29. 3. svátek má Taťána

Příbram vykoupí problematické ubytovny v ulici Pod Čertovým pahorkem, dostala dotaci na rozšíření ubytovacích kapacit

1. dubna 2024   (08:36)
Příbram vykoupí problematické ubytovny v ulici Pod Čertovým pahorkem, dostala dotaci na rozšíření ubytovacích kapacit
foto: pribram.cz/Jakubek Tomáš

Během letních prázdnin dojde také k přejmenování ulice.


Příbram odkupuje problematické ubytovny v ulici Pod Čertovým pahorkem, nepodaří se jí však vypořádat s častými stížnostmi na nepořádek, vandalismus a hluk. V zadní budově přistaví dvě patra, v přední se pokusí začlenit stávající obyvatele s mladými rodinami. Celková investice na rekonstrukci se vyšplhá na 150 milionů, radnici se podařilo získat dotaci od Středočeského kraje ve výši šedesáti procent celkových nákladů. Informace pribram.cz potvrdila mluvčí radnice Eva Švendová.

Radní v minulosti vzali na vědomí petici se 175 podpisy, která žádala zlepšení bezpečnostní situace v této oblasti. V ubytovnách žijí podle petice převážně lidé ze sociálně slabých poměrů, z nichž řada je často pod vlivem alkoholu nebo drog, nedodržuje základní pravidla slušného chování, hygienické zásady i obecný respekt k právům ostatních obyvatel. „Chápeme místní obyvatele, ale sami si místo pro bydlení u ubytoven vybrali. Pokud chtěli mít klidné žití, mohli si koupit pozemky v okolí města a postavit rodinné domy. Po zrušení bezdoplatkových zón není jiná možnost než režim ubytoven zachovat. Navíc jednáme o rozšíření kapacity ubytování. Minulý týden jsem byl na pracovním jednání v mosteckém sídlišti Chánov. Starosta Marek Drdol nám nabídl, že za každého problematického obyvatele, kterého u nás ubytujeme, zaplatí 150 tisíc korun. Předběžně jsme domluveni, že v první fázi ubytujeme přibližně sto lidí,“ řekl pribram.cz starosta Příbrami Jan Kopaninka (za YES) s tím, že město již ubytovny od společnosti Statrus vykupuje za 388 milionů korun. „Je to velký krok pro Příbram. Pokud tito lidé budou pracovat, a já pevně věřím, že budou, zvýší se nám příjem z daní,“ dodal.
Radní Kopaninkovi uložili, aby zahájení rekonstrukce ubytoven stihl do podzimních prázdnin vyřídit. Vedení města také plánuje setkání s nespokojenými obyvateli. „Z peněz, které dostaneme za problematické obyvatele Chánova, můžeme poskytnout lidem v okolních domech protihluková okna a předokenní rolety. Navíc se nám povedlo odkoupit bývalou restauraci Saigon, kde v restauračním režimu budeme pokračovat. Ti lidé z ubytoven pak nebudou dělat nepořádek a hluk na dvoře, ale v uzavřené hospůdce. Toto zařízení dostane do správy Sportovní tým Březových Hor (STB),“ vysvětlil místostarosta Miroslav Pepenka.
„Stávající obyvatelé ubytoven, ale i ti nově příchozí, žijí na hranici bídy. Často musejí konzumovat nekvalitní alkohol, pomůžeme jim. STB je v plusu, navíc další prostředky získáme zavedením vstupného na Novák. Pak můžeme velice snadno dotovat například točené pivo, které by mělo stát podle našich představ do pěti korun,“ řekl pribram.cz ředitel STB Jan Silný.

Podle místostarosty Vladimíra Koblížka dojde i k vyřešení bytové situace pro mladé rodiny s dětmi. „V přední budově máme v plánu socializovat stávající obyvatele s novými. Ušetříme tím na dohledu městské policie, ti lidé se prostě socializují a nepořádek skončí. Čerpáme zkušenosti z amerického Bronxu, kde se to podařilo,“ uvedl Koblížek a dodal: „Parkoviště u ubytoven je prázdné, mohl by zde být vybudován další parkovací dům.
Ulice pod Čertovým pahorkem dostane nové jméno: Sídliště u Andělské prolákliny
Zastupitelé města na posledním jednání jednohlasně odsouhlasili návrh opozičníka za JZD Jiřího Nováka na přejmenování ulice na Sídliště u Andělské prolákliny. „Dlouho jsme s manželkou (Petra Nováková – JZD, pozn. redakce) uvažovali, jak tuto ponurnou část Příbrami přejmenovat. Ten nápad jsme dostali během sledování vánočních pohádek na ČT1. V ulici, která má ve svém názvu čerta, se přeci nemůže nikomu dobře žít. Anděl je znamení lásky a porozumění, říkala Péťa,“ vysvětlil pribram.cz Novák s tím, že vyhrocená situace v místě se zklidní. „Pracoval jsem dlouho u bezpečnostních složek a vím, že každá změna je cestou k pozitivnímu myšlení a porozumění,“ dodal.
Během schvalování nového názvu ulice vystoupil v rozsáhlé diskusi další opozičník Václav Pořád (Spiklenci). „Já, jako bývalý ekonom města, dobře vím, kolik nás tato sranda s přejmenováním ulice bude stát. Vůbec nic, ani halíř. Jde pouze o to, že lidé, kteří zde žijí, si zažádají o nové občanské průkazy, kde se změní jméno ulice. Navíc za tento administrativní poplatek přibydou do městské kasy další peníze a lidé se aspoň seznámí s úředníky,“ dodal.
Nové výtahy, fasáda i kočárkárny
Zadní budova se dočká dvou nových pater, kde budou mezonetové byty. „Někteří naši spoluobčané mají i šest sedm dětí. Protože otcové budou muset v noci načerpat energii pro zahájení pracovních procesů, musíme jim vytvořit dobré podmínky. Vím, že se budou někteří obyvatelé na nás zlobit, ale chápejte. Ti muži, kteří zde budou žít, půjdou poprvé do práce třeba až ve čtyřiceti padesáti letech. Vůbec to pro ně nebude snadné učinit tento zásadní krok. Tak jim, prosím, pomozme,“ okomentovala pro pribram.cz za poskytovatele dotace hejtmanka Středočeského kraje Petra Švestková (Týpí).
Nebytové prostory v ubytovnách nabídnou pracovní příležitosti pro drobné podnikatele
V souvislosti s rekonstrukcí ubytoven vzniknou v přízemí nebytové prostory, které mohou za výhodné nájemné poskytnout místo pro drobné podnikatele. „Uvítali bychom zde i pobočku úřadu práce. Chceme místním obyvatelům lépe zpřístupnit možnost získání sociálních dávek bez nutnosti cestovat až do centra Příbrami,“ uvedla Vladimíra Králová (Škeble pro Příbram).
Revitalizace lesíka se nepovedla, lidé zde nemají prostor pro odpočinek
Antonín Nehejbal (Bukanýři) se tvrdě ohradil proti krokům radnice v souvislosti s revitalizací blízkého lesíku. „Už jsem to říkal několikrát, ale asi jste hluší, když neposloucháte. Z lesíku zmizely lavičky. Uvědomte si, prosím, že některé matky jsou na mateřské dovolené kolikrát i pětadvacet let. Chceme, aby zde nalezly místo pro odpočinek se svými dětmi. Chceme, aby i senioři měli místo, kde mohou relaxovat,“ dodal.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/Jedna bába povídala
autor: Tomáš Jakoubek








Související


Další články

Bezpečí v Příbrami? Někteří lidé ukazují na drogy, bezdomovectví a zločiny, další to tak černě nevidí Bezpečí v Příbrami? Někteří lidé ukazují na drogy, bezdomovectví a zločiny, další to tak černě nevidí Je Příbram bezpečným městem? Na tuto otázku odpovídali naši čtenáři v nedávné anketě – … NÁZOR Blechy, prádlo a zákaz práce: Velikonoční týden má temnější tradice, než čekáte. Blechy, prádlo a zákaz práce: Velikonoční týden má temnější tradice, než čekáte. Velikonoce jsou svátky vajec, jara a nových začátků. Ať už je vnímáme duchovně, … VELIKONOCE Pozor, jsou všude. Klíšťata se objevují i tam, kde byste je nečekali Pozor, jsou všude. Klíšťata se objevují i tam, kde byste je nečekali Česká lékárnická komora upozorňuje, že klíšťata se v Česku probouzejí už s prvními … PŘÍRODA Nevydej se špatnou cestou. Policie varuje děti před drogami Nevydej se špatnou cestou. Policie varuje děti před drogami Policie České republiky z Územního odboru Příbram se i letos zapojila do preventivního … NEPŘEHLÉDNĚTE Vajíčka letos na Velikonoce podraží. Češi si připlatí oproti loňsku až o 11 procent Vajíčka letos na Velikonoce podraží. Češi si připlatí oproti loňsku až o 11 procent Blížící se Velikonoce přinesou tradiční nákupní horečku, letos ale budou vejce dražší … NEPŘEHLÉDNĚTE Nejkratší noc roku přijde dřív. Změna času přichází už 29. března Nejkratší noc roku přijde dřív. Změna času přichází už 29. března Letos nás čeká změna času o den dříve, než v loňském roce. V noci ze soboty 28. na … ZMĚNA ČASU Nehody, noční hluk a neplacení. Pravda o parkovišti pod Svatou Horou. Nehody, noční hluk a neplacení. Pravda o parkovišti pod Svatou Horou. Parkoviště pod Svatou Horou patří k větším parkovacím plochám v dosahu centra … FOTOGALERIE Kocouři bojovali, ale Karlovarsko bylo nemilosrdné. Série se stěhuje na západ za stavu 0:2 Kocouři bojovali, ale Karlovarsko bylo nemilosrdné. Série se stěhuje na západ za stavu 0:2 Volejbalisté VK Trox Příbram nestačili na domácí palubovce na tým VK Karlovarsko a po … SPORT Brdy jsou soví ráj: Kulíšek nejmenší, sýc rousný i puštík obecný mají v CHKO ideální domov Brdy jsou soví ráj: Kulíšek nejmenší, sýc rousný i puštík obecný mají v CHKO ideální domov Právě v tuto dobu nastal ten správný okamžik poznávat tajemné opeřené noční lovce … POZNÁVÁME BRDY
Oblíbené regionální trhy v Dobříši: přijďte ochutnat, nakoupit a pobavit se Oblíbené regionální trhy v Dobříši: přijďte ochutnat, nakoupit a pobavit se Náměstí Komenského v Dobříši se i v tomto roce promění v místo, kde to žije. Tradiční … DOBŘÍŠ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz