20. 7. svátek má Ilja

Příběhy našich sousedů

23. dubna 2019   (08:37)
Příběhy našich sousedů

V pondělí 10.6.2019 od 16 hodin se v Konírně zámku Dobříš uskuteční Slavnostní prezentace projektu Příběhy našich sousedů. Projekt dětem přibližuje vzpomínky šesti pamětníků z Dobříšska a Novoknínska, jejichž životy ovlivnily dějinné události 20. století.


Do projektu Příběhy našich sousedů, který se v Dobříši letos koná poprvé, se zapojilo celkem šest žákovských týmů. Pod vedením svých učitelů zaznamenali pamětnická vyprávění žáci ze Základní školy Dobříš, Komenského nám. a 2. základní školy Dobříš, Školní. Od ledna tohoto roku žáci nejprve natáčeli vyprávění místních pamětníků a dohledávali dokumentární materiály k jejich příběhům. Ze shromážděných podkladů nyní vytváří vlastní dokumentární díla. Ta představí odborné i široké veřejnosti právě na slavnostní prezentaci. Mezi pamětníky, jejichž osudy děti zpracovávaly, jsou osobnosti, které byly poznamenány 2. světovou válkou, nebo komunistickým režimem a tzv. normalizací.

V rámci slavnostního podvečera odborná porota – Ivan Vodochodský (sociolog, mediální analytik), Lucie Uriková (historik), Jana Derflová (pedagog) - posoudí zpracovaná dokumentární díla žáků i jejich prezentace před publikem a následně vybere tři vítězné projekty. Tato akce, kterou bude moderovat Romana Bodorová, bude přístupná široké veřejnosti.

Projekt Příběhy našich sousedů vznikl pod taktovkou Post Bellum a v území Dobříšska a Novoknínska je zaštiťován Místní akční skupinou Brdy-Vltava.
Od roku 2012 do ledna 2019 se do projektu Příběhy našich sousedů v celé České republice zapojilo už 661 českých škol s 4234 žáky a studenty, kteří zdokumentovali na tisícovku pamětnických příběhů. Cílem nebylo zapojit jen elitní školy a nejna-danější žáky, ale zpřístupnit touto formou moderní dějiny co nejširšímu okruhu třináctiletých až patnáctiletých žáků a stu-dentů. Výsledné dokumenty je možné zhlédnout na webu https://www.pribehynasichsousedu.cz/.

„Tato akce probíhá v rámci projektu „Místní akční plán rozvoje vzdělávání ORP Dobříš II, reg. č. CZ.02.3.86/0.0/0.0/17_047/0008630“.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Lucie Bubancová Brdy-Vltava o.p.s.

autor: topDalší články

Po včelím bodnutí letěl pro cyklistu vrtulník Po včelím bodnutí letěl pro cyklistu vrtulník Posádka Letecké záchranné služby zasahovala u obce Planiny 20. července 2019   (18:57) Pátrání po nezletilé dívce mělo šťastný konec Pátrání po nezletilé dívce mělo šťastný konec Dítě se ztratilo z dohledu 20. července 2019   (18:15) Základní škola v Jincích dostane nové moderní učebny Základní škola v Jincích dostane nové moderní učebny V nové půdní vestavbě vznikne moderní učebna chemie, fyziky, biologie a PC. Žáci budou mít k dispozici dokonce i 3D tiskárnu 20. července 2019   (14:52) Táborníci si pobyt užívají Táborníci si pobyt užívají V průběhu dvou dnů navštívil starosta města dva letní tábory. 20. července 2019   (12:02) Od září v nových učebnách Od září v nových učebnách Základní škola u ulici 28. října procházela v minulém školním roce rekonstrukcí, při níž díky půdní vestavbě vzniklo několik nových specializovaných učeben. 20. července 2019   (09:38) Lesní divadlo Skalka představuje program na srpen Lesní divadlo Skalka představuje program na srpen Obyvatelé Příbrami mají štěstí, že v našem městě funguje již dlouhých šedesát let oblastní divadlo, které se poslední roky v žebříčcích úspěšnosti řadí na přední pozice. Kromě kamenného divadla má Příbram také divadlo lesní. 20. července 2019   (07:33) Nezůstávejte o víkendu doma, když venku má být tak hezky. Poradíme, kam vyrazit Nezůstávejte o víkendu doma, když venku má být tak hezky. Poradíme, kam vyrazit Opět přicházíme s pravidelným přehledem víkendových akcí. 19. července 2019   (21:16) Ve městě přibude pět kamerových bodů Ve městě přibude pět kamerových bodů Městská policie Příbram ve spolupráci s Policií ČR vytipovala sedm lokalit, kde by bylo dobré umístit nové kamerové body. Pět určených míst bude kamerami osazeno do konce letošního roku. 19. července 2019   (17:16) Práce v redakci je akční, ale kolegové mě šetří Práce v redakci je akční, ale kolegové mě šetří "Kluci pracují ve dne v noci, někdy ani nespí, jen aby měli čtenáři aktuální informace,“ říká Miloslava Ritschlová, redaktorka pribram.cz 19. července 2019   (14:27) Namol opilý muž ležel na silnici, přivolaným policistům následně vyhrožoval Namol opilý muž ležel na silnici, přivolaným policistům následně vyhrožoval Nadýchal přes dvě promile 19. července 2019   (11:11)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz