4. 3. svátek má Stela




Příbram chce být znovu Podbrdskými Athénami a zlepšit podmínky pro život i podnikání

27. dubna 2023   (15:01)
Příbram chce být znovu Podbrdskými Athénami a zlepšit podmínky pro život i podnikání
foto: MěÚ Příbram

Příbram, podobně jako jiná města ve Středočeském kraji, čelí problémům spojeným se stěhováním obyvatel do menších obcí, chybějícími novými a dostupnými byty nebo s nedostatkem atraktivních nabídek práce. Vedení města se chce těmto výzvám postavit čelem a pracuje na řadě opatření, jejichž cílem je zvýšit svou atraktivitu jak pro život, tak pro investice.


Podbrdské Athény – tak byla díky vysoké úrovni vzdělání a kulturního života známá středočeská Příbram na konci 19. století. Byla především hornickým městem, a to až do útlumu těžby v 80. letech 20. století. Zhruba od přelomu tisíciletí čelí důsledkům demografických trendů – úbytku obyvatel a změně jejich věkové skladby.

Vedení města plánuje na letošní rok kroky, které restartují jeho rozvoj. „Kdybych si vypůjčil slavný novoroční projev Václava Havla z roku 1990, řekl bych: Vážení spoluobčané, Příbram nevzkvétá,“ uvádí starosta Jan Konvalinka a dodává: „Radnice si je dobře vědoma této situace. Už před nějakou dobou jsme začali řešit především otázku, jak se zasadit o to, aby z Příbrami bylo město, které láká jak k životu, tak k podnikání. Na základě pečlivých analýz jsme si shrnuli, kde město tlačí bota aktuálně nejvíce a začali jednat.“ Město se nově spojilo s odborníky z expertní skupiny Frank Bold, která pomáhá českým městům a obcím těchto cílů dosáhnout.
Jednou z výzev je, jak dobře přistoupit ke spolupráci se soukromými investory. Taková spolupráce by měla být výhodná jak pro město a jeho obyvatele, tak pro investory. Pokud se podaří nastavit její pravidla správně, je velká šance na vznik nových kvalitních projektů na území města, které podpoří rozvoj pracovních míst a rozšíří nabídku bydlení. Zásadní přitom je zamezit například výstavbě, která v budoucnu extrémně zatíží městskou kasu, naruší pohodlí stávajících obyvatel nebo kvalitu životního prostředí.
„Důležité je otevřeně pojmenovat vzájemná očekávání. Investoři by měli dopředu vědět, jaké požadavky na jejich projekty z územního hlediska budou ze strany Příbrami kladeny. A naopak město by mělo být připraveno s investory o projektech otevřeně jednat. Jasná pravidla umožní rychlejší novou výstavbu a město získá jistotu, že výstavba je v souladu s představou o vhodném územním rozvoji,“ vysvětluje odborník na urbánní ekonomiku Vít Zeman.

„Soubor pravidel bývá vydáván v podobě veřejného dokumentu Zásady spolupráce města s investory. Ty jsou dostupné většinou na webových stránkách radnice. Obsahují mimo jiné požadavky na to, aby se investoři finančně nebo nefinančně podíleli na rozvoji veřejné infrastruktury. V praxi to například znamená, že má-li vzniknout developerský bytový komplex v určité lokalitě, investor se zaváže k příspěvku na vybudování chodníků, silnic, mateřských škol a podobně,“ přibližuje proces nastavení pravidel Tomasz Heczko, advokát ve Frank Bold Advokáti.
Zkušenosti se Zásadami z jiných českých měst potvrzují, že investoři oceňují, když od města dostávají záruky v podobě jasného a přehledného procesu územního a stavebního povolování, protože novou výstavbu zrychluje, a tím také zefektivňuje. Město si navíc může do Zásad přidat požadavky na ekologii nových staveb, ať už jde o obnovitelné zdroje energie či celkovou hospodárnost budov.
„Naše město se musí vyrovnat s tzv. suburbanizací, tedy odlivem obyvatel do okolních menších obcí, pomalou bytovou výstavbou, či nevytěženým potenciálem Příbrami coby turistického cíle,“ říká městský architekt Josef Tlustý. Od nových nástrojů si slibuje především zvýšení atraktivity pro investice, restartování rozvoje a vytvoření moderního města, ve kterém se bude dobře žít.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: MěÚ Příbram
autor: Eva Švehlová








Související


Další články

Zákaz sekání o nedělích? Příbram chystá vyhlášku, která změní víkendy Zákaz sekání o nedělích? Příbram chystá vyhlášku, která změní víkendy Město Příbram připravuje novou obecně závaznou vyhlášku, která má omezit hlučné … BLESKOVÁ ZPRÁVA Slunce vítá novou sezónu v Podbrdském muzeu Slunce vítá novou sezónu v Podbrdském muzeu S prvními jarními paprsky přichází i nová muzejní sezóna. Podbrdské muzeum v Rožmitále … Který fotbalový klub je na Příbramsku nejoblíbenější? Hlasujte v naší anketě Který fotbalový klub je na Příbramsku nejoblíbenější? Hlasujte v naší anketě Fotbal má na Příbramsku silnou tradici a své fanoušky napříč generacemi. Každý víkend … ANKETA Vrchní soud potvrdil muži z Příbramska 15 let vězení za otravu matky metanolem Vrchní soud potvrdil muži z Příbramska 15 let vězení za otravu matky metanolem Za otrávení své matky metanolem si muž z Příbramska odpyká 15 let vězení. Trest mu v … AKTUÁLNĚ Sen o Bali skončil ztrátou 50 tisíc. Policie varuje před nákupem zájezdů přes sociální sítě Sen o Bali skončil ztrátou 50 tisíc. Policie varuje před nákupem zájezdů přes sociální sítě Vidina exotické dovolené, slunce a odpočinku se dvěma ženám během chvíle proměnila v … KRIMI Dálnice D4 je neustále pod kontrolou dronů a umělé inteligence Dálnice D4 je neustále pod kontrolou dronů a umělé inteligence Nová část dálnice D4, která vznikla jako první český dálniční projekt formou PPP, má … DOPRAVA Petr Svoboda z Příbrami chce do Survivoru. Maká každý den a výzvy plní i podle fanoušků Petr Svoboda z Příbrami chce do Survivoru. Maká každý den a výzvy plní i podle fanoušků Petr Svoboda z Příbrami má sen, který by většina lidí vzdala po prvním pokusu. On ne. … NEPŘEHLÉDNĚTE Parkovací dům v Příbrami se konečně plní. Proč je venkovní parkoviště dražší a co město chystá dál Parkovací dům v Příbrami se konečně plní. Proč je venkovní parkoviště dražší a co město chystá dál Parkovací dům u vlakového a autobusového nádraží byl jedním z nejsledovanějších … POLITIKA Bydlení nejen v Příbrami: Mladí už na vlastní byt jen tak nedosáhnou Bydlení nejen v Příbrami: Mladí už na vlastní byt jen tak nedosáhnou Ještě před pár lety se otázka bydlení brala jako něco, co se prostě vyřeší. Člověk … NÁZOR
Auta v Milínské ulici blokují dopravu po srážce Auta v Milínské ulici blokují dopravu po srážce Dopravní nehoda dvou osobních vozů se stala v Milínské ulici v Příbrami před 14. … AKTUALIZOVÁNO
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz