Příbramská galerie představí návštěvníkům ateliér Františka Drtikola
28. února 2023 (11:05)
foto: MěÚ Příbram
Zájemcům budou v pátek ve virtuální realitě za symbolickou korunu zpřístupněna veškerá díla, jež galerie ve virtuální realitě nabízí.
Příbram si v pátek připomene 140. výročí narození fotografa Františka Drtikola. Návštěvníci galerie pojmenované po slavném příbramském rodákovi si budou moci ve virtuální realitě prohlédnout umělcův ateliér, informovala dnes mluvčí radnice Eva Švehlová.
Drtikol se narodil 3. března 1883 v Příbrami a zde také v roce 1907 otevřel svůj první ateliér. Galerie ho v pátek od 13:00 do 18:00 představí návštěvníkům v expozici Měkká aréna. "Digitální zážitkovou interaktivní prohlídku připravil architekt a VR designer Vojtěch Radakulan na základě dochovaných plánů ateliéru a několika dobových fotografií," uvedl ředitel galerie Jan Freiberg.
Zájemcům budou v pátek ve virtuální realitě za symbolickou korunu zpřístupněna veškerá díla, jež galerie ve virtuální realitě nabízí. Symbolické vstupné v tento den zaplatí také návštěvníci stálé expozice. Následně od 18:00 do 20:00 hodin se mohou zájemci těšit na promítání filmu Jiřího Holny o Drtikolově životě a díle na fasádu Zámečku-Ernestina, který je sídlem galerie. Při příležitosti Drtikolova životního jubilea si přijdou na své také sběratelé otisků pamětních razítek. Razítko věnované jubileu je k dispozici v informačním centru v Pražské ulici.
Dílu slavného fotografa bude věnována také výstava Drtikol/Pinkava//Pinkava/Drtikol, která se otevře 30. března. "Jde o první z cyklu srovnávacích výstav, které mají za cíl uvádět dílo světově proslulého rodáka z Příbrami do kontextu se současným uměním, také s jeho dobovými vrstevníky a zároveň otevírat nová témata spojená s jeho prací," dodal Freiberg.
Expozice se zaměří na témata erotiky - ženských a mužských aktů i na odkazy obou autorů ke křesťanské a východní mystice. Originály děl Františka Drtikola budou zapůjčeny především ze soukromých sbírek.
Drtikol (1883 až 1961) byl autorem obdivovaných aktů, zavrhovaným malířem i mystikem. Jeho originální dílo záhy získalo značný mezinárodní ohlas. Stálá expozice v příbramské galerii nabízí průřez jeho fotografickou tvorbou od dob ateliéru v Příbrami až po rok 1935, kdy fotografickou dráhu ukončil.
Příbramský ateliér Drtikol provozoval ve dvoře domu číslo 144 na dnešním Václavském náměstí pod Svatou Horou v letech 1907 až 1910 po návratu z vojenské služby. Stavbu ateliéru financoval Drtikolův otec s vidinou synova komerčního úspěchu. Ateliér však neprosperoval. František Drtikol měl umělecké ambice: fotografoval v té době příbramské horníky, impresionisticky laděné krajiny a jedny z prvních aktů v českých zemích a intenzivně se vzdělával. V roce 1910 ateliér přenechal příbramskému fotografovi Václavu Petříkovi a přesídlil do Prahy. V ateliéru působil ještě v roce 1948 Petříkův syn, později byl přebudován na zázemí pro místní bufet.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•Čapkův památník ve Staré Huti zahájí sezonu výstavou o Leopoldu Firtovi
•Ema Destinnová se narodila před 145 lety. Vyrůstala v Milešově, svým hlasem dobyla světovou operu
•Historik: Báňská škola by se později možná z Příbrami nestěhovala
Další články
Glow up není jen o vzhledu. Skutečná změna začíná úplně jinde
Sociální sítě jsou plné proměn „před a po“, které slibují rychlý glow up. Realita ale …
LIFESTYLE
Malá radost ve velkém stresu: Jak si Příbramáci dobíjejí baterky? Řekněte svůj názor
Stres. Slovo, které dnes slyšíme častěji než „dobrý den“. Práce, povinnosti, neustálé …
ANKETA
Meteorologové vydali výstrahu před silnými bouřkami
Odpoledne a v noci se přes některé naše území přeženou silné bouřky s přívalovými …
AKTUÁLNĚ
Představenstvo nemocnice odvolalo z vedení Stanislava Holobradu
MUDr. Stanislav Holobrada byl odvolán z funkce předsedy představenstva Oblastní …
Příbram vypíše novou zakázku na čistírnu, zhotovitel by mohl být znám v září
Příbram vypíše novou zakázku na rekonstrukci čistírny odpadních vod. Původní tendr za …
AKTUÁLNĚ
MOTOTECHNA, jak ji neznáte! V neděli se místo promění na sousedský dvůr
Prostor před bývalou Mototechnou u Boženy Němcové většina lidí míjí bez povšimnutí. …
AKTUÁLNĚ
Scrollujete víc, než si myslíte? Vědci varují: krátká videa nám přepisují mozek
Myslíte si, že máte svůj mobil pod kontrolou? Že pár minut na Reels, TikToku nebo …
LIFESTYLE
PANIKA U HRANIC! Smrtící nákaza se blíží k Česku: africký mor prasat už jen desítky kilometrů od hranic
Situace kolem afrického moru prasat (AMP) se v příhraničí dramaticky zhoršuje. …
AKTUÁLNĚ
Krevní challenge přinesla přes 200 odběrů, studenti darovali téměř 100 litrů krve
Do Krevní challenge se zapojily střední školy z Příbramska. Během několika měsíců se …
Změna počasí je za dveřmi. Přinese studená fronta tolik očekávané srážky?
Tenhle týden začal příjemnými letními teplotami, ale blíží se změna počasí. Podle …
AKTUÁLNĚ




