21. 9. svátek má Matouš

Program pozorování noční oblohy v Brdech nabídne Měsíc, Saturn a Jupiter

8. září 2021   (06:11)
Program pozorování noční oblohy v Brdech nabídne Měsíc, Saturn a Jupiter
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

Akce „Přijďte zažít tmu v CHKO Brdy!“ se s ohledem na počasí uskuteční v pátek 10. září. Sraz je v 19.30 u občerstvení v Míšově.


Chráněná krajinná oblast Brdy (CHKO) se díky nízkému světelnému smogu řadí ke vhodným lokalitám pro pozorování noční oblohy. Přesvědčit se o tom můžete v pátek 10. září, kdy se koná akce s názvem Přijďte zažít tmu v CHKO Brdy. Sraz je v 19.30 u Grillu Míšov, kde mohou účastníci zaparkovat s možností se občerstvit před přesunem k cíli – louce za obcí Míšov.

Místo pozorování je asi kilometr vzdálené, trasa je částečně zpevněná a z části se půjde po polní cestě. Úvod avizovaného programu se zaměří na to, jak se zorientovat na hvězdné obloze. „Pozorovat budeme úzký srpek Měsíce, který poměrně brzy zapadne. Pokračovat budeme planetami Saturn a Jupiter, dále hvězdokupami, galaxiemi a vším, co hvězdná obloha nabídne,“ uvádí k další náplni večera Jana Fischerová ze spolupořádající Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Odborně akci zajistí zaměstnanci Hvězdárny Rokycany, a to včetně technického vybavení pro pozorování.
„Jelikož přepokládáme účast více než dvaceti osob, bude třeba se na srazu prokázat certifikátem o ukončeném očkování, o negativním testu, o prodělání onemocnění covid-19 v uplynulých 180 dnech, antigenním testem na místě nebo potvrzením o screeningovém testovaní ve školách s platností do 72 hodin,“ doplňuje Jana Fischerová. Místo je možné rezervovat do čtvrtka 9. září na e-mailu jana.fischerova@nature.cz. Konání akce bude s ohledem na počasí potvrzeno na e-mail přihlášených a na facebookové stránce CHKO Brdy.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková

Další články

Příbramská nemocnice očkuje 120 lidí týdně, s třetí dávkou ještě nezačala Příbramská nemocnice očkuje 120 lidí týdně, s třetí dávkou ještě nezačala Podle starosty Příbrami Jana Konvalinky (za ANO) je mezi seniory v městských … Příbramská průmyslovka oslaví 170. výročí. Patří mezi nejstarší školy v ČR Příbramská průmyslovka oslaví 170. výročí. Patří mezi nejstarší školy v ČR Na začátku listopadu tohoto roku uplyne právě sto sedmdesát let od zahájení vyučování … Meteorologové: Teplé počasí zůstane až do konce září, v říjnu se začne ochlazovat a přibude srážek Meteorologové: Teplé počasí zůstane až do konce září, v říjnu se začne ochlazovat a přibude srážek Meteorologové vydali dlouhodobou předpověď počasí. Výlov Sadoňského rybníka doprovodí myslivecké troubení i soutěže pro děti Výlov Sadoňského rybníka doprovodí myslivecké troubení i soutěže pro děti Během Myslivecko-rybářské slavnosti v Rožmitále pod Třemšínem koupíte živé ryby nebo … Pekárna plánuje investice za stovky milionů, nabírat bude více než 200 zaměstnanců Pekárna plánuje investice za stovky milionů, nabírat bude více než 200 zaměstnanců Město Příbram schválilo odprodej pozemků, které pekárna ke svému záměru … Tým, který dosahuje skvělých výsledků, přitahuje další šampiony Tým, který dosahuje skvělých výsledků, přitahuje další šampiony Příbramská firma Wheelabrator Czech (dříve DISA) dosahuje v současnosti vrcholu svého … Komerční sdělení Obchodní akademie oslavila sto let, ocenila emeritní ředitele i firmy Obchodní akademie oslavila sto let, ocenila emeritní ředitele i firmy Obchodní akademie Příbram zároveň stále vybírá ve veřejné anketě nové logo a v plánu … Archeologové našli na budované D4 u Čimelic pravěká sídliště i hroby Archeologové našli na budované D4 u Čimelic pravěká sídliště i hroby Máme zde minimálně dvě sídliště ze starší doby železné neboli z doby halštatské, což … Vnučka Ladislava Sitenského povypráví o fotografiích svého dědečka Vnučka Ladislava Sitenského povypráví o fotografiích svého dědečka Spolu s Adélou Kándlovou provede aktuální výstavou Na kole ředitel Galerie Františka …
V Příbrami byla zahájena topná sezona V Příbrami byla zahájena topná sezona Příbramská teplárna zásobuje více než deset tisíc domácností teplem rozváděným po 18 …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz