15. 10. svátek má Tereza

Policisté prošetřují úmrtí osmileté dívky, která byla zabita před 64 lety

AKTUALIZOVÁNO
23. září 2019   (18:14)
Policisté prošetřují úmrtí osmileté dívky, která byla zabita před 64 lety

Devadesátiletá žena obvinila manžela a podala podnět na policii.


Psal se rok 1955. Tehdy osmiletá dívka odešla do obecní školy. Bohužel tam již nedorazila. Byla nalezena tentýž den bez známek života u Medalova mlýna, který se nachází mezi Čenkovem a Dominikálními Pasekami. Příslušníci Sboru národní bezpečnosti začali tento případ okamžitě šetřit, bohužel bezúspěšně. Po několika letech bylo šetření ukončeno a případ odložen.

„Její tělo pak pozdě večer objevil jeden z místních mužů se psem. Bylo vysvlečené a zakryté hlínou a trávou pod břehem rybníka nedaleko mlýna, kde bydlela,“ popsala pro web blesk.cz  žena, která děvčátko znala, a později, když pracovala u soudu, měla i přístup do vyšetřovacího spisu.

„Tento den nikdy nevymažu z paměti, celá obec byla tehdy na nohou. Chodil jsem s Miladou do školy, přátelili jsme se. O události je zmínka i v místní kronice, stalo se to 11. října 1955,“ zavzpomínal starosta Čenkova, Ing. Jan Hauptman.

Okolnosti případu nebyly nikdy zveřejněny. Na tento čin uvalila bezpečnost embargo.

Po 64 letech nastal v případu zvrat. Na policii bylo před několika dny přijato oznámení devadesátileté ženy, ve kterém obvinila ze zabití dívky svého manžela. „Momentálně informace prověřujeme a zjišťujeme okolnosti případu," uvedla pro pribram.cz policejní mluvčí Vlasta Suchánková. 

V rámci  legislativy funguje takzvaná promlčecí doba. „Promlčecí doba v oblasti trestního práva stanovuje, za jak dlouho přestane být trestný čin postižitelný. V případě trestného činu vraždy činí tato lhůta dvacet let.," uvedla JUDr. Dagmar Říhová z renomované právní kanceláře v Příbrami.

V praxi to znamená, že je-li pachatel vraždy dopaden například po 30ti letech, nehrozí mu za tento čin žádná sankce. 

„V souvislosti s medializací těchto prezentovaných informací, a dodatečně zjištěných informací, můžeme konstatovat, že byl identifikován případ z daného roku, kdy se však nejednalo o násilné úmrtí dítěte, ale o úmrtí při dopravní nehodě. Celá věc byla tehdy takto řešena i uzavřena," prohlásila dodatečně tisková mluvčí Vlasta Suchánková.

To, že se jednalo o autonehodu, popisuje pamětnice pro web blesk.cz. „Nařízená pitva tehdy odhalila stopy autolaku používaného na náklaďáky až v dívčině mozku."

Jak se tělo dívenky dostalo od silnice až k rybníku? Proč byla vysvlečena a zakryta hlínou? Pokud se jednalo pouze o autonehodu se smrtelným zraněním, proč řidič tělo mrtvé dívky skrýval? S jakým výsledkem byl případ uzavřen? To jsou otázky, na které pravděpodobně odpověď nedostaneme. 

Portál pribram.cz disponuje svědectvím dvou osob, které nezávisle na sobě potvrdily, že obvinění devadesátileté ženy bylo uskutečněno. Policie toto z neznámých důvodů nepotvrdila, ani nevyvrátila.  „Zdejší policejní orgán pouze ověřuje některé dodatečně získané informace, tedy i informace prezentované v médiích, přičemž jejich relevantnost nemůžeme potvrdit," doplnila policejní mluvčí.

 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: topDalší články

Pečené kaštany jsou nejen pochoutkou, ale také zdrojem vitamínů Pečené kaštany jsou nejen pochoutkou, ale také zdrojem vitamínů Kaštanovník se dožívá i několika set let a dorůstá do velikosti až 30 metrů. 15. října 2019   (11:50) Městské kulturní centrum sídlí v budově Špalíčku Městské kulturní centrum sídlí v budově Špalíčku V minulém týdnu byla otevřena nová kancelář Městského kulturního centra, které v našem městě funguje od září letošního roku. 15. října 2019   (09:12) Mě nikam nevezmou, mám amputované prsty u nohy Mě nikam nevezmou, mám amputované prsty u nohy Bezdomovec Jan přišel o oba rodiče a zůstal sám. Spí venku a je přesvědčen, že kvůli svému handicapu je nezaměstnatelný 15. října 2019   (06:47) Afghánec, který jednoho muže pobodal a druhého zabil, byl dopaden Afghánec, který jednoho muže pobodal a druhého zabil, byl dopaden Cizí státní příslušník jednu osobu pobodal, druhou zavraždil. 14. října 2019   (19:46) Mastnota, špína a zbytky potravin. Hygienici si oběd raději nedali Mastnota, špína a zbytky potravin. Hygienici si oběd raději nedali Provozovatel místo spropitného dostal pokutu 14. října 2019   (19:03) Nevešel se s návěsem pod most, zablokoval silnici na hodiny Nevešel se s návěsem pod most, zablokoval silnici na hodiny Řidič pravděpodobně nerespektoval dopravní značení 14. října 2019   (18:37) Navštívil osm států, prošlapal jedny boty a přežil otravu jídlem Navštívil osm států, prošlapal jedny boty a přežil otravu jídlem „V Norsku jsem potkal kluka, který dojíždí do školy devět hodin. Říkal, že když cesta trvá méně než tři hodiny, tak si ani nerozepíná bundu,“ vypráví Matěj Kratochvíl, který se právě vrátil z pěší cesty na nejservernější cíp Evropy 14. října 2019   (16:02) Babí léto pokračuje. Ráno očekávejte mlhy, přes den bude kolem dvaceti stupňů Babí léto pokračuje. Ráno očekávejte mlhy, přes den bude kolem dvaceti stupňů Na Příbramsku panuje podzim a melancholické babí léto. 14. října 2019   (12:31) Svodka událostí: Zfetovaní řidiči, odcizené jízdí kolo a vykradený sklep Svodka událostí: Zfetovaní řidiči, odcizené jízdí kolo a vykradený sklep Přinášíme seznam případů, které řeší příbramští policisté 14. října 2019   (10:17) Macík: Po Maroku můžu říct, že s Karlem se dá letět mnohem rychleji než s Frantou Macík: Po Maroku můžu říct, že s Karlem se dá letět mnohem rychleji než s Frantou Martin Macík po velkém dobrodružství zdolal Rallye du Maroc, nejnáročnější test před Dakarem 2020 14. října 2019   (08:59)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz