Pochod svobody Příbram - Památník Vojna připomene události roku 1989

9. listopadu 2019   (12:12)
Pochod svobody Příbram - Památník Vojna připomene události roku 1989

Stezku můžete absolvovat pěšky nebo na kole, bez problémů ji zvládnou i rodiny s dětmi.Připomeňte si události roku 1989 a další příběhy politických vězňů. Vydejte se 17. listopadu na pochod z náměstí T. G. Masaryka v Příbrami k Památníku Vojna, kde bude po celý den probíhat doprovodný program k oslavám 30 let svobody. Budete moci opět vytvořit památnou fotografii přímo na náměstí T. G. Masaryka (s transparenty a vlajkami). Rok 1989 přinesl spoustu změn, impulzů a nových pohledů.

Pochod postupně projde přes Příbram - Svatou Horu - Sázky - Hatě - Brod - Lešetice až k Památníku Vojna. V každém místě nebo části města se mohou přidat další lidé, orientační časy budou vyvěšeny na plakátech i v daných místech. Na každého účastníka pochodu čeká mapa stezky Po stopách politických vězňů.

„Zároveň jsme oslovili další obce a vesnice na Příbramsku s cílem se společně sejít u Památníku Vojna, místa spojeného s komunistickým útlakem,“ přiblížil přípravy organizátor pochodu Josef Hovorka.

Během pochodu budou přiblížena jednotlivá místa, ke kterým se pojí příběhy z doby komunismu. Asi nejvíce toho zažilo poutní místo Svatá Hora. V roce 1950, v noci ze 13. na 14. dubna, byli redemptoristé během dvou hodin vyhnáni ze Svaté Hory a internováni v centralizačním táboře Králíky.

Nejvýznamnější slavnost na Svaté Hoře Korunovaci, která se slaví 3. neděli po svatodušních svátcích, bedlivě sledovali příslušníci StB (tajná policie). Pořizovali snímky či filmové záběry účastníků bohoslužeb, kteří poté byli na pracovišti či jinak „kontaktováni“ a postiženi. V letošním roce pro připomenutí 30 let od pádu komunistického režimu se v 17:11 hodin i zde rozezní zvony, podobně jako ve všech kostelích a kaplích po celé České republice.

„Listopadové dny roku 1989 vyhnali lidi do ulic tisíce lidí a vytvořili jedinečné pochody po celém Československu. Připomeňte si s námi jeden takový po 30 letech v Příbrami. Těšíme se na každého účastníka, akce je určena pro širokou veřejnost, rodiny. Každý z nás může udělat něco pro rozvoj demokracie a svobody v naší zemi a i málo stačí,“ doplnil Josef Hovorka.

Program a průběžné časy jednotlivých míst
10:00 přivítání, začátek shromáždění
10:05 až 10:25 příběhy z doby komunismu, listopadu 1989
10:28 společná fotografie jako před 30 lety
10:30 pochod k Památníku Vojna
11:00 Svatá Hora
11:30 Sázky
11:40 Hatě
12:00 Brod
12:30 Lešetice
13:00 Památník Vojna

Naučná stezka „Po stopách politických vězňů“ vznikla v okolí Památníku Vojna, nedaleko obce Lešetice u Příbrami. Zároveň spojuje město Příbram, poutní místo Svatá Hora a Památník Vojna, jedno z vězeňských zařízení komunistického režimu. V okolí tohoto památníku naleznete několik informačních panelů představujících konkrétní místa a příběhy politických vězňů. Tyto panely usnadní orientaci turistům a příchozím návštěvníkům. Trasa bude značena a vybavena 7 informačními panely ve třech jazycích.

Památník Vojna
Autenticky dochovaný vězeňský areál, svého druhu ojedinělý v postkomunistických zemích. Tento původně zajatecký tábor pro německé válečné zajatce, situovaný mezi bývalými uranovými šachtami, sloužil v období 1949–1951 jako tábor nucených prací a následně do roku 1961 jako vězeňské zařízení pro politické odpůrce komunistického režimu. Expozice seznamují s perzekucí po únoru 1948, protikomunistickým odporem a přibližují dějiny uranového hornictví.

Akce probíhá v rámci Festivalu svobody, ve spolupráci s Hornickým muzeem Příbram, Památníkem Vojna a za podpory města Příbram jako součást projektu Za příběhy Františka Zahrádky.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Mgr. Josef Hovorka

autor: top

Další články

Kraj podpořil petici za prohlášení kamenného mostu v Dobříši za kulturní památku Kraj podpořil petici za prohlášení kamenného mostu v Dobříši za kulturní památku Chcete zažít pro lidské ucho neslyšitelné netopýří signály? Chcete zažít pro lidské ucho neslyšitelné netopýří signály? O posledním prázdninovém víkendu si můžete prohlédnout zblízka jediné létající savce – netopýry. Zajímavý program bude připraven pro děti i dospělé, nebude chybět ultrazvukový detektor, který zachytí pro lidské ucho neslyšitelné netopýří signály. 3. srpna 2020   (17:24) Příbramská nemocnice hledá vrchní sestru na urologické oddělení Příbramská nemocnice hledá vrchní sestru na urologické oddělení Výběrové řízení potrvá do konce srpna tohoto roku. 3. srpna 2020   (14:57) PR Strakonická zažívá další komplikace. Řidič superbu skončil za svodidly na střeše Strakonická zažívá další komplikace. Řidič superbu skončil za svodidly na střeše Nakaženou dívku zaskočily nenávistné reakce: Vyhrožovali mi, že mě pobodají nebo rozbijí hlavu Nakaženou dívku zaskočily nenávistné reakce: Vyhrožovali mi, že mě pobodají nebo rozbijí hlavu U Lazska narazil taxík do stromu, řidiče odvezli do nemocnice U Lazska narazil taxík do stromu, řidiče odvezli do nemocnice Hasiči museli zraněného muže z vozidla vyprostit. 3. srpna 2020   (08:39) Fanoušci vojenských a historických aut zbystřete: Až sto vozů se předvede v Rožmitále pod Třemšínem Fanoušci vojenských a historických aut zbystřete: Až sto vozů se předvede v Rožmitále pod Třemšínem Druhý srpnový víkend se do Rožmitálu pod Třemšínem sjedou vojenská a historická vozidla. Hlavní program se odehraje během soboty 8. srpna, kdy posádky čeká orientační závod, návštěvníky pak zábavné odpoledne s hudbou. 3. srpna 2020   (06:16) Růžička v Letech vyzval k odsouzení projevů anticikanismu Růžička v Letech vyzval k odsouzení projevů anticikanismu Čeněk Růžička z Výboru pro odškodnění romského holocaustu připomněl také více než tři tisíce Romů povražděných nacisty v noci na 3. srpen 1944 při likvidaci takzvaného cikánského rodinného tábora v Osvětimi. 2. srpna 2020   (16:03) Na transparentní účet pro rodinu zemřelých ve Lhotě bylo zatím vybráno téměř 70 tisíc Na transparentní účet pro rodinu zemřelých ve Lhotě bylo zatím vybráno téměř 70 tisíc
Hygienici opět zkontrolovali kvalitu vody na koupalištích. Na některých místech doporučují po vykoupání sprchu Hygienici opět zkontrolovali kvalitu vody na koupalištích. Na některých místech doporučují po vykoupání sprchu Kvalita vody na některých přírodních koupalištích se zhoršila. Nový rybník v Příbrami má vodu na nejlepším stupni. 2. srpna 2020   (10:49)
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz