6. 12. svátek má Mikuláš

Přežrané kočky, husté pavučiny, vysoké krtince. Zeptejte se přírody, jaká bude zima

25. listopadu 2020   (08:27)
Přežrané kočky, husté pavučiny, vysoké krtince. Zeptejte se přírody, jaká bude zima

Chováním zvířat, růstem rostlin či počasím v předchozích měsících se lidé řídili odjakživa


Zajímá vás, jaká bude letos zima? Zeptejte se přírody. Poví vám to přesněji než meteorologové. Zvířata totiž neomylně vědí, jaké bude v zimě počasí. Na rozdíl od lidí se před mrazy nemají kam schovat, a tak aby zimu přežila, dostala do vínku instinkt, který je dostatečně včas před velkými mrazy varuje.

Chováním zvířat, růstem rostlin či počasím v předchozích měsících se lidé řídili odjakživa. Z jejich pozorování vzešly lidové pranostiky. Některé možná budete znát od svých prababiček. Pokud ne, stačí vyjít ven a rozhlédnout se kolem sebe. Mnohé "zákony přírody" dokážete vyčíst sami.
Má vaše kočka neobvykle velký apetit a neustále se přežírá? Tkají si pavouci své pavučiny přes sebe? Postavili si mravenci během léta vysoké mraveniště? Drží se vrány pohromadě? Dělají krtci vysoké krtince? Stahují se krkavci k obydlí? Pak bude zřejmě drsná zima.
Nejen zvířata, ale i rostliny nám mohou napovědět, zda budeme v zimě nosit péřovku nebo sáčko. Všímejte si, kolik se letos urodilo na stromech a keřích plodů. Říká se, že je-li po lese hodně žaludů, bude zima dlouhá. Řídit se můžete i podle listí. Jedna pranostika tvrdí, že pokud během teplého podzimu stromy předčasně nasadí na květy, znamená to velmi dlouhou zimu.

Naše babičky také říkávaly: Čím více má cibule sukének, tím bude zima tužší.“ Jak je to s cibulí dovezenou z jiných zemí, kterou si dnes koupíme v supermarketech, to už pranostika neřeší. Takže si musíte buď sehnat českou zeleninu nebo sukénky nepočítat.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Miloslava Ritschlová, foto pixabay

Další články

O Vánocích mrznout nebude, teploty se udrží mírně nad nulou, očekávají meteorologové O Vánocích mrznout nebude, teploty se udrží mírně nad nulou, očekávají meteorologové Podle meteorologů nás pravděpodobně čekají opět Vánoce na blátě. ŽIVĚ: Zasedání zastupitelstva v Příbrami ŽIVĚ: Zasedání zastupitelstva v Příbrami Nejdůležitějším bodem bude návrh rozpočtu na příští rok. Starosta: Duševní polotovar přeřezal na příbramském náměstí kabeláž k vánoční dekoraci Starosta: Duševní polotovar přeřezal na příbramském náměstí kabeláž k vánoční dekoraci Trojici pachatelů zaznamenala kamera. Městská policie žádá veřejnost o pomoc při … Švenda: Podpora bytové výstavby není o tom, že někam prostě nechám plácnout dům Švenda: Podpora bytové výstavby není o tom, že někam prostě nechám plácnout dům V Seifertově ulici naproti poliklinice Ravak by mohly vyrůst nové bytové domy. O … Opilá řidička nabourala do stromu, její spolujezdkyně nepřežila Opilá řidička nabourala do stromu, její spolujezdkyně nepřežila Policisté prošetřují okolnosti tragické nehody, která se stala v neděli v noci na … Čeká nás pravé zimní počasí, celý týden bude mrznout i sněžit Čeká nás pravé zimní počasí, celý týden bude mrznout i sněžit Meteorologové upozorňují na to, že v noci a ráno se může ojediněle tvořit náledí nebo … Řezníci odtajnili recept na nejlepší zabijačkový guláš Řezníci odtajnili recept na nejlepší zabijačkový guláš Blíží se doba tradičních domácích zabijaček. Bez čeho by se ale ta pravá jistě … Komerční sdělení V příbramské firmě se chystají testovat i očkované zaměstnance V příbramské firmě se chystají testovat i očkované zaměstnance Od 22. listopadu platí pro zaměstnavatele povinnost testovat pracovníky bez očkovaní. Krejčí: Zasněžování na Monínci bude pokračovat a před Vánoci bude sjezdovka v provozu po celé délce Krejčí: Zasněžování na Monínci bude pokračovat a před Vánoci bude sjezdovka v provozu po celé délce Lyžování na Monínci o víkendu přilákalo stovky lidí.
Je bronzová neděle, čas zapálit dvě svíce na adventním věnci Je bronzová neděle, čas zapálit dvě svíce na adventním věnci Druhá adventní neděle neboli bronzová reprezentuje lásku a Ježíškovy jesličky, …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz