25. 1. svátek má Miloš

Srážek se zvěří na Příbramsku přibývá. Jak se zachovat při nehodě?

12. ledna 2025   (09:30)
Srážek se zvěří na Příbramsku přibývá. Jak se zachovat při nehodě?
foto: HZS Jihočeského kraje / X

Na Příbramsku došlo v loňském roce ke 246 srážkám se zvěří, což je o 68 případů více než předchozí rok. Nejčastěji se pod kola vozidel dostává srnčí zvěř a divoká prasata, a to zejména v ranních hodinách.


Podle statistik jsou srážky se zvěří jedny z nejčastějších dopravních nehod. A střetů se zvěří každoročně přibývá. Příbramsko není výjimkou. V loňském roce řešili policisté na Příbramsku 246 srážek se zvěří, oproti předchozímu roku jde o navýšení o 68 nehod.

Téměř všichni řidiči se na silnicích obávají velmi nepříjemné situace, a to vběhnutí lesní zvěře do jízdní dráhy. „Nejčastěji vbíhá pod kola srnčí zvěř, následně divoká prasata, občas ale i daněk, jelen, zajíc nebo liška. Zvěř se objevuje všude, zejména v ranních hodinách,“ uvedla komisařka příbramské policie Monika Schindlová.
Volant nestrhávejte
Nejlepším preventivním opatřením před srážkou se zvěří je nízká rychlost jízdy, tím vzniká prostor pro včasnou reakci. Pokud motorista zvíře spatří, pak je nutné sešlápnout brzdový pedál a použít výstražné zvukové znamení. Jestliže již nejde srážce nijak zabránit, potom je důležité intenzivně brzdit a především neuhýbat. Úhybný manévr je mnohem víc nebezpečný, hrozí přejetí do protisměru, čelní náraz do protijedoucího auta nebo náraz do stromu u silnice.

Pokud už se kolizi nedalo vyhnout a zvíře srazíte, počítejte s tím, že když je zraněné, může být velice agresivní, zvláště divočák. Proto přivolejte policii a ta zkontaktuje místní myslivce, nebo jiného majitele honitby, kterému zvíře náleží a ti se o něj postarají. Kdyby vás však napadlo dát třeba sraženou srnu do kufru auta, hrozí vám trest za pytláctví.

Po nehodě zapněte na vozidle výstražná světla, oblečte reflexní vestu a k okraji vozovky umístěte výstražný trojúhelník. V případě, že je někdo z účastníku nehody zraněn, poskytněte mu přednostně první pomoc, zavolejte zdravotnickou záchrannou službu a policii.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Oldřich Kozák








Další články

Policisté zadrželi podezřelého z Příbramska, který poškodil kancelář poslance Bartoše Policisté zadrželi podezřelého z Příbramska, který poškodil kancelář poslance Bartoše Policisté v pátek večer zadrželi muže, který je podezřelý, že poškodil sekyrou výlohu … Plesová sezóna je v plném proudu. Na co si dát pozor, aby nepřišlo faux pas? Plesová sezóna je v plném proudu. Na co si dát pozor, aby nepřišlo faux pas? Plesová sezóna je v plném proudu a s ní i otázka, co si obléct, aby večer proběhl bez … Kriminalita v Česku v roce 2025: Podvody a kyberútoky na vzestupu i na Příbramsku Kriminalita v Česku v roce 2025: Podvody a kyberútoky na vzestupu i na Příbramsku Celková kriminalita v České republice v roce 2025 opět klesla, zároveň se ale výrazně … Firma zmizela, dluh zůstal. Město Příbram řeší 145 tisíc po provozovateli herny Firma zmizela, dluh zůstal. Město Příbram řeší 145 tisíc po provozovateli herny Zastupitelé na lednovém jednání projednají návrh na odpis nedobytné pohledávky ve výši … Politika Péče o zachování brdské krajiny vyšla loni na skoro osm milionů korun Péče o zachování brdské krajiny vyšla loni na skoro osm milionů korun Ani v roce 2025 nezůstala Chráněná krajinná oblast Brdy bez pozornosti. Péče o zdejší … Sociálních pohřbů přibylo. Výrazný nárůst je v Příbrami Sociálních pohřbů přibylo. Výrazný nárůst je v Příbrami Počet sociálních pohřbů v některých větších městech Středočeského kraje v posledních … Nejdelší tunel středočeské D3 roste rychleji, než čekali. První čtvrtina je hotová Nejdelší tunel středočeské D3 roste rychleji, než čekali. První čtvrtina je hotová Průzkumná štola pro tunel Kamenná Vrata na budoucí středočeské D3 — v úseku mezi … AKTUÁLNĚ Masopust: Nejbarevnější česká tradice, která přežila staletí Masopust: Nejbarevnější česká tradice, která přežila staletí Tři králové symbolicky uzavřeli vánoční čas a začalo období, kdy se svět obrací vzhůru … Masopust /VIDEO/ Obránci zvířat protestovali před prodejnou COOP proti prodeji vajec z klecových chovů /VIDEO/ Obránci zvířat protestovali před prodejnou COOP proti prodeji vajec z klecových chovů Organizace OBRAZ – obránci zvířat uspořádala v pátek 23. ledna ráno protestní akci … FOTO
Ceny benzinu a nafty v Příbrami: Nejdráž natankujete stále na čerpačkách OMV a MOL Ceny benzinu a nafty v Příbrami: Nejdráž natankujete stále na čerpačkách OMV a MOL Za benzin Natural 95 zaplatíte tento týden v Příbrami v rozmezí od 30,90 Kč do 33,90 … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz