vývoj COVID-19
21. 1. 2021
Bezděkov 4
Bohostice 6
Bohutín 11
Borotice 6
Březnice 46
Buková u Pb 9
Bukovany 2
Čenkov 4
Cetyně 2
Chotilsko 5
Chrást 2
Chraštice 1
Čím 9
Daleké Dušníky 1
Dlouhá Lhota 1
Dobříš 110
Dolní Hbity 16
Drahenice 1
Drahlín 14
Drásov 5
Drevníky 1
Dubenec 5
Dublovice 7
Dubno 2
Háje 8
Hluboš 3
Hlubyně 2
Hřiměždice 9
Hudčice 2
Hvožďany 13
Jablonná 6
Jesenice 11
Jince 16
Kamýk n. V. 8
Klučenice 8
Kňovice 1
Korkyně 3
Kosova H. 7
Kotenčice 1
Koupě 2
Kozárovice 3
Krásná H. 3
Křešín 1
Láz 4
Lazsko 3
Lešetice 3
Lhota u Pb 5
M. Hraštice 15
Milín 28
Modřovice 1
Mokrovraty 16
Nalžovice 6
Narysov 7
Nechvalice 12
Nečín 6
Nedrahovice 4
Nepomuk 3
Nestrašovice 1
Nová Ves p. P. 5
Nové Dvory 7
Nový Knín 18
Občov 4
Obecnice 23
Obořiště 10
Obory 1
Ohrazenice 1
Osečany 1
Ostrov 4
Ouběnice 2
Petrovice 17
Pičín 6
Počaply 2
Počepice 4
Podlesí 15
Příbram 317
Příčovy 4
Prosen. L. 1
Radětice 1
Rosovice 7
Rožmitál p. T. 46
Sádek 4
Sedlčany 42
Sedlec-Prč. 33
Smolotely 5
Solenice 15
Stará Huť 8
Štětkovice 2
Svaté Pole 2
Svatý Jan 4
Svojšice 3
Tochovice 18
Třebsko 9
Trhové Dušníky 1
Tušovice 1
Velká Lečice 1
Věšín 6
Višňová 7
Volenice 6
Voznice 7
Vrančice 1
Vranovice 4
Vševily 2
Vys. Chlumec 5
Vysoká u Příbramě 3
Zalužany 8
Zduchovice 1
Ředitel nemocnice: Proti očkování neexistují racionální argumenty. Vakcína vyvolá imunitní reakci, ne onemocnění

8. ledna 2021   (14:19)
Ředitel nemocnice: Proti očkování neexistují racionální argumenty. Vakcína vyvolá imunitní reakci, ne onemocnění

Stanislav Holobrada připomíná lidem, že čím více budou nyní disciplinovaní, tím dříve se společnost bude moci vrátit do běžného stavu.


Po mírném vydechnutí, optimismu a rozvolňování opatření před vánočními svátky je koronavirus zpátky a možná ještě s větší silou, než tomu bylo na podzim. Alespoň taková jsou zjištění příbramské nemocnice, kde k dnešnímu dni evidují 70 hospitalizovaných pacientů s onemocněním covid-19. Zvládne české zdravotnictví tento nápor? Vede z této situace nějaká cesta ven? Právě o těchto tématech jsme si povídali s ředitelem Oblastní nemocnice Příbram MUDr. Stanislavem Holobradou.
 

Aktuálně se zřejmě nacházíme ve třetí vlně koronavirové epidemie. Dá se nějak srovnat s tou podzimní?
Dá se srovnat. Je sice přibližně stejný výskyt nemocných, bohužel se zdá, že tato vlna přináší horší průběhy onemocnění a jeho rychlejší nástup. Srovnat asi můžeme i horší chování společnosti. V té první vlně panovala velká solidarita, obavy a disciplína. V té podzimní již byla znatelná frustrace a únava a lidé byli daleko méně ochotní přistoupit na určitá epidemiologická opatření, což vygradovalo nyní, kdy už je patrný odpor k jakémukoliv omezování.
 
Vidíte vy nějaký zásadní rozdíl mezi těmito vlnami z pohledu nemocnice?
Z pohledu nemocnice je tu opět větší únava pracovníků. Bude to již rok od doby, kdy se u nás objevil koronavirus a zdravotníci si od té doby prakticky neodpočinuli. Je tu i jisté vyčerpání morálních vlastností a je to pro ně zkrátka mnohem větší zátěž, protože se s pandemií setkávají dnes a denně a už jsou tím hodně ovlivňováni. Doufám, že až se vypořádáme jako společnost s koronavirem, nezapomenou lidé, jak důležité zdravotnictví a jeho personál jsou.
 
Je kapacita českého zdravotnictví dostatečná?
To záleží na tom, jak se společnost bude chovat. Pokud se budou lidé chovat nerozumně a netolerantně, tak bude nedostatečná. Pokud budou ohleduplní, jak jsme viděli ve druhé vlně, tak se to ještě dá zvládnout. Ta třetí vlna bude v nemocnicích teprve kulminovat a obávám se, že to bude na hraně, nebo už mírně za hranou.
 

Má příbramská nemocnice dostatek zaměstnanců a lůžek?
Máme nedostatek zdravotníků i lůžek. Snažíme se postarat o všechny pacienty v té akutní péči. Samozřejmě je to na úkor pacientů, kteří měli nějaké plánované vyšetření nebo zákroky. Váha zdravotnictví je nyní na akutní péči, o to více je pak problém s tím, že se zanedbává ta část pacientů a jejich problémů, které by se jinak mohly řešit. Myslím, že toto vynucené odkládání neakutní péče se promítne do zdravotního stavu populace.
 
Jsou lidé v nemocnicích opravdu pouze senioři s dalšími problémy?
Toto vůbec neplatí. Každý příběh pacienta je jiný. Neplatí zobecnění, že je virus nebezpečný pouze pro seniory, ale pro všechny, kteří mají nějakou indispozici. Pořád platí to, že ve většině případů se nemoc dá zvládnout v domácím léčení, ale nezanedbatelná část populace se dostane do nemocnice, kde záleží na mnoha zdravotních faktorech. To vše dohromady ovlivňuje průběh onemocnění i prognózu pacienta. Záleží i na tom, jak moc velká dávka toho viru se dostane do organismu a jak rychle nastoupí příznaky.
 
Jak aktuálně probíhá péče o pacienty bez koronaviru? Operuje se?
Probíhají operace jen akutních stavů a neodložitelné operace jako například traumata, nádorová onemocnění a další. Vždy se zvažuje v rámci aktuálního obsazení nemocnice, která část pacientů je více ohrožena a podle toho se snažíme vše regulovat. Je to náročné.
 
Nadějí pro lidstvo je očkování. Jak se k němu stavíte Vy? Necháte se naočkovat?
Nechám se naočkovat, určitě. Z populace, která byla vnímavá, udělá očkování to, že se začne imunizovat a bude tak velká šance, že obdobná onemocnění budou mít lehčí a lehčí průběh. Onemocnění zřejmě nezmizí, ale předpokládá se, že nebude mít tak závažné průběhy. Samozřejmě je to na úkor dobrovolnosti. Bohužel existuje spoustu, podle mého, dost nešťastných postojů k očkování a nemusí to být jenom covid – 19. Kvůli té dobrovolnosti a odmítání pak zůstávají ti neočkovaní jedinci tou skupinou vnímavých a tedy i těch, kteří budou mít horší průběhy, až jednou onemocní, jako že se všichni jednou nakazíme.
 
Existuje podle Vás nějaký racionální důvod k tomu se nenechat naočkovat?
Racionální neexistuje. Ale samozřejmě jako u každého očkování i zde jsou zdravotní indikace, kdy se očkování nedoporučuje. Očkování nevyvolává onemocnění, ale imunitní reakci. Dnešní očkovací látky jsou již na tolik propracované, že stoprocentně zajišťují jen tu imunitní reakci. Důvody k tomu se nenechat naočkovat tak vidím pouze iracionální. Rozum v tom už pak není.
 
Jak probíhá očkování v nemocnici?
Jsme v té nulté fázi, kdy se neustále očekává očkování celé populace v průběhu prvního pololetí. My jsme začali hned na začátku ledna a očekávám, že zaměstnance proočkujeme do konce měsíce. Pak budeme zajišťovat očkování i pro ambulantní lékaře ze soukromých ordinací, pracovníky v sociální sféře, složky IZS a samozřejmě i seniory a rizikové lidi.
 
Je závěrem něco, co byste chtěl vzkázat Příbramanům?
Pořád tvrdím to, že tonizace imunity začíná zdravým způsobem života a dobrou náladou. Optimismus je v tomto nesmírně důležitý. Buďme k sobě, prosím, ohleduplní a tolerantní jako to bylo v jarní vlně, kdy solidarita vyvolávala sjednocování společnosti, což se nyní neděje. Vidíte pak přeplněné supermarkety, dohadování, jestli se má jít do bazénu, hospody nebo na sjezdovku. Pak ve zprávách vidíte, že tam ti lidé jsou i přes zákazy a to je zrovna obrázek toho podceňování a podrývání morálky ve společnosti. Čím více budeme disciplinovaní, tím dříve bude po všem.  
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: text: pribram.cz foto: archiv Stanislava Holobrady

autor: Jakub Pečenka

Další články

Buďte nám věrní a po koronaviru opět přijďte, píše příbramský Sokol svým členům Buďte nám věrní a po koronaviru opět přijďte, píše příbramský Sokol svým členům V dopise zaslaném cvičencům a jejich rodičům tělovýchovná organizace vyčísluje loňskou ztrátu na více než jeden milion korun. Ztrátovost musí příbramský Sokol řešit úvěrem. 21. ledna 2021   (17:04) Lidé vzali příbramské lékárny útokem a vykoupili respirátory Lidé vzali příbramské lékárny útokem a vykoupili respirátory Příbramská policie obvinila muže z prodeje drog, hrozí mu 10 let Příbramská policie obvinila muže z prodeje drog, hrozí mu 10 let Mladík drogy prodával především v okolí Dobříše a Sedlčan. 21. ledna 2021   (12:16) Další příbramský „expert“ si neuvědomil, že po krádeži jsou vidět ve sněhu stopy Další příbramský „expert“ si neuvědomil, že po krádeži jsou vidět ve sněhu stopy Za ukradená lízátka a krmení pro psy může skončit až na osm let ve vězení. 21. ledna 2021   (10:52) Bilance CHKO Brdy 2020: Naučná stezka na Jordánu nebo nové biotopy pro obojživelníky Bilance CHKO Brdy 2020: Naučná stezka na Jordánu nebo nové biotopy pro obojživelníky V Brdech i v roce 2020 pokračovaly pravidelné aktivity – pastva, sečení či výsadba. Pozornosti neunikly invazní druhy ryb a mývalové. Správa Chráněné krajinné oblasti Brdy vyčíslila náklady na téměř pět a půl milionu korun. 21. ledna 2021   (08:49) Přibližně každý třetí. Taková je úspěšnost pro přijetí na osmiletá gymnázia v Dobříši a Příbrami Přibližně každý třetí. Taková je úspěšnost pro přijetí na osmiletá gymnázia v Dobříši a Příbrami Školy lépe poznáte na Facebooku nebo díky virtuální prohlídce. Termín pro podání přihlášky ke studiu na gymnáziích končí 1. března. 21. ledna 2021   (06:32) Příbram darovala Budějovicím penaltu a o gól prohrála Příbram darovala Budějovicím penaltu a o gól prohrála "Z naší strany to byla v některých případech nezodpovědnost hráčů a třeba u Kingueho to nebylo poprvé. Chyby k fotbalu patří, ale někdy je třeba vlastní ego podřídit mužstvu," řekl po utkání trenér Příbrami Pavel Horváth. 20. ledna 2021   (20:17) Glosa: Někdy taková menší bouřka pročistí vzduch a lépe se dýchá Glosa: Někdy taková menší bouřka pročistí vzduch a lépe se dýchá "Dovolte mi krátkou glosu k pondělnímu zastupitelstvu. Píši ji s odstupem dvou dnů, ve chvíli, kdy už snad ty největší emoce opadly a ukazatele politického klimatu v našem městě se vrátily do běžných hodnot," říká starosta Příbrami Jan Konvalinka. 20. ledna 2021   (18:27) Příbram rozšířila informační systém pro návštěvníky města Příbram rozšířila informační systém pro návštěvníky města Ve městě přibylo šest pultových informačních panelů s mapou a fotografiemi a dvě informační tabule. Radnice je dala osadit u kostela svatého Jakuba na náměstí T. G. Masaryka, u Zámečku-Ernestina, poblíž Arnoštových sadů, v Jiráskových sadech, na rohu ulic V Brance a Dlouhé, u kulturního domu a u vstupu na hřbitov z parku V Zátiší. 20. ledna 2021   (16:49)
Další důležitá stopa k dopadení žhářů pizzerie v Příbrami. Na videu jsou vidět oba pachatelé Další důležitá stopa k dopadení žhářů pizzerie v Příbrami. Na videu jsou vidět oba pachatelé
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz