Příbram vykoupí problematické ubytovny v ulici Pod Čertovým pahorkem, dostala dotaci na rozšíření ubytovacích kapacit
1. dubna 2024 (08:36)
Příbram odkupuje problematické ubytovny v ulici Pod Čertovým pahorkem, nepodaří se jí však vypořádat s častými stížnostmi na nepořádek, vandalismus a hluk. V zadní budově přistaví dvě patra, v přední se pokusí začlenit stávající obyvatele s mladými rodinami. Celková investice na rekonstrukci se vyšplhá na 150 milionů, radnici se podařilo získat dotaci od Středočeského kraje ve výši šedesáti procent celkových nákladů. Informace pribram.cz potvrdila mluvčí radnice Eva Švendová.
Radní v minulosti vzali na vědomí petici se 175 podpisy, která žádala zlepšení bezpečnostní situace v této oblasti. V ubytovnách žijí podle petice převážně lidé ze sociálně slabých poměrů, z nichž řada je často pod vlivem alkoholu nebo drog, nedodržuje základní pravidla slušného chování, hygienické zásady i obecný respekt k právům ostatních obyvatel. „Chápeme místní obyvatele, ale sami si místo pro bydlení u ubytoven vybrali. Pokud chtěli mít klidné žití, mohli si koupit pozemky v okolí města a postavit rodinné domy. Po zrušení bezdoplatkových zón není jiná možnost než režim ubytoven zachovat. Navíc jednáme o rozšíření kapacity ubytování. Minulý týden jsem byl na pracovním jednání v mosteckém sídlišti Chánov. Starosta Marek Drdol nám nabídl, že za každého problematického obyvatele, kterého u nás ubytujeme, zaplatí 150 tisíc korun. Předběžně jsme domluveni, že v první fázi ubytujeme přibližně sto lidí,“ řekl pribram.cz starosta Příbrami Jan Kopaninka (za YES) s tím, že město již ubytovny od společnosti Statrus vykupuje za 388 milionů korun. „Je to velký krok pro Příbram. Pokud tito lidé budou pracovat, a já pevně věřím, že budou, zvýší se nám příjem z daní,“ dodal.
Radní Kopaninkovi uložili, aby zahájení rekonstrukce ubytoven stihl do podzimních prázdnin vyřídit. Vedení města také plánuje setkání s nespokojenými obyvateli. „Z peněz, které dostaneme za problematické obyvatele Chánova, můžeme poskytnout lidem v okolních domech protihluková okna a předokenní rolety. Navíc se nám povedlo odkoupit bývalou restauraci Saigon, kde v restauračním režimu budeme pokračovat. Ti lidé z ubytoven pak nebudou dělat nepořádek a hluk na dvoře, ale v uzavřené hospůdce. Toto zařízení dostane do správy Sportovní tým Březových Hor (STB),“ vysvětlil místostarosta Miroslav Pepenka.
„Stávající obyvatelé ubytoven, ale i ti nově příchozí, žijí na hranici bídy. Často musejí konzumovat nekvalitní alkohol, pomůžeme jim. STB je v plusu, navíc další prostředky získáme zavedením vstupného na Novák. Pak můžeme velice snadno dotovat například točené pivo, které by mělo stát podle našich představ do pěti korun,“ řekl pribram.cz ředitel STB Jan Silný.
Podle místostarosty Vladimíra Koblížka dojde i k vyřešení bytové situace pro mladé rodiny s dětmi. „V přední budově máme v plánu socializovat stávající obyvatele s novými. Ušetříme tím na dohledu městské policie, ti lidé se prostě socializují a nepořádek skončí. Čerpáme zkušenosti z amerického Bronxu, kde se to podařilo,“ uvedl Koblížek a dodal: „Parkoviště u ubytoven je prázdné, mohl by zde být vybudován další parkovací dům.
Ulice pod Čertovým pahorkem dostane nové jméno: Sídliště u Andělské prolákliny
Zastupitelé města na posledním jednání jednohlasně odsouhlasili návrh opozičníka za JZD Jiřího Nováka na přejmenování ulice na Sídliště u Andělské prolákliny. „Dlouho jsme s manželkou (Petra Nováková – JZD, pozn. redakce) uvažovali, jak tuto ponurnou část Příbrami přejmenovat. Ten nápad jsme dostali během sledování vánočních pohádek na ČT1. V ulici, která má ve svém názvu čerta, se přeci nemůže nikomu dobře žít. Anděl je znamení lásky a porozumění, říkala Péťa,“ vysvětlil pribram.cz Novák s tím, že vyhrocená situace v místě se zklidní. „Pracoval jsem dlouho u bezpečnostních složek a vím, že každá změna je cestou k pozitivnímu myšlení a porozumění,“ dodal.
Zastupitelé města na posledním jednání jednohlasně odsouhlasili návrh opozičníka za JZD Jiřího Nováka na přejmenování ulice na Sídliště u Andělské prolákliny. „Dlouho jsme s manželkou (Petra Nováková – JZD, pozn. redakce) uvažovali, jak tuto ponurnou část Příbrami přejmenovat. Ten nápad jsme dostali během sledování vánočních pohádek na ČT1. V ulici, která má ve svém názvu čerta, se přeci nemůže nikomu dobře žít. Anděl je znamení lásky a porozumění, říkala Péťa,“ vysvětlil pribram.cz Novák s tím, že vyhrocená situace v místě se zklidní. „Pracoval jsem dlouho u bezpečnostních složek a vím, že každá změna je cestou k pozitivnímu myšlení a porozumění,“ dodal.
Během schvalování nového názvu ulice vystoupil v rozsáhlé diskusi další opozičník Václav Pořád (Spiklenci). „Já, jako bývalý ekonom města, dobře vím, kolik nás tato sranda s přejmenováním ulice bude stát. Vůbec nic, ani halíř. Jde pouze o to, že lidé, kteří zde žijí, si zažádají o nové občanské průkazy, kde se změní jméno ulice. Navíc za tento administrativní poplatek přibydou do městské kasy další peníze a lidé se aspoň seznámí s úředníky,“ dodal.
Nové výtahy, fasáda i kočárkárny
Zadní budova se dočká dvou nových pater, kde budou mezonetové byty. „Někteří naši spoluobčané mají i šest sedm dětí. Protože otcové budou muset v noci načerpat energii pro zahájení pracovních procesů, musíme jim vytvořit dobré podmínky. Vím, že se budou někteří obyvatelé na nás zlobit, ale chápejte. Ti muži, kteří zde budou žít, půjdou poprvé do práce třeba až ve čtyřiceti padesáti letech. Vůbec to pro ně nebude snadné učinit tento zásadní krok. Tak jim, prosím, pomozme,“ okomentovala pro pribram.cz za poskytovatele dotace hejtmanka Středočeského kraje Petra Švestková (Týpí).
Zadní budova se dočká dvou nových pater, kde budou mezonetové byty. „Někteří naši spoluobčané mají i šest sedm dětí. Protože otcové budou muset v noci načerpat energii pro zahájení pracovních procesů, musíme jim vytvořit dobré podmínky. Vím, že se budou někteří obyvatelé na nás zlobit, ale chápejte. Ti muži, kteří zde budou žít, půjdou poprvé do práce třeba až ve čtyřiceti padesáti letech. Vůbec to pro ně nebude snadné učinit tento zásadní krok. Tak jim, prosím, pomozme,“ okomentovala pro pribram.cz za poskytovatele dotace hejtmanka Středočeského kraje Petra Švestková (Týpí).
Nebytové prostory v ubytovnách nabídnou pracovní příležitosti pro drobné podnikatele
V souvislosti s rekonstrukcí ubytoven vzniknou v přízemí nebytové prostory, které mohou za výhodné nájemné poskytnout místo pro drobné podnikatele. „Uvítali bychom zde i pobočku úřadu práce. Chceme místním obyvatelům lépe zpřístupnit možnost získání sociálních dávek bez nutnosti cestovat až do centra Příbrami,“ uvedla Vladimíra Králová (Škeble pro Příbram).
V souvislosti s rekonstrukcí ubytoven vzniknou v přízemí nebytové prostory, které mohou za výhodné nájemné poskytnout místo pro drobné podnikatele. „Uvítali bychom zde i pobočku úřadu práce. Chceme místním obyvatelům lépe zpřístupnit možnost získání sociálních dávek bez nutnosti cestovat až do centra Příbrami,“ uvedla Vladimíra Králová (Škeble pro Příbram).
Revitalizace lesíka se nepovedla, lidé zde nemají prostor pro odpočinek
Antonín Nehejbal (Bukanýři) se tvrdě ohradil proti krokům radnice v souvislosti s revitalizací blízkého lesíku. „Už jsem to říkal několikrát, ale asi jste hluší, když neposloucháte. Z lesíku zmizely lavičky. Uvědomte si, prosím, že některé matky jsou na mateřské dovolené kolikrát i pětadvacet let. Chceme, aby zde nalezly místo pro odpočinek se svými dětmi. Chceme, aby i senioři měli místo, kde mohou relaxovat,“ dodal.
Antonín Nehejbal (Bukanýři) se tvrdě ohradil proti krokům radnice v souvislosti s revitalizací blízkého lesíku. „Už jsem to říkal několikrát, ale asi jste hluší, když neposloucháte. Z lesíku zmizely lavičky. Uvědomte si, prosím, že některé matky jsou na mateřské dovolené kolikrát i pětadvacet let. Chceme, aby zde nalezly místo pro odpočinek se svými dětmi. Chceme, aby i senioři měli místo, kde mohou relaxovat,“ dodal.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/Jedna bába povídala
autor: Tomáš Jakoubek
Související
•Příbram zavede kanalizaci do místní části Kozičín a opraví tam vodovod
•O podporu bezplatného stravování mohou středočeské školy žádat od května
•Středočeští zastupitelé schválili dotace podporující bydlení v malých obcích
Další články
U Dubna vyletěl motorkář ze silnice, pro zraněného letěl vrtulník, hlavní tah je uzavřen
Na Příbramsku pokračuje série vážných dopravních nehod. Po včerejší hromadné havárii u …
AKTUALIZOVÁNO
Vědci zjistili, proč nás nové oblečení tak vzrušuje. A není to kvůli módě.
Nový outfit dokáže mozek na pár minut rozsvítit jako světelnou show. Věda to …
LIFESTYLE
Irský válečník, příbramské srdce: Fleury vítězí a podporuje Pudilovou před jejím titulákem
Irský šampion a partner příbramské zápasnice Lucie Pudilové, Will Fleury, v neděli …
SPORT
Chceme se raději koupat, nebo mít co pít? Studny ani zásoby spodních vod nejsou bezedné
V době veder je vodovodní síť pod velkým tlakem a každá zbytečně spotřebovaná kapka se …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Václav Chaloupek zavítal do regionu natáčet další díly z cyklu Ostrovy naděje
Vzácná orchidej bradáček srdčitý se stal jedním z důvodů, proč k nám do regionu opět …
PŘÍRODA
Odešla Bára Tlučhořová. Příbramská rodačka a moderátorka rádia Kiss
Nejen Příbram zasáhla bolestná zpráva. Ve věku 37 let zemřela Bára Tlučhořová, rodačka …
AKTUÁLNĚ
Jelen míří do Příbrami. Ještě před koncertem odhaluje Jindra Polák tajemství vzniku největších hitů
Kapela Jelen patří k nejpopulárnějším českým skupinám současnosti a už tuto sobotu 27. …
ROZHOVOR
Příbram sčítá následky bouřek a postupně odstraňuje vzniklé škody
Silně bouřky, které se po oba víkendové dny prohnaly Příbramskem a přímo i městem, …
AKTUALIZOVÁNO
Music Club Peklo vstupuje do nové etapy. Do vedení přichází Tomáš Bezouška a chystá moderní klubový program
Music Club Peklo v Příbrami čeká výrazná změna. Do vedení klubu přichází Tomáš …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Mělo by Česko přijmout euro? Výrok prezidenta Pavla stále budí emoce
Měla by Česká republika v budoucnu přijmout euro? Téma, které pravidelně vyvolává …
ANKETA





