vývoj epidemie COVID-19
aktualizováno:   25. 9. 2020
Bohutín 2
Bratkovice 1
Březnice 7
Buková u Příbramě 1
Čím 3
Dobříš 19
Dolní Hbity 2
Drásov 2
Dublovice 2
Háje 2
Hluboš 4
Jablonná 1
Jince 2
Kamýk nad Vlt. 2
Kosova Hora 4
Krásná Hora nad Vltavou 1
Láz 1
Lešetice 1
Lhota u Příbramě 1
Milín 8
Mokrovraty 1
Nechvalice 1
Nečín 5
Nedrahovice 1
Nová Ves pod Pleší 3
Nový Knín 5
Obecnice 6
Ohrazenice 1
Pičín 1
Příbram 121
Příčovy 5
Rosovice 1
Rožmitál p. Tř. 8
Sedlčany 18
Sedlec-Prčice 3
Smolotely 1
Stará Huť 9
Štětkovice 1
Třebsko 1
Vranovice 1
Vysoký Chlumec 1
Zbenice 1

Příčinou požáru v Rožmitále je pravděpodobně biologické samovznícení dřevěné štěpky

Nepřehlédněte
27. srpna 2020   (12:08)

Škoda, kterou požár způsobil, se bude pohybovat v řádu miliónu korun


Informaci o obrovských plamenech a kouři vycházejícím ze zemědělského areálu „V Hoděmyšli“ v Rožmitálu pod Třemšínem na Příbramsku přijala tísňová linka HZS Středočeského kraje ve středu 26. srpna asi dvacet minut po 14. hodině. 

Operační důstojník k události vyslal profesionální hasiče ze stanice Příbram a jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Březnice a Rožmitál pod Třemšínem. Po příjezdu na místo velitel zásahu upřesnil, že se požár vlivem velice silného větru neustále rozšiřuje a kromě veliké hromady štěpky hoří i balíky slámy. Celková plocha požáru tak měla rozlohu fotbalového hřiště. Plameny už začaly ohrožovat i přilehlé objekty, ve kterých je ustájen skot, a také drůbežárnu.
S přibývajícím časem intenzita požáru neustále narůstala, proto velitel požádal o posily, především s velkoobjemovými cisternami. Zároveň nechal vyhlásit druhý stupeň požárního poplachu, který po chvilce zvedl na třetí. S operačním střediskem pak řešil i nasazení vrtulníku s bambi vakem, jenže to kvůli nepříznivým klimatickým podmínkám nebylo možné, navíc by ani v tak silném větru nebylo účinné.
Do Rožmitálu pod Třemšínem se sjížděly na pomoc profesionální i dobrovolné sbory nejen ze Středočeského kraje, ale také z krajů Plzeňského a Jihočeského. Kromě dostatku hasební vody, která byla kyvadlově dovážena z čerpacího stanoviště u rybníku poblíž rožmitálského autobusového nádraží, bylo potřeba zajistit i zásobu náhradních lahví k dýchací technice. V 16.40 hodin tak byl dokonce vyhlášen nejvyšší, tzn. zvláštní stupeň požárního poplachu.

Požářiště bylo rozděleno na čtyři bojové úseky, protože kromě vlastního hašení se část jednotek soustředila na ochranu hospodářských budov s dobytkem a drůbeží, na které plameny už také částečně přeskočily; vlivem větru se rozšířily i do přilehlého pole.
Přivolán byl i technik rozvodných závodů, který celý areál odpojil z bezpečnostních důvodů od přívodu elektrického proudu. Z preventivních důvodů velitel požádal také o příjezd zdravotnické záchranné služby s dostatkem kyslíku, protože celý zásah probíhal v náročných klimatických podmínkách s velkým zakouřením. O pitný režim hasičů se postaral starosta Rožmitálu, který se také dostavil na místo.
Kolem 20. hodiny byl zřízen štáb velitele zásahu a současně bylo rozhodnuto o nasazení velkokapacitního čerpadla Somati, které je schopné dálkovým vedením dopravit do hasicího monitoru Ambasador 4000 litrů vody za minutu. Zároveň byla povolána speciální těžká technika ze Záchranného útvaru HZS ČR – rypadlo CAT 336F, UDS Tatra 815-7 a velkokapacitní cisternová stříkačka Titan CV 40 – T 815-7 10x10.1 s nádrží na 21 000 litrů vody. Díky nasazení této techniky a také ustávajícímu větru se podařilo požár dostat pod kontrolu a po třetí hodině lokalizovat.
V nočních i ranních hodinách docházelo ke střídání zasahujících jednotek, protože některé na místě pracovaly téměř nepřetržitě dvanáct hodin. V půl šesté byl požární poplach snížen na třetí stupeň a došlo k redukci sil a prostředků. O hodinu později byla ukončena činnost velkokapacitního čerpadla Somati a monitoru Ambasador, jelikož jejich nasazení už nebylo potřeba. V dopoledních hodinách na místě zůstalo ještě asi dvacet jednotek, které dále rozebírají uskladněnou štěpku za pomoci těžké techniky a vyhledávají a dohašují skrytá ohniska.
Příčinou požáru je s největší pravděpodobností biologické samovznícení dřevěné štěpky. Škoda, kterou požár způsobil, se bude pohybovat v řádu milionů korun, protože oheň zasáhl a poničil také okolní budovy.

Portál pribram.cz přinášel po celou dobu hasebních prací on-line reportáž. Více v článku 
V Rožmitále hoří uskladněná štěpka, hasiči vyhlásili čtvrtý stupeň poplachu. Hrozí rozšíření ohně na výrobní haly
Zasahující jednotky

HZS Středočeského kraje: Benešov, Beroun, Dobříš, Hořovice, Kladno, Mělník, Příbram, Rakovník, Sedlčany a Slaný.

ZÚ HZS ČR: Jihlava a Zbiroh.

SDH: Bohostice, Bohutín, Březnice, Březové Hory, Dolní Hbity, Drásov, Hluboš, Hvožďany, Chrást, Kamýk nad Vltavou, Kozárovice, Milín, Nový Knín, Obecnice, Petrovice, Pňovice, Rožmitál pod Třemšínem, Solenice, Starý Rožmitál, Trhové Dušníky, Volenice, Voltuš, Vševily a Zalužany.

SDH: Bělčice, Blatná a Lnáře (Jihočeský kraj).

SDH: Mirovice, Mladý Smolivec, Nové Mirovice a Spálené Poříčí (Plzeňský kraj)

Fotogalerie

Příčinou požáru v Rožmitále je pravděpodobně biologické samovznícení dřevěné štěpky () Příčinou požáru v Rožmitále je pravděpodobně biologické samovznícení dřevěné štěpky (1) Příčinou požáru v Rožmitále je pravděpodobně biologické samovznícení dřevěné štěpky (2) Příčinou požáru v Rožmitále je pravděpodobně biologické samovznícení dřevěné štěpky (3) Příčinou požáru v Rožmitále je pravděpodobně biologické samovznícení dřevěné štěpky (4) Příčinou požáru v Rožmitále je pravděpodobně biologické samovznícení dřevěné štěpky (5) Příčinou požáru v Rožmitále je pravděpodobně biologické samovznícení dřevěné štěpky (6) Příčinou požáru v Rožmitále je pravděpodobně biologické samovznícení dřevěné štěpky (7) Příčinou požáru v Rožmitále je pravděpodobně biologické samovznícení dřevěné štěpky (8) Příčinou požáru v Rožmitále je pravděpodobně biologické samovznícení dřevěné štěpky (9)

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Tereza Fliegerová
foto + video: HZS Středočeského kraje

autor: Jakub Pečenka

Další články

Hasiči dekontaminovali před znovuotevřením prostory jeslí Hasiči dekontaminovali před znovuotevřením prostory jeslí Česko slaví svátek svatého Václava. Podle legend pečoval o chudé a založil v zemi tradici pěstování vína Česko slaví svátek svatého Václava. Podle legend pečoval o chudé a založil v zemi tradici pěstování vína Kruhový objezd u aquaparku dostal od dopravní policie zelenou Kruhový objezd u aquaparku dostal od dopravní policie zelenou Příbram podlehla Spartě 1:3. Hosté neměli navrch, kontrolu nad zápasem dostali až v 69. minutě Příbram podlehla Spartě 1:3. Hosté neměli navrch, kontrolu nad zápasem dostali až v 69. minutě Příbram doma neporazila Spartu už přes 15 let a nadále čeká na první výhru v ligové sezoně. 27. září 2020   (20:44) Představujeme: Simona Luftová kandiduje do Senátu Představujeme: Simona Luftová kandiduje do Senátu Prymula chce omezit shromažďování, možná se zruší tělocvik a hudební výchova Prymula chce omezit shromažďování, možná se zruší tělocvik a hudební výchova Základní školy se nyní podle Prymuly zavírat nebudou, očekává ale přechod středních škol na dálkovou výuku, protože tento vzdělávací stupeň je nyní nejrizikovějším prostředím z hlediska šíření epidemie. 27. září 2020   (14:33) Deštníky neodložíme, srážky budou nadprůměrné i v příštím týdnu Deštníky neodložíme, srážky budou nadprůměrné i v příštím týdnu Po chladném víkendu se oteplí, pršet ale bude dál. 27. září 2020   (12:36) Geopark Barrandien je národním geoparkem: Vyvrcholily několikaleté snahy Ekologického centra Orlov Geopark Barrandien je národním geoparkem: Vyvrcholily několikaleté snahy Ekologického centra Orlov Mnohaletá snaha Ekologického centra Orlov vyvrcholila oficiální certifikací Národního geoparku Barrandien (NGB), který se tak stává největším národním geoparkem České republiky. 27. září 2020   (09:18) Příbram nastoupí proti Spartě i s fotbalisty B-týmu Příbram nastoupí proti Spartě i s fotbalisty B-týmu Začátek utkání je v 18:00 na Litavce. 27. září 2020   (08:44)
Král: Napětí na zastupitelstvech se zklidnilo, vedení města je vstřícnější Král: Napětí na zastupitelstvech se zklidnilo, vedení města je vstřícnější
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz