6. 12. svátek má Mikuláš

Řidiči autobusů zuří: Kvůli cyklostrase nám zúžili jízdní pruhy, do kterých se nevejdeme

Nejčtenější
18. září 2021   (17:52)
Řidiči autobusů zuří: Kvůli cyklostrase nám zúžili jízdní pruhy, do kterých se nevejdeme
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

Zatímco běžný linkový autobus je široký 2,5 metru, jízdní pruhy jsou v Příbrami na Drkolnově pro řidiče autobusů o několik centimetrů užší.Od začátku září probíhá v Příbrami postupná realizace opatření na nové cyklotrase vedoucí z Drkolnova na Flusárnu. Značená cyklotrasa vychází z Cyklistické koncepce města Příbram, která byla zpracovaná v rámci úspěšného projektu participativního rozpočtu města. Projektová dokumentace vychází z „dílny“ dopravního projektanta Květoslava Syrového, který zpracovává obdobné projekty pro řadu českých měst. Všechna opatření byla projednána a následně schválena Policií ČR. Realita v praxi však pokulhává. Řidiči autobusů se nemohou vejít do jízdních pruhů, jelikož jsou užší než samotné autobusy.
Na jednu stranu je chvályhodné, že vedení města podporuje cyklodopravu, na druhé straně však přidělává vrásky na čele řidičům autobusů. Nově vzniklé jízdní pruhy jsou totiž užší, než jsou samotné autobusy. Zatímco jízdní pruh na Drkolnově měří v průměru 236 centimetrů, autobusy, které v místě jezdí, měří centimetrů 250. Cyklisté si budou moci užívat komfort v šíři 137 centimetrů, a to v obou směrech.
Na jednu stranu je chvályhodné, že vedení …
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka/ šířka linkového autobusu měří 250 centimetrů

Redakci pribram.cz oslovilo několik naštvaných řidičů autobusů, kteří shodně uvedli, že při každé jízdě jsou nuceni porušit silniční pravidla. „Tohle se prostě může vymyslet jen v Příbrami. Když na Drkolnově jezdím pravidelnou linku, tak z jedné strany mám ‚plnou čáru‘, na druhé straně mám pruh určený pro cyklisty. Není možné, abych udržel autobus v jízdním pruhu,“ řekl pribram.cz jeden z řidičů. „Ať si to ten, který to schválil, sedne za volant. Je otázkou času, až se tady stane neštěstí. Vina bude samozřejmě na nás,“ uvedl další z řidičů.
Redakci pribram.cz oslovilo několik naštvaných …
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka/jízdní pruh na Drkolnově, který je široký 236 centimetrů

Ačkoliv do ochranného jízdního pruhu pro cyklisty může vjet vozidlo, které je přilehlé jízdnímu pruhu a do svého pruhu se nevejde, musí řidič motorového vozidla dát vždy přednost v jízdě cyklistovi. V praxi to znamená, že pokud pojede cyklista ve svém pruhu, musí řidič motorového vozidla počkat, až bude jízdní pruh prázdný. Totéž platí v přednosti jízdě, kdy cyklista ve svém pruhu má vždy přednost.

Řidiči autobusů dále poukazovali na to, že jsou pro cyklisty na Drkolnově zřízeny obousměrné pruhy. „Myslím si, že by bylo v silách dvou projíždějících cyklistů v téměř jeden a půl metrovém pruhu se navzájem vyhnout,“ uvedl jeden z řidičů. Místostarosta Příbrami Martin Buršík však míní, že pokud by se nezřizovala cykloobousměrka, běžná v mnoha městech, museli by cyklisté nesmyslně projíždět sídlištěm. „Jde o řešení vycházející z Cyklokoncepce a Generelu dopravy města Příbram. Projekt prozatím není dokončen, nicméně jsem přesvědčen, že bude fungovat,“ řekl Buršík.
Řidiči autobusů dále poukazovali na to, že …
foto: Autora fotografie redakce zná, nechce být jmenován/se souhlasem

Veškeré naplánované úpravy cyklostezky zatím nejsou dokončeny. V průběhu prací dojde také k úpravě komunikace u železničního viaduktu u Nového rybníka jak na vozovce, tak i na společném chodníku.
Veškeré naplánované úpravy cyklostezky zatím …
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

V budoucnu dojde k rekonstrukci Milínské ulice, kde bude taktéž pro cyklisty připravená obousměrka. Více v článku:
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka/jízdní pruh cyklostrasy na Drkolnově, který je široký 137 centimetrů

foto: MěÚ Příbram/na fotografii je vyhrazený pruh pro cyklisty v Příbrami. Do tohoto pruhu nesmí vjet motorové vozidlozdroj: pribram.cz
autor: Tomáš PečenkaDalší články

O Vánocích mrznout nebude, teploty se udrží mírně nad nulou, očekávají meteorologové O Vánocích mrznout nebude, teploty se udrží mírně nad nulou, očekávají meteorologové Podle meteorologů nás pravděpodobně čekají opět Vánoce na blátě. ŽIVĚ: Zasedání zastupitelstva v Příbrami ŽIVĚ: Zasedání zastupitelstva v Příbrami Nejdůležitějším bodem bude návrh rozpočtu na příští rok. Starosta: Duševní polotovar přeřezal na příbramském náměstí kabeláž k vánoční dekoraci Starosta: Duševní polotovar přeřezal na příbramském náměstí kabeláž k vánoční dekoraci Trojici pachatelů zaznamenala kamera. Městská policie žádá veřejnost o pomoc při … Švenda: Podpora bytové výstavby není o tom, že někam prostě nechám plácnout dům Švenda: Podpora bytové výstavby není o tom, že někam prostě nechám plácnout dům V Seifertově ulici naproti poliklinice Ravak by mohly vyrůst nové bytové domy. O … Opilá řidička nabourala do stromu, její spolujezdkyně nepřežila Opilá řidička nabourala do stromu, její spolujezdkyně nepřežila Policisté prošetřují okolnosti tragické nehody, která se stala v neděli v noci na … Čeká nás pravé zimní počasí, celý týden bude mrznout i sněžit Čeká nás pravé zimní počasí, celý týden bude mrznout i sněžit Meteorologové upozorňují na to, že v noci a ráno se může ojediněle tvořit náledí nebo … Řezníci odtajnili recept na nejlepší zabijačkový guláš Řezníci odtajnili recept na nejlepší zabijačkový guláš Blíží se doba tradičních domácích zabijaček. Bez čeho by se ale ta pravá jistě … Komerční sdělení V příbramské firmě se chystají testovat i očkované zaměstnance V příbramské firmě se chystají testovat i očkované zaměstnance Od 22. listopadu platí pro zaměstnavatele povinnost testovat pracovníky bez očkovaní. Krejčí: Zasněžování na Monínci bude pokračovat a před Vánoci bude sjezdovka v provozu po celé délce Krejčí: Zasněžování na Monínci bude pokračovat a před Vánoci bude sjezdovka v provozu po celé délce Lyžování na Monínci o víkendu přilákalo stovky lidí. Je bronzová neděle, čas zapálit dvě svíce na adventním věnci Je bronzová neděle, čas zapálit dvě svíce na adventním věnci Druhá adventní neděle neboli bronzová reprezentuje lásku a Ježíškovy jesličky, …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz