Purpurově červená zalila pole na Příbramsku. Jetel nachový upoutá na první pohled
Nepřehlédněte
8. června 2022 (12:45)
Další 4 fotografie v galerii
foto: Zěmědělská společnost Zalužany a. s.
Krajina na Příbramsku i v mnoha koutech České republiky před několika týdny místy zčervenala. Jistě jste si všimli výrazně zbarveného „koberce“ na polích. Mnohé zaujal natolik, aby se podívali blíž, případně pořídili fotografii. Ostatně nejeden profesionální fotograf láká na netradiční fotky s rudým pozadím. Než se ale pustíte do pořizování snímků, měli byste o jeteli nachovém vědět více.
Již v minulých letech mnohé zemědělce trápila spoušť, kterou za sebou zanechávaly nájezdy fotících se skupinek. Pole nacházeli zdupaná, rostliny polámané a vytrhané. Oproti žluté řepce je jetel příjemná oku lahodící změna. Není divu, že purpurově červená záplava nachových hlaviček není lhostejná kolemjdoucím, cyklistům i motoristům. Rostlina je přitom nejen pohledná, ale pro pole velice užitečná.
Do menší osvěty se v tomto případě pustila Zemědělská společnost Zalužany. A začala u dětí! Jedno z jejich jetelových polí se totiž nachází v těsné blízkosti Základní školy a mateřské školy Chraštice. Na jeho pomezí tedy zabudovali poutavou ceduli s vysvětlením, o jakou rostlinu jde a jak ji lze využít v zemědělství. Dětské oči jistě upoutá kresba včelky a fakt, že právě jim jetel nachový poskytne potřebný nektar i pyl.
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
„Lidé se opakovaně ptají na červeně kvetoucí pole a chtějí znát název rostliny, to mě k realizaci inspirovalo“, uvedl předseda ZS Zalužany pan Miroslav Peterka, který s kreativním nápadem přišel a ujal se i návrhu samotné tabule. Vysvětluje, že se jetel nachový pěstuje jako významná meziplodina. Váže totiž vzdušný dusík, který vylepšuje úrodnost. Vyčerpaná půda se díky jeteli ozdraví a zemědělcům se díky tomu sníží náklady na dusíkatá hnojiva pro následnou plodinu, především pšenici. Cena těchto hnojiv je v současné době vysoká, tudíž jde o příjemný benefit.
K obdivování červené záplavy zbývá asi jeden měsíc. Jetel pomalu odkvétá a zhruba na začátku prázdnin se do polí vrhnou kombajny, aby ho posekaly. Semínka se zpracují a v srpnu opět zasejí, aby se z něj i příští rok mohli radovat lidé a především příroda.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Jakub Pečenka
Související
•Začíná sezona hub. Našemu zdraví prospívají, srdci obzvlášť
•Okrasná dřevina, silný antioxidant nebo kulinářská ingredience – šeřík a tip na využití
•Týden bude zpočátku deštivý, na víkend se vyjasní a oteplí
Další články
Hudba, ženská energie a Dvořákova Vysoká. Cyklus „Setkání s…“ vstoupil do roku 2026
Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami otevřel rok 2026 ve znamení hudby, …
Nezaměstnanost na Příbramsku narostla, největší sháňka je po řidičích, ale i kuchařích a číšnících
Úřad práce ČR (ÚP ČR) evidoval k 31. lednu 2025 celkem 378 547 uchazečů o zaměstnání, …
Prokopka se probouzí. Příbram prodala pozemky, vzniknou učebny, ordinace i služebna městské policie
Na lednovém zasedání zastupitelstva města Příbram zastupitelé schválili prodej pěti …
Nepřehlédněte
Svatý Valentýn: evropský svátek, který jsme omylem poslali do Ameriky
A proč se pořád hádáme, jestli ho slavit:
Každý únor se opakuje …
ANKETA
Podezření strážníků se potvrdilo, řidič měl pozitivní test na drogy
Strážníci městské policie při běžné kontrole zastavili řidiče, u kterého vzniklo …
Mosty na hraně životnosti. Kraj chystá velkou stavební rekonstrukci za stovky milionů
Středočeský kraj pokračuje v masivních investicích do silniční infrastruktury. Radní …
Galerie Františka Drtikola: výbor nenašel pochybení, ale měl výhrady. Ředitelka sama požádala o audit
Hospodaření Galerie Františka Drtikola se stalo jedním z nejdiskutovanějších bodů …
Politika
Lákavá reklama ho připravila o téměř dva miliony. Policie varuje před falešnými investičními poradci
Touha zhodnotit úspory se jednomu muži ze Zlínska krutě nevyplatila. Místo slibovaného …
Středočeský kraj otevřel hlasování. O Cenu veřejnosti bojuje 58 osobností
Středočeský kraj spustil veřejné hlasování, ve kterém mohou lidé rozhodnout o držiteli …
Příbram šokovala volejbalovou extraligu
Volejbalová Příbram zažila v sobotu 7. února večer, na který se bude dlouho vzpomínat. …








