Retrospektiva Ferdinanda Bučiny: Podívejte se, jak vypadal venkov před stovkami let
17. června 2020 (06:39)
foto: pribram.cz
V úterý 16. června se konala vernisáž nové výstavy v Galerii Františka Drtikola. Osloví všechny zájemce o vztah člověka a přírody. K vidění jsou totiž práce fotografa a kameramana Ferdinanda Bučiny (1909–1994). Jeho letní retrospektivu připravil nový ředitel příbramské galerie Jan Freiberg.
Fotografie Ferdinanda Bučiny uvidí Příbramští vůbec poprvé. Výstava zahrnuje rané práce, reportážní cestu na Zakarpatskou Rus z roku 1936, řadu textových i fotografických dokumentů pro soudobé časopisy, ale hlavně Bučinovo stěžejní dílo. „Hlavní část vytvořil během druhé světové války pod Bílými Karpaty v horňácké obci Javorník a jejím okolí. Přijel sem poprvé v roce 1937 za orchidejemi, a kromě nich tu nalezl nevídanou komunitu protestantů, kteří se zde usídlili v sedmnáctém století,“ uvádí k výstavě její kurátor Jan Freiberg.
Za protektorátu se Javorník a jeho okolí staly pro Ferdinanda Bučinu oázou v neklidném světě a poskytly vhled do dlouhé historie. Podle kurátora příbramské výstavy například archeolog Zdeněk Smetánka rozeznává v jeho fotografiích nástroje, oděvy i zvyky staré několik staletí. Snímky pořízené za druhé světové války tak přibližují obraz venkova, jenž bylo možné spatřit o několik set let dříve.
Výstavu můžete navštívit do 6. září. A pokud se vám nový kulturní počin příbramské galerie zalíbí, na podzim si pořiďte reprezentativní publikaci vycházející v koprodukci s Galerií Františka Drtikola v Příbrami.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Další články
Podbrdsko online: poklady regionu, které jinde nenajdete. Starší ročníky jsou zdarma v archivu
Sborník Podbrdsko už více než třicet let odkrývá příběhy, objevy a zapomenuté …
Historie
Vysoký Chlumec a Klučenice uspěly v soutěži Zlatý lajk. Patří mezi nejlépe komunikující obce v regionu
Městys Vysoký Chlumec a obec Klučenice patří mezi nejlépe komunikující samosprávy v …
Nepřehlédněte
Podkroví Muzea města Dobříše ožilo tvořivostí
V podkrovních prostorách Muzea města Dobříše vznikl na konci loňského roku nový …
Oblastní nemocnici Příbram čekají provozní změny, ale i stavební úpravy, stěhování i nové vstupy
Příbramská nemocnice v první polovině roku 2026 upraví provoz několika oddělení. Změny …
Brdy pod kontrolou: Policisté řeší stovky přestupků ročně
Ve středočeské části Chráněné krajinné oblasti Brdy zajišťují už deset let veřejný …
Rožmitálští hasiči mají novou výstroj. Město uspělo se dvěma dotacemi
Město Rožmitál pod Třemšínem úspěšně získalo dvě dotace na podporu jednotky sboru …
Děti v restauracích: klid pro hosty, nebo diskriminace?
Některé restaurace v Česku i zahraničí zakazují vstup dětem. Zastánci vítají klidnou …
ANKETA
Rozpočtové provizorium se dotkne i financování sociálních služeb. Kraj už obdržel stovky žádostí o dotace
Středočeský kraj obdržel pro letošní rok bezmála šest set žádostí o dotace na …
Městská policie vybavila všechna vozidla defibrilátory. Strážníci mohou zasáhnout ještě před příjezdem záchranářů
Strážníci Městské policie Příbram mají nově ve všech služebních vozidlech k dispozici …
Pod ostružinovou strání se začal psát příběh brdského lesa
Po dusivých vedrech konečně přišla úleva a příroda si mohla zhluboka oddechnout. Věděl …
Příroda




