10. 5. svátek má Blažena

Podnikání loni přerušilo o 43 procent více živnostníků

12. ledna 2021   (11:29)
Podnikání loni přerušilo o 43 procent více živnostníků
foto: ribram.cz

Nejvíce přerušených živností bylo loni ve volné živnosti výroba, obchod a služby, následovaly stravování a maloobchod v nespecializovaných prodejnách.


Podnikání loni přerušilo 99.329 živnostníků, což je v meziročním srovnání nárůst o 43 procent. Celkový trend, kterým živnostníci dočasně ukončovali podnikatelské aktivity, nabral na tempu ve druhé polovině roku. V meziročním srovnání bylo výrazné září a prosinec. ČTK o tom informovala poradenská společnost Bisnode A Dun & Bradstreet Company.

Nejvíce přerušených živností bylo loni ve volné živnosti výroba, obchod a služby, následovaly stravování a maloobchod v nespecializovaných prodejnách. Největší relativní nárůst počtu přerušení podnikání byl u výroby zámků a kování, u zprostředkování velkoobchodu a průvodcovské činnosti.
"Tuzemská ekonomika v uplynulém roce propadla, vyhlídky do budoucna jsou stále nejisté. Postiženy jsou celé segmenty podnikání, firmy se dostávají do existenčních problémů, což se také odráží mezi OSVČ," uvedla analytička Bisnode A Dun & Bradstreet Company Petra Štěpánová.

Ta upozornila, že v meziročním srovnání byla situace výrazně horší ve druhé polovině roku. Zatímco v prvním čtvrtletí 2020 aktivity přerušilo o třetinu víc podnikatelů - fyzických osob než v roce 2019 a ve druhém čtvrtletí bylo pozastavených živností meziročně jen o 1,3 procenta více, ve třetím čtvrtletí byl meziroční přírůstek přerušených živností již o 81 procent vyšší a ve čtvrtém čtvrtletí pak o 72 procent. V samotném září podnikání v meziročním srovnání pozastavilo o 149 procent živnostníků více. V prosinci to bylo o o 108 procent víc.
Nejvíce živnostníků loni přerušilo podnikatelské aktivity v Praze, a to 17.100. Následuje Středočeský kraj s 12.362 a Jihomoravský kraj s 11.208 přerušenými živnostmi.

Poradenská společnost Bisnode, která poskytuje ekonomické informace o společnostech a podnikatelích, se od nového roku oficiálně stala součástí americké společnosti Dun & Bradstreet specializující se na mezinárodní data a služby.

Měsíční počty přerušených živností 2018-2020
Měsíční počty přerušených živností …
foto: ribram.cz

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: ČTK
pribram.cz
autor: Jakub Pečenka








Další články

Kamiony ničí středočeské silnice. Kraj chystá razantní kontroly i nové váhy Kamiony ničí středočeské silnice. Kraj chystá razantní kontroly i nové váhy Středočeský kraj chce posílit silniční kontroly zaměřené na přetížená nákladní auta a … DOPRAVA Svatohorská alej je zpět! Nový povrch hotový o týdny dřív, MHD znovu jezdí až nahoru Svatohorská alej je zpět! Nový povrch hotový o týdny dřív, MHD znovu jezdí až nahoru Rekonstrukce příjezdové cesty ke Svaté Hoře skončila s výrazným předstihem. Dlažební … AKTUÁLNĚ Mikroplasty máme v krvi, plicích i mozku. Teď je 18letá studentka dokáže z vody odstranit z 95 %. Mikroplasty máme v krvi, plicích i mozku. Teď je 18letá studentka dokáže z vody odstranit z 95 %. Mikroplasty už nejsou jen problém oceánů. Vědci je našli v lidské krvi, placentě, … NEPŘEHLÉDNĚTE Česko čeká prudké ochlazení. Zaprší, na horách může sněžit a ráno hrozí mráz Česko čeká prudké ochlazení. Zaprší, na horách může sněžit a ráno hrozí mráz Po neděli se má opět ochlazovat a podle meteorologů se mohou ranní teploty dostat jen … Den matek klepe na dveře: Máš dárek, nebo zase jen výmluvu? Den matek klepe na dveře: Máš dárek, nebo zase jen výmluvu? Existují dny, na které si člověk vzpomene sám od sebe – narozeniny, Vánoce, první … NEPŘEHLÉDNĚTE Počet výjezdů dál roste. Středočeský kraj bude obnovovat vozový park nákupem nových sanitek Počet výjezdů dál roste. Středočeský kraj bude obnovovat vozový park nákupem nových sanitek Středočeští krajští radní odsouhlasili nákup 40 sanitek pro záchrannou službu v letech … ZDRAVOTNICTVÍ Ředitelka ZŠ, Příbram VII, 28. října 1 Renata Nováková: „Naší prioritou je bezpečné a zdravé prostředí pro děti“ Ředitelka ZŠ, Příbram VII, 28. října 1 Renata Nováková: „Naší prioritou je bezpečné a zdravé prostředí pro děti“ Jak vypadá škola, která staví na uměleckém zaměření a zároveň klade důraz na výkon i … ROZHOVOR Bobři v Brdech pokračují v díle. Vytvořili krajinu plnou tůní a života Bobři v Brdech pokračují v díle. Vytvořili krajinu plnou tůní a života Brdské bobry si už každý bude navždy spojovat s tím, jak přehradili Klabavu pod … POZNÁVÁME BRDY Pietní akt u Slivice připomene poslední bitvu druhé světové války v Evropě Pietní akt u Slivice připomene poslední bitvu druhé světové války v Evropě U Památníku Vítězství na Slivici se v neděli 10. května uskuteční pietní akt věnovaný … HISTORIE
Výjimečná příležitost: Reprezentativní obchodní prostor 200 m² přímo na náměstí v Příbrami Výjimečná příležitost: Reprezentativní obchodní prostor 200 m² přímo na náměstí v Příbrami V samotném centru Příbrami se nově nabízí k pronájmu atraktivní prostor o velikosti … PR
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz