18. 1. svátek má Vladislav
Sedmadvacetiletý muž několik let přes sociální sítě obtěžoval nezletilé dívky. Žádal intimní fotografie a videa

27. listopadu 2019   (11:24)
Sedmadvacetiletý muž několik let přes sociální sítě obtěžoval nezletilé dívky. Žádal intimní fotografie a videa

Muž je trestně stíhán z trestného činu sexuálního nátlaku a pokračujícího přečinu ohrožování výchovy dítěte


V dnešní době, kdy jsou internet, sociální sítě a elektronická komunikace nezbytnou součástí našeho každodenního života, bohužel i velmi znepokojivým způsobem přibývá případů sexuálního obtěžování, nátlaku a vydírání dětí a mladistvých v online prostředí.

Stejné to bylo i v tomto případě, kdy sedmadvacetiletý muž se na sociální síti Facebook začal pod vytvořením falešného profilu „Kristynka Novotna“ vydávat za nezletilou dívku a začal si podle facebookových profilů vybírat stejně staré dívky, kterým ještě nebylo ani 15 let. Nejdříve dívky požádal o přátelství, a pokud jeho žádost přijaly, začal si s nimi psát. Po chvíli však od dívek začal požadovat zasílání intimních fotografií a videí, kdy v mnoha případech sám uvedl, co přesně za intimní videa a fotografie chce od dívek zaslat. Některé dívky si po takovýchto požadavcích muže ihned zablokovaly, jiné však jeho požadavkům vyhověly, fotografie mu zaslaly, a ten jim poté začal vyhrožovat, že pokud mu nepošlou další fotografie a videa, tak jejich fotografie zveřejní a rozešle je všem jejich kamarádům na Facebooku. Některé dívky s mužem přestaly komunikovat, jiné si ho zablokovaly, ale některé bohužel ze strachu ze zveřejnění dál fotografie zasílaly.

Muž takto pod falešným profilem oslovil stovku dívek. Bohužel i na tomto případu lze uvést, že vydírání dětí přes internet není mnohdy orgánům činným v trestním řízení oznámeno kvůli tomu, že se poškozené oběti stydí za fotografie a videa, který poskytly pachateli, nebo si často ani samy neuvědomují, že se staly oběťmi trestného činu.

Proti muži bylo zahájeno trestní stíhání jako obviněného ze spáchání pokračujícího zvlášť závažného zločinu sexuálního nátlaku podle §186/1, 5a) trestního zákoníku a pokračujícího přečinu ohrožování výchovy dítěte podle §201/1a) trestního zákoníku. V případě odsouzení muži hrozí trest odnětí svobody v délce trvání 5 až 12 let.
 
Pokud vás kdekoliv na internetu nebo prostřednictvím sociálních sítí kontaktuje neznámá osoba, nikdy nereagujte na výzvy s nevhodným obsahem, nezasílejte v žádném případě své intimní a choulostivé fotografie nebo videa cizím osobám, ale ani svým přátelům. Tyto materiály mohou být velmi snadno zneužity a použity proti vám.

I proto, že případů sexuálního nátlaku a vydírání dětí prostřednictvím internetu a sociálních sítí přibývá, vznikla v roce 2017 kampaň Evropského policejního úřadu Europol s názvem SAY NO! (ŘEKNI NE!). V návaznosti na tento znepokojivý fenomén evropské orgány uplatňující právo spojily své síly na spuštění kampaně s cílem zvýšit informovanost a bojovat proti zvyšujícímu se trendu online sexuálního nátlaku a vydírání nezletilých osob.

Na kampani spolupracovala rovněž Policie České republiky prostřednictvím odborné spolupráce Národní centrály proti organizovanému zločinu.
Kampaň zahrnuje film, který pomáhá rozpoznat potenciální rizikovou komunikaci vedoucí k sexuálnímu nátlaku a vydírání, poskytuje online preventivní rady a upozorňuje na důležitost nahlásit takové závadové jednání kompetentním orgánům.

Jsi oběť? Řekni si o pomoc. Nahlaš to!  
Výzva Europolu těm, kteří se stali nebo se můžou stát cílem páchání této trestné činnosti je následující: „Neplať a nestyď se to ohlásit na policii. Pokud Ti někdo bude vyhrožovat, že bude sdílet Tvé fotky nebo video se sexuálním podtextem, když nepošleš peníze, postupuj následovně:
Už nic dalšího nesdílej, nic neplať.
1. Vyhledej pomoc. Nejsi sám.
2. Uchovej si důkazy. Nic nevymaž.
3. Přestaň komunikovat. Odstav dotyčnou osobu.
4. Oznam to na policii!

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: PČR
pribram.cz

autor: topDalší články

Zbyněk Prousek poradí, jak se bránit obchodním praktikám „šmejdů“ Zbyněk Prousek poradí, jak se bránit obchodním praktikám „šmejdů“ Každodenně se setkáváme s případy, kdy jsou povětšinou naši senioři zlákáni, oklamáni a okradeni takzvanými „šmejdy“. V Příbrami bude o této problematice přednášet Zbyněk Prousek. 18. ledna 2020   (17:16) Městští strážníci zadrželi pachatele, který se vloupal do knihovny Městští strážníci zadrželi pachatele, který se vloupal do knihovny Díky rychlému zásahu městských strážníků nestačil nic odcizit. 18. ledna 2020   (14:23) Dotkněte se, nakoukněte, zatočte s kličkou. Do příbramské galerie dorazila výstava Divadla bratří Formanů Dotkněte se, nakoukněte, zatočte s kličkou. Do příbramské galerie dorazila výstava Divadla bratří Formanů V jedinečný svět fantazie a hry se Galerie Františka Drtikola promění v neděli 19. ledna při slavnostní vernisáži 18. ledna 2020   (13:10) Chřipka útočí ze všech stran, již má první oběť. Jak se nenakazit? Chřipka útočí ze všech stran, již má první oběť. Jak se nenakazit? Hygienici zaznamenali raketový vzestup chřipky 18. ledna 2020   (10:09) Jan Konvalinka: Rekonstrukce příbramského akvaparku se může oddálit o roky Jan Konvalinka: Rekonstrukce příbramského akvaparku se může oddálit o roky Proti rekonstrukci s předpokládanými náklady 440 milionů korun se v minulých dnech postavila ODS i Piráti 18. ledna 2020   (08:09) Na výjezdu z Příbrami havarovaly dva vozy, nehoda si vyžádala čtyři zraněné osoby Na výjezdu z Příbrami havarovaly dva vozy, nehoda si vyžádala čtyři zraněné osoby Policisté silnici obousměrně uzavřeli. 17. ledna 2020   (19:46) Meteorologové varují: Ledovka pokryje silnice, očekávejte komplikace v dopravě Meteorologové varují: Ledovka pokryje silnice, očekávejte komplikace v dopravě Kvůli mrznoucímu dešti bude v sobotu ledovka 17. ledna 2020   (17:21) Hasiči likvidovali požár auta, mezitím byli okradeni Hasiči likvidovali požár auta, mezitím byli okradeni Dosud neznámý pachatel využil nestřeženého momentu a okradl příbramské hasiče. 17. ledna 2020   (17:20) Nepřehlédněte Video: Soud uvalil vazbu na muže, který střílel po autech. Hrozí mu 20 let vězení Video: Soud uvalil vazbu na muže, který střílel po autech. Hrozí mu 20 let vězení K uvalení vazby byly dva důvody ze tří možných. 17. ledna 2020   (13:17) Nepřehlédněte Martin Macík je táta a poskočil do TOP 5 Martin Macík je táta a poskočil do TOP 5 V Praze se závodníkovi narodila dcerka Mia. Do další dakarské etapy tak Martin Macík vyrážel nabitý novou energií 17. ledna 2020   (11:07)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz