8. 6. svátek má Medard

Policie radí, jak postupovat při dopravní nehodě

30. června 2023   (08:27)
Policie radí, jak postupovat při dopravní nehodě
foto: pixabay

Někteří lidé jsou značně překvapeni vzniklou situací a vůbec nevědí, jak se zachovat.


Za první pololetí letošního roku řešili policisté na Příbramsku přes 570 dopravních nehod. Na příbramských silnicích zemřeli k dnešnímu dni tři lidé (loni za celý rok zemřeli čtyři lidé), vážně zraněno bylo 11 osob a přes 150 osob utrpělo poranění lehčího charakteru. Dvaatřicet motoristů, kteří způsobili nehodu, bylo pod vlivem alkoholu. Nejčastější příčinou dopravních nehod je nesprávný způsob jízdy a poté nepřiměřená rychlost.

Policisté ve snaze snížit nepříznivý vývoj dopravní nehodovosti a ovlivnit nekázeň některých účastníků silničního provozu zvýší o letních prázdninách dohled na komunikacích, obzvlášť na místech s vyšším dopravním zatížením a na rizikových úsecích. Nejrizikovějším obdobím je zejména začátek července, kdy dochází ke značnému nárůstu dopravy, navíc vyjedou na silnice ve větší míře i motorkáři a cyklisté. O posledním červnovém víkendu se policisté zaměřili na řidiče pod vlivem návykových látek. Během neděle zastavili 177 vozidel a zjistili 16 přestupků. Tři osoby byly pod vlivem alkoholu, osm motoristů nebylo připoutáno a jedno vozidlo nemělo vyhovující technický stav.
Jak postupovat při dopravní nehodě?
Někteří lidé jsou značně překvapeni vzniklou situací a vůbec nevědí, jak se zachovat. Účastník nehody je povinen neprodleně zastavit, následuje vypnutí zapalování, zajištění auta proti pohybu, rozsvícení varovných světel, obléknutí reflexní vesty a umístění výstražného trojúhelníku před místem havárie na okraj vozovky, a to ve vzdálenosti nejméně 50 m, na dálnici nejméně 100 m za vozidlem. Především na dálnici je nutné neprodleně opustit místo nehody a jít za svodidla. V případě zranění je nutno poskytnou první pomoc, přivolat záchrannou službu přes bezplatnou tísňovou linku 155, představit se, popsat charakter nehody, určit místo, počet postižených, jejich přibližný věk, popis zranění.
Policii je nutno přivolat, pokud škoda na majetku přesahuje 100 tisíc korun, dojde-li ke zranění či usmrcení osoby nebo je škoda způsobena třetí osobě. Vozidla by se neměla přemisťovat, ale vyžaduje-li to situace, např. vyproštění zraněné osoby, provoz hromadné dopravy, lze tak učinit, ale musí být vyznačeno postavení aut. Účastníci jsou povinni prokázat si navzájem totožnost a údaje o vozu. Na místě je možné vyplnit formulář - záznam o dopravní nehodě. Pokud druhý motorista nechce údaje sdělit, porušuje tím zákon, a můžete přivolat policii. Důležité je zapsat si registrační značku druhého automobilu a zjistit totožnost svědků.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/Policie ČR
autor: Monika Schindlová
PČR








Související


Další články

Sovy, skřivani a chaos na stole: Co o vás váš mozek opravdu říká (a proč věda bourá mýty) Sovy, skřivani a chaos na stole: Co o vás váš mozek opravdu říká (a proč věda bourá mýty) Noční sovy, kreativní bordeláři a lidé, kteří občas použijí ostřejší slovo, mají jedno … LIFESTYLE Medard: svatý, který „umí dělat počasí“. Legendy, věda i pranostiky, které se překvapivě často plní Medard: svatý, který „umí dělat počasí“. Legendy, věda i pranostiky, které se překvapivě často plní Svatý Medard má pověst největšího „meteorologa“ mezi svatými. Legenda o orlu, který ho … POČASÍ Dvořákova Vysoká znovu ožije pod širým nebem. Diváky čeká Rusalka, Čert a Káča i premiéra Slovanských tanců Dvořákova Vysoká znovu ožije pod širým nebem. Diváky čeká Rusalka, Čert a Káča i premiéra Slovanských tanců Areál Památníku Antonína Dvořáka na Vysoké se i letos promění v jedinečnou přírodní … KULTURA OBRAZEM: Den bezpečné Příbrami na Nováku lákal akčními zásahy i přes dopolední déšť OBRAZEM: Den bezpečné Příbrami na Nováku lákal akčními zásahy i přes dopolední déšť Po dvou letech se do areálu Nového rybníka vrátil Den bezpečné Příbrami, který nabídl … VIDEO Terasa u Belvederu je zpět. A s ní i letní barbecue, speciální akce na pivo a výhled, který nemá konkurenci Terasa u Belvederu je zpět. A s ní i letní barbecue, speciální akce na pivo a výhled, který nemá konkurenci Terasa u kulturního domu Belveder, která prošla na jaře kompletní rekonstrukcí, se … AKTUÁLNĚ Největší přírodní hnízdo v ČR? Vzniklo právě tady – a živočichové už ho pomalu zabydlují. Největší přírodní hnízdo v ČR? Vzniklo právě tady – a živočichové už ho pomalu zabydlují. Ve Svatohorských sadech vyrostlo něco, co tu ještě nebylo. Obří přírodní hnízdo o … FOTOGALERIE Na Jineckých Hřebenech byl slavnostně požehnán obraz svaté Barbory Na Jineckých Hřebenech byl slavnostně požehnán obraz svaté Barbory V prostoru pozorovatelny na Jineckých Hřebenech nad stále využívaným cvičištěm armády … FOTOGALERIE Závislostí přibývá. Odborníci varují, že přesun agendy pod zdravotnictví může přijít v nejhorší možnou chvíli Závislostí přibývá. Odborníci varují, že přesun agendy pod zdravotnictví může přijít v nejhorší možnou chvíli Počet lidí se závislostmi roste, a to napříč věkem i regiony. U mladých je nárůst … AKTUÁLNĚ Bajkeři, děti i nejmenší na odrážedlech: BSK GIRO Pičín znovu rozjede Brdy Bajkeři, děti i nejmenší na odrážedlech: BSK GIRO Pičín znovu rozjede Brdy Brdské lesy se opět promění v jednu velkou cyklistickou arénu. Oblíbený závod horských … SPORT
Na Svaté Hoře byl uveden nový farář. Arcibiskup Přibyl předal klíče P. Vítu Uhrovi Na Svaté Hoře byl uveden nový farář. Arcibiskup Přibyl předal klíče P. Vítu Uhrovi Při poslední květnové nedělní večerní mši převzal nový farář P. Vít Uher symbolické … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz