6. 12. svátek má Mikuláš

Sedlčanská hvězdárna možná poslouží i jako rozhledna

23. listopadu 2019   (12:52)
Sedlčanská hvězdárna možná poslouží i jako rozhledna

K příležitosti 60 let od otevření hvězdárny se uvažuje o vybudování vyhlídkové plošiny, která by poskytla rozhled po okolní krajiněNedílnou součástí kulturního koloritu sedlčanské oblasti je hvězdárna Josefa Sadila. Byla postavena svépomocí občanů na Cihelném vrchu asi 1,5 km západně od sedlčanského náměstí. V roce 2022 to bude již 60 let, co z ní poprvé lidé mohli pozorovat noční oblohu. A právě k tomuto významnému výročí by na hvězdárně v úrovni kopule mohla vyrůst vyhlídková plošina. 
 
„Úmysl vybudovat vyhlídkovou plošinu je starý již zhruba dvacet let. Rádi bychom její otevření směrovali právě na šedesátileté výročí otevření hvězdárny,“ uvedl správce hvězdárny František Lomoz.

„Konkrétní projekt zatím vypracovaný není, vše je ve fázi úvah. Zda bude vyhlídková plošina součástí hvězdárny, či bude mít úplně jiný režim, se také v tuto chvíli ještě neví,“ dodal správce.

Zatímco dnes se výhledem na krajinu mohou z kopule hvězdárny při dobrém počasí pokochat pouze pracovníci, kteří kontrolují mechanizmus jejího otevírání, již za dva roky by se mohl po okolí rozhlédnout každý z nás. Konečné stanovisko dá město Sedlčany, které je vlastníkem objektu a zároveň by bylo i investorem celého projektu.

Hvězdárna nese jméno astronoma Josefa Sadila, předsedy měsíční a planetární sekce České astronomické společnosti při ČSAV, který do Sedlčan dojížděl z Prahy za příbuznými a od mládí toužil postavit na Cihelném vrchu astronomickou pozorovatelnu.

​Současné technické vybavení hvězdárny umožňuje sledovat zákryty hvězd Měsícem a planetkami, provádět fotometrická měření proměnných hvězd, nov a supernov, fotografovat objekty noční oblohy i samotného Slunce a Měsíce. Vybudování vyhlídkové plošiny by mohlo přispět ke zvýšení návštěvnosti, která se v současné době pohybuje kolem 1200 osob ročně.
Nedílnou součástí kulturního koloritu …

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: mir foto jap

Další články

ŽIVĚ: Zasedání zastupitelstva v Příbrami ŽIVĚ: Zasedání zastupitelstva v Příbrami Nejdůležitějším bodem bude návrh rozpočtu na příští rok. Starosta: Duševní polotovar přeřezal na příbramském náměstí kabeláž k vánoční dekoraci Starosta: Duševní polotovar přeřezal na příbramském náměstí kabeláž k vánoční dekoraci Trojici pachatelů zaznamenala kamera. Městská policie žádá veřejnost o pomoc při … Švenda: Podpora bytové výstavby není o tom, že někam prostě nechám plácnout dům Švenda: Podpora bytové výstavby není o tom, že někam prostě nechám plácnout dům V Seifertově ulici naproti poliklinice Ravak by mohly vyrůst nové bytové domy. O … Opilá řidička nabourala do stromu, její spolujezdkyně nepřežila Opilá řidička nabourala do stromu, její spolujezdkyně nepřežila Policisté prošetřují okolnosti tragické nehody, která se stala v neděli v noci na … Čeká nás pravé zimní počasí, celý týden bude mrznout i sněžit Čeká nás pravé zimní počasí, celý týden bude mrznout i sněžit Meteorologové upozorňují na to, že v noci a ráno se může ojediněle tvořit náledí nebo … Řezníci odtajnili recept na nejlepší zabijačkový guláš Řezníci odtajnili recept na nejlepší zabijačkový guláš Blíží se doba tradičních domácích zabijaček. Bez čeho by se ale ta pravá jistě … Komerční sdělení V příbramské firmě se chystají testovat i očkované zaměstnance V příbramské firmě se chystají testovat i očkované zaměstnance Od 22. listopadu platí pro zaměstnavatele povinnost testovat pracovníky bez očkovaní. Krejčí: Zasněžování na Monínci bude pokračovat a před Vánoci bude sjezdovka v provozu po celé délce Krejčí: Zasněžování na Monínci bude pokračovat a před Vánoci bude sjezdovka v provozu po celé délce Lyžování na Monínci o víkendu přilákalo stovky lidí. Je bronzová neděle, čas zapálit dvě svíce na adventním věnci Je bronzová neděle, čas zapálit dvě svíce na adventním věnci Druhá adventní neděle neboli bronzová reprezentuje lásku a Ježíškovy jesličky, …
Tip na vánoční dárek? Sedlářství Holanovi. Představujeme původní řemesla našeho regionu Tip na vánoční dárek? Sedlářství Holanovi. Představujeme původní řemesla našeho regionu Tušíte, čím se zabývá v dnešní době takový sedlář? Budete překvapeni, že zdaleka ne … Komerční sdělení
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz