17. 9. svátek má Naděžda
Potřebujeme „delší“ zelenou na semaforu, nebo další školku? Obcím napoví data ze sčítání

6. dubna 2021   (19:01)
Potřebujeme „delší“ zelenou na semaforu, nebo další školku? Obcím napoví data ze sčítání
foto: pribram.cz, ČSÚ

Sčítání lidu poskytne informace, jak dostatečné jsou do budoucna kapacity mateřských škol a zda chybí sociální služby pro seniory.


Boj o umístění dítěte ve školce nebo trpělivé čekání na volné místo v domově pro seniory. Na podobné problémy, které zažívají mnohé rodiny i jednotlivci, by do budoucna mělo upozornit aktuální sčítání lidu. Díky nasbíraným datům dostanou samosprávy a další organizace informaci, jak naléhavá je společenská poptávka po vytváření nových míst v mateřských školách či zařízeních pro starší generaci.
 

„Jen sčítání lidu umí odpovědět na otázku, kolik lidí v dané obci skutečně žije, bez ohledu na to, zda jsou tam trvale hlášeni, nebo ne. Podle dat lze pak například snadno vypočítat, kolik a v jakých lokalitách bude v příštích letech předškolních dětí. Obce tak získají přehled o tom, jaká bude nutná kapacita tříd ve školkách a jak ji v budoucnu naplánovat,“ uvedl předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček.
 
Samosprávy se mohou také relevantně připravit na potřeby sílící skupiny seniorů, které se týkají nejen nabídky sociálních služeb. „Stárnutí obyvatel přikládá váhu i dalším faktorům, které bývaly dříve okrajové, například bezbariérovosti. Tím se myslí třeba i to, na jak dlouho je na semaforu nastavená zelená. Více se přemýšlí nad tím, jak daleko je pošta, doktor nebo obchody,“ vysvětlil sociolog Tomáš Soukup.
 
Sčítání 2021 končí 11. května a je možné jej provést na webu www.scitani.cz nebo přes mobilní aplikaci. Podporu při vyplnění statistiky nabízí seniorům v Příbrami například místní pobočka organizace Senior Point.
 


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
ČSÚ
autor: Magdalena Rezková

Další články

Děti na škole v přírodě potřebovaly záchranku, pravděpodobně se otrávily jídlem Děti na škole v přírodě potřebovaly záchranku, pravděpodobně se otrávily jídlem Na místo byl přivolán i zdravotnický vůz pro evakuace a mimořádné situace. Město Příbram pozemky na Padáku zatím neodkoupí Město Příbram pozemky na Padáku zatím neodkoupí Podle znaleckého posudku mají pozemky hodnotu 5 milionů korun. Bikeři již ladí formu na Svatohorský Downtown Bikeři již ladí formu na Svatohorský Downtown Ulice Příbrami zaplní již tuto sobotu překážky a jezdci na kolech. Již popáté se … Policie již zná příčinu úmrtí mladíka, který zemřel po potyčce a zásahu městských strážníků v Březnici Policie již zná příčinu úmrtí mladíka, který zemřel po potyčce a zásahu městských strážníků v Březnici Událost se stala v noci na neděli 1. srpna kolem 2:00. Aquapark by se mohl začít stavět ve třetím kvartálu roku 2022 Aquapark by se mohl začít stavět ve třetím kvartálu roku 2022 O rekonstrukci aquaparku budou ještě jednou rozhodovat zastupitelé. V třídění odpadu ve Středočeském kraji bodoval Nový Knín, z nejmenších obcí pak zvítězilo Třebsko V třídění odpadu ve Středočeském kraji bodoval Nový Knín, z nejmenších obcí pak zvítězilo Třebsko Do vítězné trojky mezi většími městy se dostala i Příbram Dobrovolníci budou v sobotu uklízet přírodu od odpadků Dobrovolníci budou v sobotu uklízet přírodu od odpadků Do celorepublikové výzvy Ukliďme Česko se na Příbramsku zapojí Višňová, Jince, Lazsko … Cyklisty bude nutné od léta 2022 objíždět ve vzdálenosti půldruhého metru Cyklisty bude nutné od léta 2022 objíždět ve vzdálenosti půldruhého metru Řidič měl za nedodržení vzdálenosti podle prvotní sněmovní verze dostat pokutu až … Noc literatury odhalí, co se čte v Evropě Noc literatury odhalí, co se čte v Evropě Ve středu 22. září představí svou novou knihu v příbramském Junior klubu také …
Práce na realizaci cyklotrasy z Drkolnova k Novému rybníku a Flusárně pokračují Práce na realizaci cyklotrasy z Drkolnova k Novému rybníku a Flusárně pokračují Od začátku září probíhá postupná realizace opatření na nové cyklotrase vedoucí z …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz