vývoj COVID-19
18. 1. 2021
Bezděkov 1
Bohostice 11
Bohutín 23
Borotice 6
Březnice 55
Buková u Pb 10
Bukovany 5
Čenkov 11
Cetyně 2
Chotilsko 6
Chrást 3
Chraštice 1
Čím 7
Daleké Dušníky 3
Dobříš 119
Dolní Hbity 22
Drahenice 2
Drahlín 8
Drásov 5
Drevníky 2
Drhovy 2
Dubenec 8
Dublovice 13
Dubno 3
Háje 4
Hluboš 9
Hřiměždice 10
Hudčice 2
Hvožďany 14
Jablonná 8
Jesenice 16
Jince 19
Kamýk n. V. 8
Klučenice 7
Kňovice 1
Korkyně 3
Kosova H. 11
Kotenčice 2
Koupě 4
Kozárovice 3
Krásná H. 3
Křešín 1
Láz 8
Lazsko 3
Lešetice 3
Lhota u Pb 10
M. Hraštice 22
Milín 37
Modřovice 1
Mokrovraty 18
Nalžovice 7
Narysov 9
Nechvalice 15
Nečín 7
Nedrahovice 8
Nepomuk 5
Nestrašovice 1
Nová Ves p. P. 6
Nové Dvory 6
Nový Knín 22
Občov 4
Obecnice 34
Obořiště 13
Osečany 1
Ostrov 4
Ouběnice 2
Pečice 1
Petrovice 15
Pičín 10
Počaply 5
Počepice 6
Podlesí 14
Příbram 369
Příčovy 3
Prosen. L. 1
Radětice 1
Rosovice 7
Rožmitál p. T. 62
Rybníky 4
Sádek 4
Sedlčany 55
Sedlec-Prč. 32
Smolotely 9
Solenice 6
Stará Huť 10
Štětkovice 1
Suchodol 2
Svaté Pole 5
Svatý Jan 7
Svojšice 3
Tochovice 23
Třebsko 7
Tušovice 1
Věšín 8
Višňová 7
Volenice 6
Voznice 8
Vrančice 1
Vranovice 6
Vševily 2
Vys. Chlumec 7
Vysoká u Příbramě 3
Zalužany 8
Zduchovice 1
Připravené vedení města se nedá nachytat ani zdržovat

13. listopadu 2020   (16:03)
Připravené vedení města se nedá nachytat ani zdržovat

Václav Švenda se vyjadřuje k pondělnímu zasedání zastupitelstva města Příbram. Podle něj chodí vedení na jednání nepřipravené a nedodržuje politickou transparentnost.


Pan starosta mě dlouhodobě vykresluje jako zastupitele - potížistu. Buď politikařím, nebo zdržuji. Dloubnutí se dopustil samozřejmě i v posledním rozhovoru k dění na zastupitelstvu, kde jsem si „dovolil plýtvat“ několika minutami na připomínku, že jsme měli schvalovat materiál, který předložilo vedení města s evidentní mezerou ve znalosti zákona o obcích. Následně jsem byl ještě troufalejší, když jsem upozornil na střet zájmu při nákládání s městskými pozemky mnohamilionové hodnoty.

První zádrhel nastal, když se zastupitelstvo nepochopitelně chystalo schválit plán zimní údržby, který již v souladu se zákonem o obcích a svými kompetencemi právoplatně schválila dne 21. září 2020 městská rada. Postup - nejdřív něco schválit a následně k tématu otevřít diskusi - je jistě velmi neotřelý, spíš bych ale tento chaos označil za neznalost zákona a řádných postupů. Stejně tomu bylo v létě při zavádění poplatků za některé druhy odpadů ve sběrném dvoře. Ty byly dokonce v rozporu se zákonem a zase se rychle a hlavně potichu stáhly. Uvědomme si, že lidé se stejně hlubokou znalostí zákonů rozhodují také o záležitostech, kde mohou městu hrozit mnohamilionové škody.
Druhého zdržování jsem se dopustil, když jsem vyjádřil své znepokojení nad obrovským střetem zájmu radního Holého. Ten je pověřeným zastupitelem pro změnu územního plánu, jedním z největších majitelů pozemků v Příbrami a ve volném čase developerem. Zastupitelstvu přiznal spolupráci s dalšími developery, kteří mají eminentní zájem na koupi lukrativních městských pozemků v lokalitě Pod Hvězdárnou, kde má vyrůst 40 rodinných domů. Stejným developerům zprostředkoval koupi sousedících pozemků, které při spojení s městskými pozemky výrazně nabydou na hodnotě.
Takže máme jednoho člověka podnikajícího v realitách s osobním kontaktem na další developery. Ti drží pozemky, jejichž hodnota je přímo vázaná na budoucnost městských pozemků, jejichž podmínky prodeje vyjednává - tentýž člověk. Pokud toto není učebnicový příklad střetu zájmů, pak už nevím.

Radního Holého neobviňuji z jakékoliv nekalé aktivity a nedomnívám se, že by pro město vyjednával špatné podmínky, aby výhodně uvolnil stavební pozemky. V zájmu důvěryhodnosti a transparentnosti našeho města by ale měl ze středu těchto mlýnských kamenů sám vystoupit, předat svou agendu a nadále přispívat například odborným poradenstvím. Jde o zásadu jednoho metru - nemůžu po panu X chtít pevné dodržování zákona i zásad transparentnosti a po panu Y ne, protože zrovna jemu věřím, že své pozice nezneužije. Pak bychom rovnou mohli věřit všem a otevřít hladovému tygrovi dveře do masny.
Znovu a opět se tak vracím k témuž:

1. Vedení města chodí na zastupitelstva nepřipraveno a jím předkládané materiály obsahují nedostatky. Když je na to jako opoziční zastupitel upozorním, odpovědí není věcné řešení problematiky, ale urputná snaha vymanévrovat z trapnosti okamžiku. Neřeší se bod, ale moje politikaření, blokování jednání a snižování úrovně zastupitelstva.

 
2. Nedodržujeme zásady transparentní politiky, protože si přeci věříme a navíc jde o odborníka. Když na dodržování oněch zásad apeluji, scénář je stejný, jak jsem jej popsal výše.
Jako řešení pro zefektivnění jednání proto navrhuji, aby:

1. Vedení města využilo nouzového stavu k nastudování zákona o obcích a na materiály pro zastupitelstvo se podívalo dříve jak “pět minut před zvoněním”.

2. Měřili všem rovným metrem. Pokud po někom vyžaduji dodržení platných zákonů, zásad transparentnosti i jednání v souladu s dobrými mravy, je to standard ne šikana. 

Až budou výše zmíněné body samozřejmostí, nebudu mít důvod zdržovat.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Václav Švenda
foto: Václav Švenda

autor: Jana Fedorová

Další články

Gymnázium pod Svatou Horou otevře i v novém školním roce Gymnázium pod Svatou Horou otevře i v novém školním roce Podle radního Středočeského kraje pro školství Milana Váchy nedojde po dnešním jednání ke sloučení obou příbramských gymnázií až tak rychle. 18. ledna 2021   (20:43) Školy budou v současném režimu pokračovat i příští týden Školy budou v současném režimu pokračovat i příští týden Aktuálně jsou otevřené pouze mateřské a speciální školy a první a druhé třídy škol základních. 18. ledna 2021   (18:18) Finanční výbor v Příbrami je prozatím bez předsedy Finanční výbor v Příbrami je prozatím bez předsedy Na prosincovém jednání zastupitelstva města byly politické subjekty vyzvány k nominaci předsedy a člena finančního výboru. Nominace přišla pouze jedna. 18. ledna 2021   (18:05) Svaz obchodu: Otevření vybraných obchodů zásadně nezvýší mobilitu Svaz obchodu: Otevření vybraných obchodů zásadně nezvýší mobilitu "Zatímco na hračky nebo oblečení pro dospělé si jde klidně dva měsíce počkat, pastelky, oblečení pro nejmenší nebo ponožky lidé potřebují průběžně. Ne každý si navíc může dovolit k objednávce zboží za 50 korun platit dalších 110 korun poštovného," říká prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. 18. ledna 2021   (14:04) Po nehodě na Příbramsku nadýchal cizinec 3,5 promile Po nehodě na Příbramsku nadýchal cizinec 3,5 promile Během dvou dnů řešili dopravní policisté na Příbramsku tři nehody, při kterých byli motoristé pod vlivem alkoholu. 18. ledna 2021   (11:19) Slyšel jsem rány a pak někdo řekl, „vezmi hlavně cigára“. Říká muž, který zadržel zloděje v Bohutíně Slyšel jsem rány a pak někdo řekl, „vezmi hlavně cigára“. Říká muž, který zadržel zloděje v Bohutíně ŽIVĚ: Zastupitelé rozhodnou o prodeji chaty Granit na šumavském Zadově ŽIVĚ: Zastupitelé rozhodnou o prodeji chaty Granit na šumavském Zadově O osudu nejen této rekreační nemovitosti se rozhodne již od 16:00, průběh jednání přinášíme on-line. 18. ledna 2021   (06:31) Na Litavce dnes bez branek. Příbram remizovala s Plzní 0:0 Na Litavce dnes bez branek. Příbram remizovala s Plzní 0:0 Příbramští vedení bývalým plzeňským kapitánem Pavlem Horváthem jsou dál předposlední, ale mají zápas k dobru. 17. ledna 2021   (18:36) Lékový ústav zatím eviduje 70 možných nežádoucích účinků očkování Lékový ústav zatím eviduje 70 možných nežádoucích účinků očkování Jako následky očkování lékaři nebo pacienti nejčastěji hlásili zarudnutí kůže kolem místa vpichu nebo příznaky, které se podobají lehčímu virovému onemocnění. 17. ledna 2021   (16:56)
Při předjíždění u Brodu dostala smyk a sestřelila zaparkované auto v protisměru Při předjíždění u Brodu dostala smyk a sestřelila zaparkované auto v protisměru Na výjezdu z Příbrami došlo v neděli odpoledne k dopravnímu omezení. 17. ledna 2021   (14:06)
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz