23. 10. svátek má Teodor
Přes výdejové okénko se letos půjčovaly i knihy

17. prosince 2020   (06:27)
Přes výdejové okénko se letos půjčovaly i knihy
foto: pribram.cz

Rok 2020 byl odlišný jak pro návštěvníky příbramské knihovny, tak pro její zaměstnance. „Vyzkoušeli jsme si docela jiný přístup k půjčování knih i ke čtenářům,“ říká Zdeňka Šmídová, která knihovnu řídí.


Do letošního roku jsme považovali volný a široký přístup k nabídce kulturních institucí za zcela samozřejmý. Stačilo projít webové stránky divadel, muzeí nebo galerií a vybrat si z aktuálního programu. Nouzový stav nás o tuto možnost ochudil, kulturní stánky zase přišly o své návštěvníky. S žádostí o zhodnocení náročného roku 2020 jsme oslovili ředitele příbramských organizací, jejichž profesní i osobní pohled budeme postupně zveřejňovat. A začneme u základního stavebního kamene poznávání a zábavy – u knihy.
 

Lépe se vyznat v katalogu
Knihovna Jana Drdy v roce, kdy oslavila 120. výročí, musela vynechat nejen část svého kulturního a vzdělávacího programu pro děti, dospělé a seniory, ale především nemohla zajistit standardní služby čtenářům. V listopadu přišla s novinkou – výdejním okénkem v hlavní budově na nám. T. G. Masaryka, jehož prostřednictvím předávala objednané knihy čtenářům.
 
„Vyzkoušeli jsme si docela jiný přístup k půjčování knih i ke čtenářům. Půjčování přes výdejové okénko nás přinutilo zamyslet se nad tím, jak těžké je pro naše uživatele vyhledat si knihu samostatně v on-line katalogu,“ říká Zdeňka Šmídová, která Knihovnu Jana Drdy vede. Na svůj web proto knihovna umístila jednoduchý návod na používání on-line katalogu a také navigaci pro výpůjčku e-knih.
 
„V tomto roce jsme měli dostatek času na všelijaké ‚neviditelné‘ práce, které nemusí být tak patrné, ale pro chod knihovny jsou nezbytné,“ pokračuje Zdeňka Šmídová. Došlo především na revizi a aktualizaci knižního fondu ve všech půjčovnách a knihovna tak získala pozitivní náskok do dalšího roku. Kromě péče o čtenáře se Zdeňka Šmídová stará také o svoji rodinu: „Letos jsem se více věnovala rodičům. Jsem ráda, že o svátcích budou v domácím prostředí a relativně zdrávi a že se můžeme navštěvovat.“
 

Dokončíme plány z letoška
V příštím roce se chce knihovna věnovat zejména dokončení plánů z letoška. „Budeme rádi, pokud bude možné, aby do knihovny znovu bez omezení přicházeli návštěvníci půjčoven, studenti Virtuální univerzity třetího věku, genealogové, frekventanti vzdělávání v počítačové gramotnosti, posluchači Dějin umění. Když svůj program Bookstart budou moci znovu navštěvovat rodiče s nejmenšími dětmi, uskuteční se Noc s Andersenem nebo Noc literatury. Pevně věřím, že to již brzy tak bude,“ rekapituluje Zdeňka Šmídová.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková

Další články

Místostarosta o bydlení na Fantově louce: Bez dohody se nikam nepohneme Místostarosta o bydlení na Fantově louce: Bez dohody se nikam nepohneme Dle územního plánu je území zastavitelné bytovými a rodinnými domy. Je to klidná … Prodejci sledují zájem o kompletní sortiment na Halloween, v nabídce nechybí dýňové pivní speciály nebo zmrzlina s dýňovou příchutí Prodejci sledují zájem o kompletní sortiment na Halloween, v nabídce nechybí dýňové pivní speciály nebo zmrzlina s dýňovou příchutí Loni kvůli pandemii koronaviru a souvisejícím opatřením nebyla příliš vysoká poptávka … ČEZ Distribuce zrušila kalamitní stav v šesti středočeských okresech ČEZ Distribuce zrušila kalamitní stav v šesti středočeských okresech Bez elektřiny je v tuto chvíli přibližně 800 domácností a dalších odběrných … Kvalita vody v Novém rybníce byla letos dobrá, problémem byl parazit Kvalita vody v Novém rybníce byla letos dobrá, problémem byl parazit Koupání v přírodním koupališti Nový rybník se letos téměř celé léto nedoporučovalo, na … Město Příbram převzalo záštitu nad dárcovstvím krve, dárce začne odměňovat Město Příbram převzalo záštitu nad dárcovstvím krve, dárce začne odměňovat Příbram poskytne dárcům krve volné vstupenky na akce pořádané městem a jeho … Palubní kamera zachytila vjezd auta na dálnici do protisměru Palubní kamera zachytila vjezd auta na dálnici do protisměru Řidiče se nepodařilo nalézt. V příbramské nemocnici hospitalizovali další očkované pacienty proti covidu, jeden z nich má těžký průběh V příbramské nemocnici hospitalizovali další očkované pacienty proti covidu, jeden z nich má těžký průběh O otevření samostatného covidového oddělení a dalších opatřeních se rozhodne v … Bez elektřiny po silném větru bylo dnes ráno ve středních Čechách přes sedm tisíc odběratelů Bez elektřiny po silném větru bylo dnes ráno ve středních Čechách přes sedm tisíc odběratelů Společnost ČEZ ve čtvrtek večer kvůli poruchám způsobeným větrem vyhlásila kalamitní … Bohaté a krásné. V příbramské knihovně poznáte Norsko Bohaté a krásné. V příbramské knihovně poznáte Norsko O severské zemi v úterý 26. října povypráví fotograf a cestovatel Václav …
Příbram osadí po městě 300 stojanů na kola s jednotným designem Příbram osadí po městě 300 stojanů na kola s jednotným designem Náklady na pořízení a instalaci jsou 1,9 milionu korun. Do budoucna by stojanů v …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz