Silničáři ve středních Čechách osadili další dvě nové meteostanice
9. listopadu 2022 (18:18)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
Data z meteostanic zahrnují vlhkost a teplotu vzduchu a vozovky nebo i to, zda je silnice mokrá, suchá, namrzlá či ošetřená.
Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ve středních Čechách letos osadilo dvě nové meteostanice, které silničářům poskytují informace o aktuálních povětrnostních podmínkách. Umožňují jim vyjíždět na silnice dříve, než začne sněžit. Přibyly na silnici I/38 u Vlkavy na Mladoboleslavsku a na silnici I/2 u obce Oleška nedaleko Kostelce nad Černými Lesy. Jejich výstavba vyšla téměř na 8,9 milionu korun bez DPH. Meteostanic na silnicích první třídy v kraji je 23, informoval dnes Martin Buček z ŘSD.
"Stavebně se v obou případech jedná o deset metrů vysoký ocelový stožár ukotvený na roštu betonového základu s napojením na síť nízkého napětí," uvedl Buček. Na stožárech jsou mimo rozvaděče osazena čidla, která monitorují například teplotu, vlhkost, směr a rychlost větru.
Data z meteostanic zahrnují vlhkost a teplotu vzduchu a vozovky nebo i to, zda je silnice mokrá, suchá, namrzlá či ošetřená. Nejnovější meteostanice jsou vybaveny kamerovým systémem. Veškeré informace odesílají na servery centrálních dispečinků zimní údržby. Díky tomu nemusejí silničáři absolvovat tolik kontrolních jízd.
Loni přibyly ve Středočeském kraji stanice na silnicích u Chotouně na Kolínsku, u Slivice na Příbramsku, u Byšice na Mělnicku, u Chotějova na Mladoboleslavsku a u Starkoče a Horek na Kutnohorsku. Kromě silnic první třídy je dalších 75 meteostanic na dálnicích v Praze a Středočeském kraji.
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•U Kauflandu srazilo auto dva chodce, policie hledá řidiče i případné svědky
•V ulici Čs. armády srazil řidič dodávky seniora přecházejícího mimo přechod, policie hledá svědky
•Zloději v noci na pondělí odcizili v Příbrami tři auta, škoda 2,5 milionu
Další články
Děláte při používání klimatizace v autě tuto chybu? Může ohrozit vaše zdraví i bezpečnost
Letní vedra dokážou proměnit interiér automobilu v rozpálenou pec. Vysoké teploty ale …
NEPŘEHLÉDNĚTE
HC Baník spouští sezonu 2026/27. Už máte permici? Letos se hraje i o Nintendo a chytré hodinky
Je sice léto, ale hokejový fanoušek nikdy nespí a HC Baník Příbram už připravuje …
PR
Rozsáhlý požár lesa u Nalžovic: Čtrnáct jednotek hasičů bojovalo v extrémním terénu, pomáhal i vrtulník a Lesar team
Mimořádně náročný zásah zaměstnává od pondělního dopoledne čtrnáct jednotek hasičů u …
AKTUALIZOVÁNO
Na D4 ráno hořelo osobní auto, směr na Prahu byl zcela uzavřen
Na dálnici D4 ve směru na Prahu ráno zkomplikoval provoz požár osobního automobilu, …
AKTUALIZOVÁNO
Extrémní vedra znovu udeří naplno. Teploty vystoupají až k 39 °C, od čtvrtka přijde úleva v podobě ochlazení
Na začátku týdne k nám opět proudí mimořádně teplý vzduch od jihozápadu až jihu. …
AKTUÁLNĚ
Konec pohodlí. Obaly na jídlo zdraží, povinnosti přibudou a vlastní krabičky budou povinné
Evropa zpřísňuje pravidla pro obaly — a změny pocítí úplně všichni.
Už od 12. srpna …
AKTUÁLNĚ
Brdské léto v pohybu: Příbramskem burácely parní vlaky, cinkaly koňské postroje a ožila pouť
Sobota 1. srpna patřila na Příbramsku velkolepým akcím, které přilákaly tisíce …
AKTUÁLNĚ
Dobříš má nové sportoviště. Zimní stadion ožije i v létě, areál bude zdarma pro veřejnost
Dobříš pokračuje v modernizaci městských sportovišť. Díky společnému úsilí desítek …
AKTUÁLNĚ
Digitální detox je hitem. Proč si lidé dobrovolně vypínají mobil i sociální sítě?
Mobilní telefon se stal neodmyslitelnou součástí každodenního života. Mnoho lidí po …
ZAJÍMAVOSTI
Rozkvetlé Brdy lákají na jedinečný cyklovýlet. Účastníci zamíří i na dopadovou plochu Tok
Milovníci přírody, cyklistiky i Brd se mohou těšit na výjimečný letní výlet. Muzeum …
PŘÍRODA




