28. 10. je státní svátek
Řidiči autobusů zuří: Kvůli cyklostrase nám zúžili jízdní pruhy, do kterých se nevejdeme

Nejčtenější
18. září 2021   (17:52)
Řidiči autobusů zuří: Kvůli cyklostrase nám zúžili jízdní pruhy, do kterých se nevejdeme
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

Zatímco běžný linkový autobus je široký 2,5 metru, jízdní pruhy jsou v Příbrami na Drkolnově pro řidiče autobusů o několik centimetrů užší.


Od začátku září probíhá v Příbrami postupná realizace opatření na nové cyklotrase vedoucí z Drkolnova na Flusárnu. Značená cyklotrasa vychází z Cyklistické koncepce města Příbram, která byla zpracovaná v rámci úspěšného projektu participativního rozpočtu města. Projektová dokumentace vychází z „dílny“ dopravního projektanta Květoslava Syrového, který zpracovává obdobné projekty pro řadu českých měst. Všechna opatření byla projednána a následně schválena Policií ČR. Realita v praxi však pokulhává. Řidiči autobusů se nemohou vejít do jízdních pruhů, jelikož jsou užší než samotné autobusy.

Na jednu stranu je chvályhodné, že vedení města podporuje cyklodopravu, na druhé straně však přidělává vrásky na čele řidičům autobusů. Nově vzniklé jízdní pruhy jsou totiž užší, než jsou samotné autobusy. Zatímco jízdní pruh na Drkolnově měří v průměru 236 centimetrů, autobusy, které v místě jezdí, měří centimetrů 250. Cyklisté si budou moci užívat komfort v šíři 137 centimetrů, a to v obou směrech.
Na jednu stranu je chvályhodné, že vedení …
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka/ šířka linkového autobusu měří 250 centimetrů

Redakci pribram.cz oslovilo několik naštvaných řidičů autobusů, kteří shodně uvedli, že při každé jízdě jsou nuceni porušit silniční pravidla. „Tohle se prostě může vymyslet jen v Příbrami. Když na Drkolnově jezdím pravidelnou linku, tak z jedné strany mám ‚plnou čáru‘, na druhé straně mám pruh určený pro cyklisty. Není možné, abych udržel autobus v jízdním pruhu,“ řekl pribram.cz jeden z řidičů. „Ať si to ten, který to schválil, sedne za volant. Je otázkou času, až se tady stane neštěstí. Vina bude samozřejmě na nás,“ uvedl další z řidičů.
Redakci pribram.cz oslovilo několik naštvaných …
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka/jízdní pruh na Drkolnově, který je široký 236 centimetrů

Ačkoliv do ochranného jízdního pruhu pro cyklisty může vjet vozidlo, které je přilehlé jízdnímu pruhu a do svého pruhu se nevejde, musí řidič motorového vozidla dát vždy přednost v jízdě cyklistovi. V praxi to znamená, že pokud pojede cyklista ve svém pruhu, musí řidič motorového vozidla počkat, až bude jízdní pruh prázdný. Totéž platí v přednosti jízdě, kdy cyklista ve svém pruhu má vždy přednost.

Řidiči autobusů dále poukazovali na to, že jsou pro cyklisty na Drkolnově zřízeny obousměrné pruhy. „Myslím si, že by bylo v silách dvou projíždějících cyklistů v téměř jeden a půl metrovém pruhu se navzájem vyhnout,“ uvedl jeden z řidičů. Místostarosta Příbrami Martin Buršík však míní, že pokud by se nezřizovala cykloobousměrka, běžná v mnoha městech, museli by cyklisté nesmyslně projíždět sídlištěm. „Jde o řešení vycházející z Cyklokoncepce a Generelu dopravy města Příbram. Projekt prozatím není dokončen, nicméně jsem přesvědčen, že bude fungovat,“ řekl Buršík.
Řidiči autobusů dále poukazovali na to, že …
foto: Autora fotografie redakce zná, nechce být jmenován/se souhlasem

Veškeré naplánované úpravy cyklostezky zatím nejsou dokončeny. V průběhu prací dojde také k úpravě komunikace u železničního viaduktu u Nového rybníka jak na vozovce, tak i na společném chodníku.
Veškeré naplánované úpravy cyklostezky zatím …
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

V budoucnu dojde k rekonstrukci Milínské ulice, kde bude taktéž pro cyklisty připravená obousměrka. Více v článku:
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka/jízdní pruh cyklostrasy na Drkolnově, který je široký 137 centimetrů

foto: MěÚ Příbram/na fotografii je vyhrazený pruh pro cyklisty v Příbrami. Do tohoto pruhu nesmí vjet motorové vozidlo


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka

Další články

Kvůli dopingu jsem se ocitl na hraně života a smrti, říká mistr světa v kulturistice Kvůli dopingu jsem se ocitl na hraně života a smrti, říká mistr světa v kulturistice Petr Pevan Vaniš z Počepic patří k nejúspěšnějším a nejznámějším kulturistům naší … Knihovna Jana Drdy zpřístupní sklady knih půjčovny pro dospělé Knihovna Jana Drdy zpřístupní sklady knih půjčovny pro dospělé Sklady se otevřou každé první pondělí v měsíci mezi 9.00 a 17.00. V dalších týdnech … Hudební víkend v Příbrami: Elektro jízda, crossover i Mozart Hudební víkend v Příbrami: Elektro jízda, crossover i Mozart Víkendové koncerty odehrají v klubu Junior Ventolin, Gaia Mesiah a Megaphone, v … Pohonné hmoty ve Středočeském kraji dál zdražují, nafta je poprvé od roku 2014 nad 35 Kč/l Pohonné hmoty ve Středočeském kraji dál zdražují, nafta je poprvé od roku 2014 nad 35 Kč/l Benzin je o 8,47 koruny na litru dražší než před rokem, za naftu tehdy motoristé … Dnes si připomínáme vznik samostatného československého státu Dnes si připomínáme vznik samostatného československého státu Den vzniku Československa, 28. října 1918, je nejvýznamnějším svátkem České republiky. … Spuštění rezervačního systému městské chaty Granit klepe na dveře Spuštění rezervačního systému městské chaty Granit klepe na dveře Ubytovat se v nově zrekonstruovaných interiérech chaty Granit bude prostřednictvím … 52. ročník HF A. Dvořáka Příbram byl zakončen famózním koncertem 52. ročník HF A. Dvořáka Příbram byl zakončen famózním koncertem O nádherný závěr se postarala Moravská filharmonie Olomouc pod taktovkou Jakuba … Hasiči před Dušičkami varovali před používáním svíček v plastu Hasiči před Dušičkami varovali před používáním svíček v plastu Plast může vzplanout a oheň se pak na hřbitově rozšíří třeba na okrasné dřeviny a může … Podívejte se, jak vypadala liduprázdná Příbram v době zákazu nočního vycházení Podívejte se, jak vypadala liduprázdná Příbram v době zákazu nočního vycházení Zítra to bude přesně rok, kdy byl v rámci covidových opatření vydán zákaz nočního …
Zemřel dlouholetý člen skupin Spirituál kvintet a C&K Vocal Jiří Cerha Zemřel dlouholetý člen skupin Spirituál kvintet a C&K Vocal Jiří Cerha Cerha byl také autorem mnoha scénických hudeb pro Divadlo v Příbrami.
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz