vývoj COVID-19
30. 10. 2020
Bezděkov 2
Bohostice 3
Bohutín 35
Borotice 1
Bratkovice 5
Březnice 55
Buková u Pb 6
Čenkov 10
Chotilsko 2
Chraštice 4
Čím 4
Daleké Duš. 4
Dlouhá Lh. 1
Dobříš 270
Dolní Hbity 14
Drahenice 2
Drahlín 5
Drásov 9
Drevníky 1
Drhovy 1
Dublovice 22
Dubno 7
Háje 7
Hluboš 19
Hlubyně 1
Horčápsko 1
Hřiměždice 10
Hudčice 3
Hvožďany 13
Jablonná 10
Jesenice 5
Jince 48
Kamýk n. V. 24
Kňovice 1
Korkyně 2
Kosova H. 38
Kotenčice 4
Kozárovice 6
Krásná H. 40
Láz 4
Lazsko 4
Lešetice 2
Lhota u Pb 3
M. Hraštice 13
Milín 29
Modřovice 4
Mokrovraty 3
Nalžovice 35
Narysov 3
Nechvalice 5
Nečín 3
Nedrahovice 7
Nepomuk 1
Nová Ves p. P. 23
Nové Dvory 6
Nový Knín 56
Občov 3
Obecnice 14
Obořiště 26
Obory 3
Ohrazenice 5
Osečany 3
Ouběnice 1
Pečice 13
Petrovice 23
Pičín 19
Počaply 1
Počepice 5
Podlesí 18
Příbram 720
Příčovy 9
Prosen. L. 5
Radětice 2
Radíč 1
Rosovice 32
Rožmitál 134
Rybníky 1
Sádek 3
Sedlčany 301
Sedlec-Prč. 95
Sedlice 5
Smolotely 3
Solenice 4
Stará Huť 45
Starosed. H. 2
Suchodol 5
Svaté Pole 4
Svatý Jan 46
Tochovice 10
Třebsko 7
Trhové D. 6
V. Lečice 1
Věšín 13
Višňová 12
Volenice 3
Voznice 6
Vrančice 2
Vysoká u Pb. 1
Vysoký Ch. 9
Zalužany 8
Zbenice 2
Zduchovice 7
Přivezu zvířata před parlament a zbytek už je na nich, říká o zákonu ředitel cirkusu Hynek Navrátil

Nepřehlédněte
3. října 2020   (07:14)

Poslaneckou sněmovou prošla novela zákona o drezúře, přitom žádný poslanec do cirkusu osobně nepřišel. Jestli projde zákon i senátem, několikagenerační tradice cirkusu Humberto nejspíš skončí.


Velká část vědců a biologů zabývajících se chováním zvířat se shoduje, že na zvířata velmi nepříznivě působí prostředí cirkusů. Drezúra, vystupování ve stísněných podmínkách a časté cestování je v takovém prostředí na denním pořádku. Už dlouhou dobu se vedou na toto téma horlivé debaty.

Mnoho lidí považuje cirkusy za týrání zvířat a přeje si jejich zákaz. S tím ovšem nesouhlasí provozovatelé cirkusů. Podle nich se ke zvířatům náležitě chovají a splňují veškeré podmínky, jak s nimi zacházet. Existují jasná pravidla a jsou pravidelně kontrolováni veterinární správou.

S cirkusy souvisí i otázky bezpečnosti. Problémem je například napadení od zvířat. Mnohokrát došlo k situaci útoku na lidi z řad personálu, ale i návštěvníků. Cirkus Humberto prý s ničím takovým zkušenosti nemá. Maximálně vzniklo pár škrábanců chovatelům v rámci hry.

Zákaz drezúry divokých zvířat platí aktuálně v 15 zemích Evropy. Humberto už drezúru jako takovou nějakou dobu nedělá. Jde s dobou, zaměřuje se na jiné zajímavé projekty a vymýšlí stále nové věci, které lidi budou bavit. Například letos mají v programu tzv. „Kolo smrti“, které přináší spoustu adrenalinu.
V cirkusech se vyskytují velice inteligentní zvířata, která i v dobře vybavených zoologických zahradách mnohdy podléhají stresu. Některé studie ale na druhou stranu tvrdí, že mírný trénink zvířatům prospívá. Avšak ten by měl být veden formou hry v jejich přirozeném přírodním prostředí, nikoliv však formou jako je jízda medvěda na kole (což už ale prý podle Hynka existuje jen ve filmech pro pamětníky).

Hynek Navrátil nám řekl, že zrovna jeho personál dbá i na psychickou stránku zvířat a jasně pozná, jak se má v určitých situacích ke zvířeti chovat. „Týrané zvíře poznáte například na srsti nebo jak se zrovna chová. Když vidím, že nemá svůj den a nechce se mu, nechám ho, nemá to cenu. Ano, některé cirkusy se nechovají, jak by měly, proti takovým jsem i já, jenže nás všechny hází do jednoho pytle,“ říká Hynek.
Na druhou stranu, jak nám sdělil ředitel cirkusu, ani zoologické zahrady nejsou dokonalé. Několikrát tu prý dochází ke špatnému zacházení se zvířaty. Například zahnutý hák, tzv. ankus je v zoologických zahradách povolen, ale u cirkusů je od roku 2004 zakázán.

Na zvířata a jejich život se v minulých dobách nebral příliš ohled. Civilizace už ale dnes smýšlí jinak. Velké haló vyvolaly například klecové chovy slepic. V České republice byl v září zákaz sněmovnou schválen, a bude platit od roku 2027.

Velkou otázkou jsou i cirkusy. Dosud zákon v ČR zakazoval drezúru jen několika druhů zvířat narozených po roce 2004 (například nosorožců, hrochů, primátů, žiraf, ploutvonožců nebo kytovců). Novela zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, zakáže drezúru všech nově narozených divokých zvířat, pokud ji schválí i Senát a prezident (poslanci již tuto změnu schválili). Co se stane v případě úplného schválení zákona? Humberto na to má několik odpovědí. Jednou z možností je, že by přivezl zvířata před budovu parlamentu a zbytek nechal na vládě.
Možná by nebylo od věci posuzovat jednotlivé cirkusy zvlášť. Nicméně nový zákon je okolím vnímán jako takový kompromis. Cirkusy budou mít možnost dál fungovat, ale budou muset vymyslet jiné cesty, než jen zábavu prostřednictvím zvířat. 

Provozovatelé cirkusů s rozhodnutím o změně zákona samozřejmě nesouhlasí. Vadí jim, že poslanci o problematice jen mluví, ale v praxi žádný z nich osobně nepřišel a nepodíval se, jak takový chov zvířat vypadá a v jakých podmínkách zvířata žijí. Možná by byla vláda překvapena.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
foto: Jakub Pečenka

autor: Jana Fedorová

Další články

Pro zaměstnavatele: jak správně předávat podklady k ošetřovnému a ostatním dávkám Pro zaměstnavatele: jak správně předávat podklady k ošetřovnému a ostatním dávkám Darujte počítač, tablet nebo myš. Do sbírky pro děti na distanční výuce se zapojíte i v Příbrami Darujte počítač, tablet nebo myš. Do sbírky pro děti na distanční výuce se zapojíte i v Příbrami Sbírka počítačového vybavení potrvá v Příbrami do 9. listopadu. 30. října 2020   (17:35) Vláda prodloužila nouzový stav i restrikce do 20. listopadu Vláda prodloužila nouzový stav i restrikce do 20. listopadu Stav nouze měl původně skončit 3. listopadu. 30. října 2020   (17:02) Banky kvůli koronaviru omezují otevírací dobu poboček Banky kvůli koronaviru omezují otevírací dobu poboček Některé ji nezkracují plošně, ale podle zdravotní a rodinné situace svých zaměstnanců. 30. října 2020   (14:18) Důchodci dostanou v prosinci 5000 korun, schválili poslanci Důchodci dostanou v prosinci 5000 korun, schválili poslanci Kaplička sv. Jáchyma u Dobříše opět září krásou Kaplička sv. Jáchyma u Dobříše opět září krásou Sněmovna projedná prodloužení nouzového stavu Sněmovna projedná prodloužení nouzového stavu Očekává se, že Sněmovna prodloužení nouzového stavu umožní. Není ale jisté, zda to bude na celý měsíc. 30. října 2020   (09:02) Nechte se přejet autobusem. Příbramská galerie přemění depozitář na expozici virtuální reality Nechte se přejet autobusem. Příbramská galerie přemění depozitář na expozici virtuální reality Designová vestavba s netradičními vizuálními díly bude stálou součástí Galerie Františka Drtikola. Otevření virtuální herny je plánováno na prosinec. 30. října 2020   (08:44) Podle průzkumu kvality života má Příbram co zlepšovat Podle průzkumu kvality života má Příbram co zlepšovat
Senát schválil ošetřovné 70 pct, pro kraje chce 300 Kč na občana Senát schválil ošetřovné 70 pct, pro kraje chce 300 Kč na občana Návrh vložil do zákona o příspěvku podnikatelům. Rozhodne Sněmovna. 29. října 2020   (20:26)
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz