28. 10. je státní svátek
Před 150 lety bylo zahájeno vyučování na gymnáziu v Příbrami

11. října 2021   (08:14)
Před 150 lety bylo zahájeno vyučování na gymnáziu v Příbrami
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

Gymnázium Příbram patří k nejstarším gymnáziím ve středních Čechách, vyučování v budově obecních škol na náměstí bylo zahájeno 12. října 1871. Tragické události na škole v době heydrichiády inspirovaly příbramského spisovatele a absolventa gymnázia Jana Drdu k napsání povídky Vyšší princip, podle které byl v roce 1961 natočen stejnojmenný film.


Počátkem 20. století se gymnázium přestěhovalo do nových budov v dnešních Jiráskových sadech. V červnu 1942 byli na udání zatčeni gestapem ředitel Josef Lukeš a student Antonín Stočes s otcem. Všichni tři byli podle nacistů za schvalování atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha popraveni v Táboře.

Od konce 50. let sídlí v budově v ulici Legionářů na sídlišti. V roce 1989 byl škole udělen také statut osmiletého gymnázia. V letech 2006 až 2007 škola prošla významnou rekonstrukcí, při níž byla bývalá kotelna přestavěna na studentský klub a knihovnu se studovnou, na půdě vznikla dvě patra nových tříd, odborných učeben, výtvarný ateliér a hudební sál. Budova dostala také zateplení a novou omítku.
K významným studentům a absolventům gymnázia patřili kromě Drdy například spisovatel Jaroslav Durych, fotograf František Drtikol, režisér a scenárista Pavel Juráček, herec Josef Hlinomaz či prezident České stomatologické komory Roman Šmucler.
Gymnázium Příbram v současnosti navštěvuje zhruba 600 studentů. Letos v březnu středočeští zastupitelé schválili jeho sloučení s příbramským gymnáziem Pod Svatou Horou, proti čemuž se ve městě zvedl odpor veřejnosti. Hejtmanství krok vysvětlilo tím, že na Příbramsku je oproti jiným středočeským okresům velká kapacita gymnaziálního školství na počet obyvatel. Pokračující organizací bude gymnázium v ulici Legionářů, školy se organizačně spojí k 1. září příštího roku, provoz v obou budovách bude zachován až do školního roku 2024/2025. V gymnáziu v ulici Legionářů má být po sloučení 22 tříd a 660 studentů a místo jednoho osmiletého a tří čtyřletých programů budou jeden osmiletý, jeden šestiletý a dva čtyřleté programy.


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka

Další články

Kvůli dopingu jsem se ocitl na hraně života a smrti, říká mistr světa v kulturistice Kvůli dopingu jsem se ocitl na hraně života a smrti, říká mistr světa v kulturistice Petr Pevan Vaniš z Počepic patří k nejúspěšnějším a nejznámějším kulturistům naší … Knihovna Jana Drdy zpřístupní sklady knih půjčovny pro dospělé Knihovna Jana Drdy zpřístupní sklady knih půjčovny pro dospělé Sklady se otevřou každé první pondělí v měsíci mezi 9.00 a 17.00. V dalších týdnech … Hudební víkend v Příbrami: Elektro jízda, crossover i Mozart Hudební víkend v Příbrami: Elektro jízda, crossover i Mozart Víkendové koncerty odehrají v klubu Junior Ventolin, Gaia Mesiah a Megaphone, v … Pohonné hmoty ve Středočeském kraji dál zdražují, nafta je poprvé od roku 2014 nad 35 Kč/l Pohonné hmoty ve Středočeském kraji dál zdražují, nafta je poprvé od roku 2014 nad 35 Kč/l Benzin je o 8,47 koruny na litru dražší než před rokem, za naftu tehdy motoristé … Dnes si připomínáme vznik samostatného československého státu Dnes si připomínáme vznik samostatného československého státu Den vzniku Československa, 28. října 1918, je nejvýznamnějším svátkem České republiky. … Spuštění rezervačního systému městské chaty Granit klepe na dveře Spuštění rezervačního systému městské chaty Granit klepe na dveře Ubytovat se v nově zrekonstruovaných interiérech chaty Granit bude prostřednictvím … 52. ročník HF A. Dvořáka Příbram byl zakončen famózním koncertem 52. ročník HF A. Dvořáka Příbram byl zakončen famózním koncertem O nádherný závěr se postarala Moravská filharmonie Olomouc pod taktovkou Jakuba … Hasiči před Dušičkami varovali před používáním svíček v plastu Hasiči před Dušičkami varovali před používáním svíček v plastu Plast může vzplanout a oheň se pak na hřbitově rozšíří třeba na okrasné dřeviny a může … Podívejte se, jak vypadala liduprázdná Příbram v době zákazu nočního vycházení Podívejte se, jak vypadala liduprázdná Příbram v době zákazu nočního vycházení Zítra to bude přesně rok, kdy byl v rámci covidových opatření vydán zákaz nočního …
Zemřel dlouholetý člen skupin Spirituál kvintet a C&K Vocal Jiří Cerha Zemřel dlouholetý člen skupin Spirituál kvintet a C&K Vocal Jiří Cerha Cerha byl také autorem mnoha scénických hudeb pro Divadlo v Příbrami.
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz