančice 5
Vranovice 2
Vševily 2
Vys. Chlumec 9
Vysoká u Příbramě 2
Zduchovice 1
Starosta: Letošní Velikonoce budou díky koronavirové pandemii trochu jiné

Velikonoce
10. dubna 2020   (07:13)
Starosta: Letošní Velikonoce budou díky koronavirové pandemii trochu jiné

„O to více bychom se mohli soustředit právě na samotnou podstatu toho, proč se Velikonoce slaví,“ říká Jan Konvalinka, starosta Příbrami.


Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem, oslavou zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Vedle toho jsou Velikonoce obdobím lidových tradic spojených s vítáním jara, které s náboženským svátkem souvisí jen volně. Jak prožíval Velikonoce v dětství, ale i to, jak vnímá křesťanské svátky dnes, nám prozradil starosta Příbrami, Jan Konvalinka.

Jako malý kluk jsem pochopitelně obrážel s pomlázkou vesnici, abych si vykoledoval co možná nejvíc všemožných sladkostí. Velikonoce pro mne byly spíše o legraci a čokoládě.
Postupem času získaly tradice Velikonoc i takový sociální fenomén, kdy jsem coby náctiletý jinoch navštěvoval pod záminkou koledy děvčata, která se mi líbila. Už mi tolik nezáleželo na tom, co si vykoleduji, podstatný byl kontakt. To víte, v té době Facebook nebyl, místo WhatsAppu jste posílali SMSku za tři koruny a poslat někomu na mobil obrázek byla operace na půl dne. Nezbylo nám nic jiného než se scházet osobně. A taková velikonoční koleda byla úžasnou příležitostí k navazování styků.
Od doby, kdy se nám narodil syn, prožíváme Velikonoce zase úplně jinak. Do rodinných tradic jsme implantovali jednu anglosaskou vymyšlenost, kterou je něco, co Britové označují jako „egg-hunt“. Po zahradě našemu zbojníkovi poschováváme vajíčka a sladkosti a on pak rejdí, hledá a radostně pokřikuje, když cokoliv najde. Občas se stane, že nějakou tu sladkost najdeme třeba až v červenci.

Jak stárnu, vnímám více duchovní a liturgický význam těchto svátků. Pro křesťany se jedná o nejdůležitější svátky v roce, svátky, během kterých se připomíná umučení a znovuvzkříšení Ježíše Krista. Je v tom symbolika vítězství života nad smrtí, pravdy nad lží, lásky nad nenávistí… Obecně řečeno, oslavuje se nový život a vítězství dobra nad zlem. I v dřívějších pohanských kulturách se tomuto období přisuzovala úloha konce temného období a začátku období světla. Oslavovala se příroda, její znovuzrození a plození nového života. Moderně řečeno, můžeme Velikonoce považovat za takový systémový restart v novém nastavení.
Letošní Velikonoce budou díky koronavirové pandemii trochu jiné. Setkávání lidí, koledování a společné veselí budeme muset odložit. O to více bychom se mohli soustředit právě na samotnou podstatu toho, proč se Velikonoce slaví. Myslím, že Velikonoce letos opravdu budou znamenat konec špatného a přelom v dobré. Po Velikonocích se začne vše rozvolňovat a život se postupně začne vracet k normálu.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
foto: pribram.cz_Jakub Pečenka

autor: Tomáš Pečenka

Další články

Zakázka na zateplení příbramského Špalíčku má vítěze Zakázka na zateplení příbramského Špalíčku má vítěze Město Příbram vybralo dodavatele pro zateplení řadových bytových domů pod náměstím T. G. Masaryka. Hodnota realizace přesahuje 12 milionů korun. 27. listopadu 2020   (18:51) Pamětní deska Jana Drdy byla odhalena Pamětní deska Jana Drdy byla odhalena V letošním roce jsme si připomněli 105. výročí jeho narození a 28. listopadu uplyne 50 let od jeho úmrtí. 27. listopadu 2020   (15:36) Policie odhalí při kontrole elektronických známek i kradené vozy Policie odhalí při kontrole elektronických známek i kradené vozy Prodej nových elektronických dálničních známek začne v prosinci. Řidiči si je budou moci koupit na internetu, na pobočkách pošty a vybraných čerpacích stanicích. 27. listopadu 2020   (14:03) Čertovský Novák se vzhledem k současné situaci letos konat nebude Čertovský Novák se vzhledem k současné situaci letos konat nebude Příbramská věznice darovala senátorům betlém Příbramská věznice darovala senátorům betlém Betlém byl kompletně tvořen odsouzenými v rámci zájmových aktivit ve Věznici Příbram. 27. listopadu 2020   (10:22) V sobotu se fanoušci objeví na stadionu 1. FK Příbram V sobotu se fanoušci objeví na stadionu 1. FK Příbram Liga se vrátila, avšak stále bez přítomnosti diváků. Fandit a podpořit svůj tým však můžete i tak, a ještě budete hvězdou velké obrazovky. 27. listopadu 2020   (08:24) Kdo vyluští záhadu v Dobříši? Děti si během adventu zahrají na detektivy Kdo vyluští záhadu v Dobříši? Děti si během adventu zahrají na detektivy Hra Záhada rozbitého hřiště vytáhne děti ven za pátráním po viníkovi. Začíná se 1. prosince. 27. listopadu 2020   (06:29) Galerie Františka Drtikola v Příbrami plánuje obměnu expozice, záměr kritizuje bývalý starosta Vacek Galerie Františka Drtikola v Příbrami plánuje obměnu expozice, záměr kritizuje bývalý starosta Vacek Galerie by podle ředitele chtěla uspořádat krátkodobou výstavu, na níž by představila Drtikolovy originály zapůjčené hlavně od soukromých sběratelů. Nyní žádné cenné originály nevystavuje, jde o faksimile. 26. listopadu 2020   (19:20) Epidemie nezpomaluje, rozvolnění opatření je padesát na padesát Epidemie nezpomaluje, rozvolnění opatření je padesát na padesát Pravděpodobnost zmírnění přijatých protiepidemických opatření kvůli covidu-19 od pondělí je padesát na padesát. 26. listopadu 2020   (18:37)
Příbramská nemocnice do konce roku s návratem k normálu nepočítá Příbramská nemocnice do konce roku s návratem k normálu nepočítá
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz