4. 12. svátek má Barbora
Seniorům přinášíme vitamíny i ujištění, že nám nejsou lhostejní, říká koordinátorka dobrovolníků

15. dubna 2021   (08:51)
Další 3 fotografie v galeriiSeniorům přinášíme vitamíny i ujištění, že nám nejsou lhostejní, říká koordinátorka dobrovolníků
foto: pribram.cz

Dobrovolnické centrum ADRA v Příbrami roznáší zájemcům balíčky s ovocem a zeleninou. Do budoucna se chystá rozšířit spolupráci s domovy s pečovatelskou službou a domovy důchodců.


Senioři se během pandemie zařadili k nejohroženější skupině lidí a riziko fatálních následků covidové nákazy přineslo nedobrovolnou izolaci od rodiny, přátel i pravidelných aktivit. Na podporu starší generace se v Příbrami zaměřuje také Dobrovolnické centrum ADRA.
 

„V současné době máme v programu Dobrovolník do domu smlouvu s deseti seniory,“ říká Anna Simaková, vedoucí a koordinátorka Dobrovolnického centra ADRA. Centrum zůstává v kontaktu i se seniory, kterým pomáhalo již při první covidové vlně, a jedná s dalšími zájemci o nabízenou službu. „Všichni ‚naši‘ senioři potřebují v dnešní době, kromě povzbuzování a trávení společného času s dobrovolníky, také zvýšené množství vitamínů ve formě ovoce a zeleniny. A často právě na těchto položkách musí šetřit,“ zdůvodňuje aktuální formu pomoci Anna Simaková. Potravinové balíčky občas doplní drobnosti pro potěšení.
 
Jelikož se zatím nepodařilo získat stálého dodavatele čerstvého sortimentu, jsou akce nepravidelné. „Rádi bychom pomoc rozšířili, což závisí na dobrovolných finančních příspěvcích,“ přeje si Anna Simaková. Balíčky míří k seniorům domů nebo do smluvních zařízení. „Přinášíme jim nejen vitamíny, ale především ujištění, že nám nejsou lhostejní a neustále na ně i v této nelehké době někdo myslí. Potřebují mít pocit, že jsou stále součástí společnosti,“ připomíná Anna Simaková.
 
V Adře hodlají do budoucna navázat širší spolupráci s domovy s pečovatelskou službou a domovy důchodců. „V programu bychom chtěli pracovat individuálně s každým klientem podle jeho potřeb. Ty se mírně liší i vzhledem k prostředí, ve kterém se nachází, ale společným jmenovatelem je nedostatek sociálního kontaktu a navázání vztahů mimo personál daného zařízení,“ vysvětluje Anna Simaková. Lidé se například sami nedostanou na místa, která pro ně dříve bývala samozřejmostí – do kostela, na trhy, do parku. Dobrovolníci se tak mohou stát průvodci na vycházku do blízkého či vzdálenějšího okolí. Zpestřit den lze i dalšími obvyklými pozornostmi, stačí třeba upéct dort k narozeninám, napsat dopis, popovídat si nebo zazpívat.
 

Centrum je otevřené dalším zájemcům z řad seniorů. „Pokud znáte osobu, která by naše služby využila, budeme rádi za propojení s Dobrovolnickým centrem ADRA Příbram,“ říká Anna Simaková. Kontaktovat místní organizaci mohou i samotní senioři.
 

Fotogalerie

Seniorům přinášíme vitamíny i ujištění, že nám nejsou lhostejní, říká koordinátorka dobrovolníků () Seniorům přinášíme vitamíny i ujištění, že nám nejsou lhostejní, říká koordinátorka dobrovolníků (1) Seniorům přinášíme vitamíny i ujištění, že nám nejsou lhostejní, říká koordinátorka dobrovolníků (2)

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková

Další články

Ve středočeských nemocnicích je 447 lidí s covidem, zařízení omezují péči Ve středočeských nemocnicích je 447 lidí s covidem, zařízení omezují péči V posledních třech dnech přibývalo zhruba po 20 pacientech s covidem denně Ministr zdravotnictví nedoporučuje návštěvu čerta a Mikuláše, případně mají mít respirátory Ministr zdravotnictví nedoporučuje návštěvu čerta a Mikuláše, případně mají mít respirátory Další protiepidemická doporučení se chystají k vánočním svátkům. V Novém Kníně ukradl zloděj cigarety za tři tisíce. Do pátrání se zapojilo 11 policejních hlídek i vrtulník V Novém Kníně ukradl zloděj cigarety za tři tisíce. Do pátrání se zapojilo 11 policejních hlídek i vrtulník Po pachateli policie pátrá, ujížděl směrem k hlavnímu městu. Příbramská nemocnice od pondělí opět spustí aplikaci protilátek Příbramská nemocnice od pondělí opět spustí aplikaci protilátek Počet pacientů s koronavirem během tohoto týdne poklesl. Po nárazu auta do stromu museli hasiči řidičku vyprostit, cestovala s malým dítětem Po nárazu auta do stromu museli hasiči řidičku vyprostit, cestovala s malým dítětem Žena utrpěla vážné poranění hlavy. S napojením na umělou plicní ventilaci byla letecky … Příbramští zastupitelé budou jednat o rozpočtu i ceně vodného Příbramští zastupitelé budou jednat o rozpočtu i ceně vodného Poslední jednání zastupitelstva v letošním roce proběhne v pondělí 6. prosince. Na … Setkání při bronzové adventní neděli bude na březohorském náměstí J. A. Alise. Setkání při bronzové adventní neděli bude na březohorském náměstí J. A. Alise. V kostele sv. Vojtěcha bude vystupovat Vepřekův smíšený sbor a zapálena bude také … Bezdomovec v Březnické pravděpodobně zemřel na otravu oxidem uhelnatým Bezdomovec v Březnické pravděpodobně zemřel na otravu oxidem uhelnatým V Příbrami v noci na čtvrtek hořela garáž, uvnitř našli hasiči mrtvého muže. Speciálně … Dětský domov v Lazci letos přivítal pět nováčků, čtyři z nich jsou sourozenci Dětský domov v Lazci letos přivítal pět nováčků, čtyři z nich jsou sourozenci „Z domova odešlo na konci školního roku pět dospělých dětí, které ukončily střední …
Testování v příbramských školách odhalilo necelé procento pozitivních žáků Testování v příbramských školách odhalilo necelé procento pozitivních žáků Nejvíc ohnisek je ve školách a začínají se objevovat ohniska v zařízeních sociální …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz