vývoj COVID-19
5. 3. 2021
Bezděkov 1
Bohostice 2
Bohutín 27
Borotice 8
Bratkovice 3
Březnice 44
Buková u Pb 1
Bukovany 5
Čenkov 5
Cetyně 2
Chotilsko 3
Chrást 2
Chraštice 1
Čím 5
Dlouhá Lhota 8
Dobříš 146
Dolní Hbity 14
Drahenice 1
Drahlín 12
Drásov 8
Drevníky 6
Drhovy 3
Dubenec 2
Dublovice 10
Dubno 5
Háje 11
Hluboš 22
Hlubyně 1
Horčápsko 1
Hřiměždice 7
Hudčice 9
Hvožďany 12
Jablonná 15
Jesenice 6
Jince 47
Kamýk n. V. 17
Klučenice 11
Kňovice 3
Kosova H. 10
Kotenčice 3
Koupě 1
Krásná H. 10
Křepenice 5
Křešín 2
Láz 14
Lazsko 5
Lešetice 2
Lhota u Pb 8
M. Hraštice 21
Milešov 8
Milín 24
Modřovice 2
Mokrovraty 25
Nalžovice 18
Narysov 9
Nechvalice 10
Nečín 6
Nedrahovice 9
Nová Ves p. P. 25
Nové Dvory 4
Nový Knín 31
Obecnice 30
Obořiště 8
Obory 1
Ohrazenice 6
Osečany 12
Ostrov 4
Ouběnice 4
Pečice 6
Petrovice 18
Pičín 5
Počaply 2
Počepice 2
Podlesí 15
Příbram 605
Prosen. L. 12
Řadíč 3
Rosovice 28
Rožmitál p. T. 51
Rybníky 4
Sádek 5
Sedlčany 102
Sedlec-Prč. 40
Sedlice 4
Smolotely 3
Solenice 6
Stará Huť 22
Štětkovice 1
Suchodol 2
Svaté Pole 14
Svatý Jan 4
Svojšice 2
Tochovice 8
Třebsko 21
Trhové Dušníky 7
Tušovice 4
Velká Lečice 6
Věšín 6
Višňová 18
Volenice 1
Voznice 7
Vrančice 7
Vranovice 9
Vševily 2
Vys. Chlumec 6
Vysoká u Pb 6
Zalužany 5
Zduchovice 10
Županovice 2
Skanzen Vysoký Chlumec je zazimován, přesto otevře své brány. Maškarám a hudebníkům

26. února 2020   (14:29)
Skanzen Vysoký Chlumec je zazimován, přesto otevře své brány. Maškarám a hudebníkům

Skanzenem ve Vysokém Chlumci projde tuto sobotu masopustní průvod s rejem masek, žertovnými scénkami a muzikanty


Na okraji Vysokého Chlumce dnes stojí dvě desítky cenných památek venkovské architektury. Přitom ještě před dvaceti lety byl tříhektarový pozemek, který se rozkládá v údolí zdejšího potoka, zcela prázdný. V roce 1998 ho od rodiny Lobkowiczů zakoupilo Hornické muzeum Příbram s jedním krásným cílem – vybudovat zde Muzeum vesnických staveb středního Povltaví. V tuto chvíli sem zbývá přenést poslední dvě stavby.

„Spousta návštěvníků nám říká, že bychom sem mohli přenášet ještě další stavby. V tehdejší sídelní struktuře by na to však již místo nebylo,“ říká etnolog a vedoucí skanzenu PhDr. Lubomír Procházka, CSc.

V zimních měsících je skanzen uzavřen. Vždy na začátku listopadu jsou všechny objekty zazimovány a znovu se návštěvníkům otevřou až prvního dubna. Tuto sobotu se však brány skanzenu na jedno odpoledne přeci jen otevřou. Za petlici vezmou maškary a muzikanti. Projde tudy masopustní průvod s rejem masek, žertovnými scénkami a hudebním doprovodem.

Masopust ve skanzenu pořádá Hornické muzeum Příbram ve spolupráci se Sborem dobrovolných hasičů z Bohutína, který oslavy organizuje nepřetržitě již 94 let. Začátek je ve dvě hodiny odpoledne a vstupné je pouze symbolické – jedna koruna.
Období masopustu sice začíná již po svátku Tří králů, nejvíce bujarých však bývá několik jeho posledních dní. Na tučný čtvrtek se člověk například musel dosyta najíst a napít, aby zůstal celý rok při síle. V tento den se proto hojně pořádaly zabijačky. V neděli se konala taneční zábava, která trvala až do brzkého rána. V pondělí se s tancováním pokračovalo. Tyto zábavy však již byly vyhrazeny většinou jen pro určité skupiny. Zejména pro ženaté a vdané se pořádaly oddělené „mužovské“ či „babské“ bály. Hlavním dnem masopustu bylo úterý, kdy vrcholilo veškeré veselí. V tento den se konal průvod všech maškar a masek. Maškary chodily dům od domu, kde od hospodyněk dostávaly bohaté pohoštění. Na oplátku se v průvodu tančilo, zpívalo, ale i žertovalo na adresu místních obyvatel.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: Miloslava Ritschlová, foto muzeum-pribram.cz

Další články

Pivovary Lobkowicz Group uzavírají kvůli koronaviru pivovar ve Vysokém Chlumci Pivovary Lobkowicz Group uzavírají kvůli koronaviru pivovar ve Vysokém Chlumci "Jsme nuceni reagovat na déle než rok trvající pandemii covid-19 a skutečnost, že … Zalítat si na Padáku. V březnu se běžci vydají po lojových koulích Zalítat si na Padáku. V březnu se běžci vydají po lojových koulích Organizátoři zimních běhů Brdského běžeckého poháru vytyčili další trať pro … Ve Středočeském kraji přibylo za uplynulý týden 14.600 nakažených Ve Středočeském kraji přibylo za uplynulý týden 14.600 nakažených Kvůli velkému počtu pacientů s covidem-19 povolá Středočeský kraj do nemocnic … Nemocnice zdvojnásobila kapacitu antigenního testování Nemocnice zdvojnásobila kapacitu antigenního testování Denně se tak bude moci nechat otestovat zhruba 200 zájemců. Anketa: Do tohoto stavu by se neměla tahat politika a předvolební boje Anketa: Do tohoto stavu by se neměla tahat politika a předvolební boje Zeptali jsme se několika obyvatel, jak nahlížejí na současná vládní nařízení. Sociální bydlení, komunitní centrum nebo dětské hřiště. Bývalé Moserovo sanatorium v Jincích ožívá Sociální bydlení, komunitní centrum nebo dětské hřiště. Bývalé Moserovo sanatorium v Jincích ožívá V bývalých lázních bude na jaře dokončeno sedm sociálních bytů. Od září se otevřou … Holobrada: Nemocniční péče je v režimu, který by se dal nazvat medicínou katastrof Holobrada: Nemocniční péče je v režimu, který by se dal nazvat medicínou katastrof Ředitel příbramské nemocnice Stanislav Holobrada upozorňuje, že může dojít ke snížení … V Tochovicích kdosi zastřelil tři lišky a pohodil je na kraj remízku V Tochovicích kdosi zastřelil tři lišky a pohodil je na kraj remízku Případem se zabývá policie. Příbramská nemocnice vyhlásila stav hromadného ohrožení osob Příbramská nemocnice vyhlásila stav hromadného ohrožení osob Středočeský kraj kvůli velkému počtu pacientů s covidem-19 povolá do nemocnic …
Vodohospodáři evidují zvýšené úniky vody a vyzývají ke kontrole objektů Vodohospodáři evidují zvýšené úniky vody a vyzývají ke kontrole objektů V souvislosti s mrazivým počasím a následným prudkým oteplením v minulých dnech …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz