16. 1. svátek má Ctirad




Skauti přivezou betlémské světlo do Příbrami 16. prosince

4. prosince 2023   (06:16)
Skauti přivezou betlémské světlo do Příbrami 16. prosince
foto: pribram.cz / Jakub Pečenka

Do Betléma pro plamínek vždy cestují chlapec nebo děvče, kteří vykonali něco dobrého.


Skautští kurýři 16. prosince rozvezou vlaky po České republice betlémské světlo, které 9. prosince přivezou z Rakouska. Na nádražích plamínek převezmou místní skauti nebo dobrovolníci a budou jej šířit i tam, kam koleje nevedou. Na příbramské nádraží přijede vlak se světlem zažehnutým v Betlémě v 15:46.

Program tradičního předání betlémského světla na Svaté Hoře začíná v pátek 22. prosince v 18 hodin. Následně proběhne společné požehnání a každý z přítomných si bude moci připálit své svíčky či lucerny a odnést si světélko do svých domovů. V předsíni baziliky bude plamínek k dispozici až do konce kalendářního roku.
Betlémské světlo je jedním z novodobých symbolů Vánoc, který vznikl v roce 1986 v Rakousku. Z Betléma, kde se podle křesťanské tradice narodil Ježíš Kristus, se světlo letecky přepravuje do Vídně, kde jej rakouští skauti minulou sobotu předávali skautským delegacím z celé Evropy. Čeští světlonoši ho následně přivezli na brněnské hlavní nádraží a v neděli předali biskupovi v brněnské katedrále svatého Petra a Pavla na Petrově. Do rozvážení po zemi jsou podle organizátorů zapojeny stovky lidí.
Cílem akce je šířit spolu s plamínkem myšlenku pokoje, přátelství a míru. Betlémské světlo je pro věřící symbolem naděje, světla, které překonává tmu. Poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se stal součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem. Do Česka se betlémské světlo dostalo po pádu komunismu a v rukou exilových skautů a skautek putovalo v prosinci 1989 pod sochu svatého Václava v Praze. V roce 1990 se s myšlenkou betlémského světla seznámili brněnští skauti a na podzim téhož roku začali připravovat českou verzi.
foto, video: pribram.cz / Jakub Pečenka / předání betlémského světla v roce 2022

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka








Související


Další články

Tři týdny strachu, naděje a vyčerpání. Příběh fenky Týny spojil desítky lidí Tři týdny strachu, naděje a vyčerpání. Příběh fenky Týny spojil desítky lidí Začalo to nenápadně. Dvě feny utekly ze zahrady rodinného domu. Jedna se brzy našla. … Kraj pokračuje v projektu „Obědy do škol“ Kraj pokračuje v projektu „Obědy do škol“ Radní kraje odsouhlasili poskytnutí financí na zajištění školního stravování pro děti … Příbram se chystá na událost roku 2026. Do města míří 30. Setkání hornických měst a obcí i Evropský den horníků a hutníků Příbram se chystá na událost roku 2026. Do města míří 30. Setkání hornických měst a obcí i Evropský den horníků a hutníků Příbram se v červnu stane centrem evropského hornictví. Od 12. do 14. června bude … Kultura Nehod ve Středočeském kraji ubylo. Na Příbramsku při nich ale v roce 2025 zemřelo pět lidí Nehod ve Středočeském kraji ubylo. Na Příbramsku při nich ale v roce 2025 zemřelo pět lidí Dopravní policisté ve Středočeském kraji řešili v roce 2025 celkem 13 857 dopravních … Večery s Golemem nabídnou setkání s Tomášem Töpferem i šansony Renaty Drössler Večery s Golemem nabídnou setkání s Tomášem Töpferem i šansony Renaty Drössler Oblíbený kulturní cyklus Večery s Golemem zve diváky na další výjimečný večer, který … Vánočně rozzářená Příbram. Jen Grinch byl proti Vánočně rozzářená Příbram. Jen Grinch byl proti Příbram se o adventu rozsvítila desítkami světelných vánočních dekorací. Od náměstí … ANKETA Na náměstí T. G. Masaryka přistál ve středu vrtulník Na náměstí T. G. Masaryka přistál ve středu vrtulník Ve středu 14. ledna odpoledne přistál na náměstí T. G. Masaryka vrtulník. Záchranáři … Kauza KFC: kontroly odhalily výskyt nebezpečných bakterií v mase Kauza KFC: kontroly odhalily výskyt nebezpečných bakterií v mase Síť rychlého občerstvení KFC v poslední době čelí zvýšené pozornosti veřejnosti v … Hattrick je pryč. Macík po dvou dnech plných smůly bojuje hlavně o to dojet se ctí Hattrick je pryč. Macík po dvou dnech plných smůly bojuje hlavně o to dojet se ctí Dva dny, které obrátily Dakar vzhůru nohama. Zatímco Aleš Loprais včera vyhrál 9. … Sport
Na ženu, která měla pobodat muže, byla uvalena vazba Na ženu, která měla pobodat muže, byla uvalena vazba Policisté z Územního odboru v Příbrami a následně i středočeští krajští kriminalisté …
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz