14. 12. svátek má Lýdie

Sedmadvacetiletý muž několik let přes sociální sítě obtěžoval nezletilé dívky. Žádal intimní fotografie a videa

27. listopadu 2019   (11:24)
Sedmadvacetiletý muž několik let přes sociální sítě obtěžoval nezletilé dívky. Žádal intimní fotografie a videa

Muž je trestně stíhán z trestného činu sexuálního nátlaku a pokračujícího přečinu ohrožování výchovy dítěte


V dnešní době, kdy jsou internet, sociální sítě a elektronická komunikace nezbytnou součástí našeho každodenního života, bohužel i velmi znepokojivým způsobem přibývá případů sexuálního obtěžování, nátlaku a vydírání dětí a mladistvých v online prostředí.

Stejné to bylo i v tomto případě, kdy sedmadvacetiletý muž se na sociální síti Facebook začal pod vytvořením falešného profilu „Kristynka Novotna“ vydávat za nezletilou dívku a začal si podle facebookových profilů vybírat stejně staré dívky, kterým ještě nebylo ani 15 let. Nejdříve dívky požádal o přátelství, a pokud jeho žádost přijaly, začal si s nimi psát. Po chvíli však od dívek začal požadovat zasílání intimních fotografií a videí, kdy v mnoha případech sám uvedl, co přesně za intimní videa a fotografie chce od dívek zaslat. Některé dívky si po takovýchto požadavcích muže ihned zablokovaly, jiné však jeho požadavkům vyhověly, fotografie mu zaslaly, a ten jim poté začal vyhrožovat, že pokud mu nepošlou další fotografie a videa, tak jejich fotografie zveřejní a rozešle je všem jejich kamarádům na Facebooku. Některé dívky s mužem přestaly komunikovat, jiné si ho zablokovaly, ale některé bohužel ze strachu ze zveřejnění dál fotografie zasílaly.

Muž takto pod falešným profilem oslovil stovku dívek. Bohužel i na tomto případu lze uvést, že vydírání dětí přes internet není mnohdy orgánům činným v trestním řízení oznámeno kvůli tomu, že se poškozené oběti stydí za fotografie a videa, který poskytly pachateli, nebo si často ani samy neuvědomují, že se staly oběťmi trestného činu.

Proti muži bylo zahájeno trestní stíhání jako obviněného ze spáchání pokračujícího zvlášť závažného zločinu sexuálního nátlaku podle §186/1, 5a) trestního zákoníku a pokračujícího přečinu ohrožování výchovy dítěte podle §201/1a) trestního zákoníku. V případě odsouzení muži hrozí trest odnětí svobody v délce trvání 5 až 12 let.
 
Pokud vás kdekoliv na internetu nebo prostřednictvím sociálních sítí kontaktuje neznámá osoba, nikdy nereagujte na výzvy s nevhodným obsahem, nezasílejte v žádném případě své intimní a choulostivé fotografie nebo videa cizím osobám, ale ani svým přátelům. Tyto materiály mohou být velmi snadno zneužity a použity proti vám.

I proto, že případů sexuálního nátlaku a vydírání dětí prostřednictvím internetu a sociálních sítí přibývá, vznikla v roce 2017 kampaň Evropského policejního úřadu Europol s názvem SAY NO! (ŘEKNI NE!). V návaznosti na tento znepokojivý fenomén evropské orgány uplatňující právo spojily své síly na spuštění kampaně s cílem zvýšit informovanost a bojovat proti zvyšujícímu se trendu online sexuálního nátlaku a vydírání nezletilých osob.

Na kampani spolupracovala rovněž Policie České republiky prostřednictvím odborné spolupráce Národní centrály proti organizovanému zločinu.
Kampaň zahrnuje film, který pomáhá rozpoznat potenciální rizikovou komunikaci vedoucí k sexuálnímu nátlaku a vydírání, poskytuje online preventivní rady a upozorňuje na důležitost nahlásit takové závadové jednání kompetentním orgánům.

Jsi oběť? Řekni si o pomoc. Nahlaš to!  
Výzva Europolu těm, kteří se stali nebo se můžou stát cílem páchání této trestné činnosti je následující: „Neplať a nestyď se to ohlásit na policii. Pokud Ti někdo bude vyhrožovat, že bude sdílet Tvé fotky nebo video se sexuálním podtextem, když nepošleš peníze, postupuj následovně:
Už nic dalšího nesdílej, nic neplať.
1. Vyhledej pomoc. Nejsi sám.
2. Uchovej si důkazy. Nic nevymaž.
3. Přestaň komunikovat. Odstav dotyčnou osobu.
4. Oznam to na policii!

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: PČR
pribram.cz

autor: topDalší články

Hasiči likvidují požár odpadu v kovošrotu Hasiči likvidují požár odpadu v kovošrotu Hustý dým je vidět na kilometry 14. prosince 2019   (14:14) AKTUALIZOVÁNO Vánoční nákupy změnily parkoviště obchoďáku v past. Výjezd trvá i půl hodiny Vánoční nákupy změnily parkoviště obchoďáku v past. Výjezd trvá i půl hodiny Už několik dní se řidiči potýkají s dopravními komplikacemi při výjezdu z obchodních domů. 14. prosince 2019   (13:13) Hladina Orlíku je rekordně nízko. Lidem v okolí přehrady vysychají studny Hladina Orlíku je rekordně nízko. Lidem v okolí přehrady vysychají studny Pokles hladiny Orlíku vyvolal pozornost některých obyvatel měst, jež využívají vodu z Vltavy k výrobě pitné vody. 14. prosince 2019   (09:50) Flusárna se probrala ze tmy Flusárna se probrala ze tmy Ačkoliv je Flusárna frekventovanou spojnicí mezi starou Příbramí a sídlištěm, byla dlouhé roky zahalena tmou. To se změnilo instalací nového osvětlení. 14. prosince 2019   (07:38) Meteorologové varují před silným větrem Meteorologové varují před silným větrem Hrozí poškození stromů a lesních porostů, škody na majetku a budovách. 13. prosince 2019   (19:24) U Hostomic skončilo auto na střeše. Pět zraněných, z toho čtyři děti U Hostomic skončilo auto na střeše. Pět zraněných, z toho čtyři děti Záchranné složky vyjížděly dnes po patnácté hodině k dopravní nehodě, hasiči vyhodnotili havárii jako mimořádnou událost. 13. prosince 2019   (16:46) Za předvánoční úklid poděkujte Svaté Lucii Za předvánoční úklid poděkujte Svaté Lucii Svatá Lucie před Vánoci kontrolovala pořádnost hospodyněk. Pokud neměly naklizeno, tvrdě je potrestala 13. prosince 2019   (13:24) Na Nováku probíhá prořez stromů. Některé bude třeba pokácet Na Nováku probíhá prořez stromů. Některé bude třeba pokácet Při návštěvě areálu Nový rybník dbejte opatrnosti. 13. prosince 2019   (10:45) Lidé se naučili jídlo brát, ale už ne dávat. Komunitní lednice je prázdná Lidé se naučili jídlo brát, ale už ne dávat. Komunitní lednice je prázdná Komunitní lednice v Příbrami funguje již téměř rok a půl. Bez pomoci potravinové banky by však neplnila svůj účel 13. prosince 2019   (08:45) Adventní akce pokračují Adventní akce pokračují Další pozvánka v této předvánoční době zcela logicky směřuje ke stříbrné adventní neděli, kterou v Příbrami můžeme společně prožít na náměstí 17. listopadu. 13. prosince 2019   (06:07)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz