5. 2. svátek má Dobromila




Pražskému letišti chybí desítky pracovníků, mohou být průtahy při kontrolách

23. června 2022   (09:04)
Pražskému letišti chybí desítky pracovníků, mohou být průtahy při kontrolách
foto: pribram.cz / Jakub Pečenka

Pražské letiště na začátku roku spustilo náborovou kampaň, v níž hledalo 200 zaměstnanců.


Pražskému letišti i přes náborovou kampaň, kterou spustilo na začátku roku, stále schází několik desítek zaměstnanců. To může během nadcházejících dvou týdnů, kdy se očekává další zintenzivnění leteckého provozu, vést k průtahům při bezpečnostních kontrolách na letišti. Na dotaz ČTK to uvedla mluvčí Letiště Praha Klára Divíšková.

Problémy s nedostatkem zaměstnanců řeší i řada evropských letišť, kvůli čemuž na některých místech dopravci nabírají zpoždění případně i ruší spoje.
V současnosti je podle Divíškové situace na Letišti Václava Havla Praha bezproblémová a žádné delší fronty se při kontrolách netvoří. "Nicméně čekáme velmi silné období, které nastane od příštího týdne a první týden o prázdninách, kdy se může projevit nedostatek zaměstnanců hlavně bezpečnostní kontroly," upozornila.
Pražské letiště na začátku roku spustilo náborovou kampaň, v níž hledalo 200 zaměstnanců. Letiště potřebuje doplnit personál po propouštění během pandemie, kdy kvůli omezenému provozu letiště opustilo kolem 600 zaměstnanců. Dosud však letiště stále postrádá několik desítek pracovníků.

Aktuálně podle letiště potřeba personálu bezpečnostní kontroly přímo kopíruje nárůst počtu cestujících a počtu letů. "Situaci navíc komplikuje i to, že zátěž není rovnoměrně rozložena. V ročním úhrnu odbavíme zhruba šedesát procent cestujících ve srovnání se situací před covidem, ale ve vybraných špičkových časech se z hlediska vytíženosti již nyní pohybujeme na úrovni předcovidového provozu," podotkla Divíšková.
I proto letiště už v minulých dnech upozornilo cestující, že je vhodné být na letišti už alespoň dvě a půl hodiny před odletem. Na Ruzyni si nyní vypomáhají formou brigád a zkrácených úvazků, u kterých je situace na trhu práce podle mluvčí příznivější. "Potřebujeme mít co nejvíce kolegů, kteří nám budou schopni pomoci vykrývat sezonní i denní špičky ve zkrácených směnách," uvedla Divíšková.
Letiště podle ní i proto rovněž brigádníkům nabízí benefity, na které ve většině firem dosáhnou jen kmenoví zaměstnanci. Zároveň připomněla, že rychlejší nábor zaměstnanců komplikuje skutečnost, že letiště je hranicí státu, kdy se zaměstnanci často pohybují i v bezpečnostní zóně a k tomu potřebují získat ověření spolehlivosti u Úřadu pro civilní letectví. "To je proces, který trvá až měsíc. Do té doby se zaměstnanci školí," dodala Divíšková.

Téměř plný stav naopak hlásí dceřiná společnost letiště Czech Airlines Handling, která má na starosti odbavení cestujících a letadel. Tam by tak podle letiště problémy nastat neměly.

Problémy s nedostatkem personálu mají po pandemii i další evropská letiště. Například londýnské letiště Heathrow v minulých dnech vyzvalo aerolinky, aby zrušily deset procent letů. Kvůli technickým problémům totiž nestíhá odbavovat zavazadla, což cestujícím způsobilo problémy už o víkendu. Problémy byly, i kvůli stávce zaměstnanců, také například v Belgii nebo Nizozemsku.

Pražské letiště Václava Havla v prvních pěti měsících roku odbavilo přes 3,12 milionu cestujících. Představuje to meziroční nárůst o 544 procent. Celkově by letiště mělo letos odbavit kolem 9,6 milionu cestujících. Před vypuknutím pandemie ovšem letiště odbavilo za rok 2019 více než 17,8 milionu pasažérů.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ ČTK
autor: Tomáš Pečenka








Další články

Cizinci podle policie páchají méně zločinů než dřív. Nejčastěji je to ohrožení pod vlivem návykové látky Cizinci podle policie páchají méně zločinů než dřív. Nejčastěji je to ohrožení pod vlivem návykové látky Kriminalita cizinců ve Středočeském kraji loni meziročně klesla. Cizinci spáchali 1036 … Budíček ve tři ráno, o padesát procent víc soli. Proč nejsou ulice v Příbrami suché? Budíček ve tři ráno, o padesát procent víc soli. Proč nejsou ulice v Příbrami suché? Když začne padat sníh nebo se tvoří námraza, vyrážejí technické služby Příbram do … Nepřehlédněte Nový vedoucí lékař urgentního příjmu: Jsem rád, že jsem právě v Příbrami Nový vedoucí lékař urgentního příjmu: Jsem rád, že jsem právě v Příbrami MUDr. Pavel Poláček je novou tváří příbramské nemocnice. Má bohaté zkušenosti ze … ROZHOVOR Příbram se chystá na podnikatelský ples roku Příbram se chystá na podnikatelský ples roku Okresní hospodářská komora v Příbrami zve všechny milovníky společenských večerů na … Nečekaná návštěva na Svaté Hoře: Irácká delegace se modlila za mír Nečekaná návštěva na Svaté Hoře: Irácká delegace se modlila za mír Na Svaté Hoře se v pondělí 2. února odehrála neobvyklá a emotivní událost. Delegace z … Žáci se na Březových Horách učí v nové dimenzi. Díky dotaci města využívají 3D brýle Žáci se na Březových Horách učí v nové dimenzi. Díky dotaci města využívají 3D brýle Výuka na Základní škole na Březových Horách dostává zcela nový rozměr. Díky finanční … Školství Kriminalita na Příbramsku narostla. Přibývá kyberpodvodů i krádeží v obchodech Kriminalita na Příbramsku narostla. Přibývá kyberpodvodů i krádeží v obchodech Jak je na tom kriminalita přímo v našem okrese? Na to vám odpoví následující policejní … Střídání stráží v příbramské věznici Střídání stráží v příbramské věznici Po pětiletém působení na pozici ředitele věznice na Rakovnicku se do Věznice Příbram … Krajští kriminalisté vyšetřují "otcovraždu". Tělo našli krminalisté ve značném stavu rozkladu Krajští kriminalisté vyšetřují "otcovraždu". Tělo našli krminalisté ve značném stavu rozkladu Středočeští kriminalisté řeší od 28. ledna násilný trestný čin v Osově na Berounsku. V …
Zákulisí Četnických humoresek: hvězdy seriálu v Příbrami Zákulisí Četnických humoresek: hvězdy seriálu v Příbrami O víkendu 21. a 22. února dorazí do Příbrami hvězdy Četnických humoresek i odborníci … Kultura
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz