23. 10. svátek má Teodor
Přestaňte počítat pluska. Od března se mění podoba štítků na elektrospotřebičích

3. března 2021   (13:46)
Přestaňte počítat pluska. Od března se mění podoba štítků na elektrospotřebičích
foto: pribram.cz

Novými štítky budou označeny chladničky, pračky, myčky nádobí, televizory nebo monitory.


Označení štítků A+, A++ a A+++ se od 1. března na některých elektrospotřebičích již neobjeví. „Cílem změny je usnadnit orientaci kupujících o spotřebě energie vybraných spotřebičů a dát prostor jejich dalšímu technologickému vývoji,“ informovalo Ministerstvo průmyslu a obchodu.
 

Výrobky budou na štítcích nově zařazeny do tříd A až G. Změna se týká velkých bílých spotřebičů, tedy chladniček a mrazniček, praček (včetně praček kombinovaných se sušičkami) a myček nádobí, a rovněž televizorů, monitorů a elektronických displejů.
 
Pro potřeby technologického vývoje se stávající třída A uvolní pro nové a vyspělejší výrobky v budoucnu. S uvedením nových štítků se proto zpočátku nebudou na trhu vyskytovat produkty v nejvyšší třídě A. „Nebude to znamenat, že by se zhoršila energetická účinnost výrobků. Dnešní nejúčinnější výrobky ze třídy A+++ budou nově zařazeny do nižší energetické třídy, aby byl umožněn další vývoj účinnějších výrobků, které budou následně označeny třídou A,“ vysvětlil René Neděla, náměstek sekce energetiky Ministerstva průmyslu a obchodu.

 
V pravém horním rohu se na štítku nově objeví QR kód s odkazem na Evropskou databázi výrobků s energetickým označením (EPREL), který má zajistit transparentnost a snazší porovnání výrobků. Energetickou spotřebu najdou zákazníci v prostřední části štítku ve výrazném provedení. Piktogramy ve spodní části informují o vlastnostech vybraného produktu. Nově přidanými jsou např. piktogramy se spotřebou energie pro televizory v módu HDR nebo dobou trvání programu Eko pro pračky a myčky.
 

Nové označení bylo spolu se stávajícími labely baleno k novým výrobkům již od listopadu loňského roku, na kompletní výměnu štítků mají obchodníci čas do 18. března. Od září se začnou novými štítky označovat i světelné zdroje. U dalších skupin výrobků – bubnových sušiček, trub, kotlů a klimatizací – dojde k úpravě v následujících letech.
 
Nové označení bylo spolu se stávajícími labely …
foto: pribram.cz


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková

Další články

Místostarosta o bydlení na Fantově louce: Bez dohody se nikam nepohneme Místostarosta o bydlení na Fantově louce: Bez dohody se nikam nepohneme Dle územního plánu je území zastavitelné bytovými a rodinnými domy. Je to klidná … Prodejci sledují zájem o kompletní sortiment na Halloween, v nabídce nechybí dýňové pivní speciály nebo zmrzlina s dýňovou příchutí Prodejci sledují zájem o kompletní sortiment na Halloween, v nabídce nechybí dýňové pivní speciály nebo zmrzlina s dýňovou příchutí Loni kvůli pandemii koronaviru a souvisejícím opatřením nebyla příliš vysoká poptávka … ČEZ Distribuce zrušila kalamitní stav v šesti středočeských okresech ČEZ Distribuce zrušila kalamitní stav v šesti středočeských okresech Bez elektřiny je v tuto chvíli přibližně 800 domácností a dalších odběrných … Kvalita vody v Novém rybníce byla letos dobrá, problémem byl parazit Kvalita vody v Novém rybníce byla letos dobrá, problémem byl parazit Koupání v přírodním koupališti Nový rybník se letos téměř celé léto nedoporučovalo, na … Město Příbram převzalo záštitu nad dárcovstvím krve, dárce začne odměňovat Město Příbram převzalo záštitu nad dárcovstvím krve, dárce začne odměňovat Příbram poskytne dárcům krve volné vstupenky na akce pořádané městem a jeho … Palubní kamera zachytila vjezd auta na dálnici do protisměru Palubní kamera zachytila vjezd auta na dálnici do protisměru Řidiče se nepodařilo nalézt. V příbramské nemocnici hospitalizovali další očkované pacienty proti covidu, jeden z nich má těžký průběh V příbramské nemocnici hospitalizovali další očkované pacienty proti covidu, jeden z nich má těžký průběh O otevření samostatného covidového oddělení a dalších opatřeních se rozhodne v … Bez elektřiny po silném větru bylo dnes ráno ve středních Čechách přes sedm tisíc odběratelů Bez elektřiny po silném větru bylo dnes ráno ve středních Čechách přes sedm tisíc odběratelů Společnost ČEZ ve čtvrtek večer kvůli poruchám způsobeným větrem vyhlásila kalamitní … Bohaté a krásné. V příbramské knihovně poznáte Norsko Bohaté a krásné. V příbramské knihovně poznáte Norsko O severské zemi v úterý 26. října povypráví fotograf a cestovatel Václav …
Příbram osadí po městě 300 stojanů na kola s jednotným designem Příbram osadí po městě 300 stojanů na kola s jednotným designem Náklady na pořízení a instalaci jsou 1,9 milionu korun. Do budoucna by stojanů v …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz