Počet úmrtí s covidem-19 přesáhl 41.000
24. září 2022 (09:33)
Testy v pátek v Česku potvrdily 2875 případů koronaviru, zhruba o desetinu víc než před týdnem. Podobným tempem na 1326 se v mezitýdenním srovnání zvýšil i počet podezření na opakovanou nákazu. V nemocnicích zůstává přes 900 nakažených, téměř 30 z nich ve vážném stavu. Počet úmrtí s covidem-19 přesáhl 41.000. Roste zájem o očkování, zejména o druhou posilující dávku.
Denní přírůstky nakažených se v mezitýdenním srovnání zvyšují od začátku září. V pondělí v tomto týdnu bylo 3757 potvrzených nákaz nejvíc za jeden den od poloviny dubna. Odborníci očekávají zesílení epidemie v dalších měsících a radí zejména starším a chronicky nemocným lidem, aby se nechali proti covidu-19 očkovat či přeočkovat.
Rychlejší šíření nákazy je patrné také z nárůstu takzvaného incidenčního čísla. Nových případů nákazy na 100.000 obyvatel za poslední týden přibylo 151, před týdnem to bylo 137. Nejvyšší týdenní incidence je nyní v Pardubickém kraji se 179 případy, nejnižší v Karlovarském kraji se 104 nově nakaženými na 100.000 obyvatel.
Více lidí také podstupuje test na koronavirus. Pátečních téměř 12.200 laboratorních antigenních a PCR testů bylo asi o desetinu víc než před týdnem. Zhruba třicetiprocentní pozitivita u lidí testovaných kvůli příznakům ale podle epidemiologů ukazuje, že nakažených je násobně víc lidí, než podchytí statistiky. Další nakažení buď příznaky nemají nebo se s mírným průběhem vyléčí doma bez návštěvy lékaře.
Zátěž nemocnic pacienty s covidem-19 ale neroste. K pátku jich bylo 911, ve čtvrtek 917 a minulý pátek 923. Hospitalizovaných ve vážném stavu bylo v pátek 28 proti 29 před týdnem. Počet úmrtí s koronavirem sice převýšil 41.000, nepřibývá jich ale rychleji než dřív. Za poslední týden zemřelo 46 lidí, o týden dřív 50.
Od začátku epidemie v březnu 2020 bylo v Česku potvrzeno téměř 4,09 milionu případů nákazy koronavirem. Podezření na opakovanou infekci eviduje ministerstvo zdravotnictví víc než 329.000.
Pátečních 11.333 rozdaných dávek očkování proti covidu-19 bylo nejvíc za jeden den od konce února. Před týdnem si pro vakcínu přišlo zhruba 10.800 lidí. Z pátečních očkovaných téměř 10.000 dostalo druhou posilující dávku, s očkováním naproti tomu začalo jen 110 lidí. Ukončené základní očkování, což obvykle obnáší dvě dávky, v Česku má 6,89 milionu lidí. Pro první posilující dávku si přišlo přes 4,3 milionu lidí a pro druhou téměř 275.000.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Jste naši hrdinové. Nový projekt příbramské nemocnice podpoří dárce krve
•Konvalinka: Nedostatek podpory ze strany Středočeského kraje nás neodradí od dalšího rozvoje sociálních služeb.
•V rožmitálské ordinaci pomáhá virtuální sestra
Další články
Virtuální běhy zvou do Brd. Vyrazit můžete kdykoliv a vlastním tempem
Milovníci běhu i turistiky mohou objevovat krásy Brd novým způsobem. Regionální …
SPORT
Dobříš schválila stavbu nové budovy pro policii, demolice původní budovy rozdělila veřejnost
Na místě bývalé policejní stanice v ulici 28. října v Dobříši se po měsících čekání …
DOBŘÍŠ
Brdy se zbarvily do růžova: Rozkvetlé vřesy lákají turisty do srdce Brd
Léto se přehouplo do své druhé poloviny a právě nyní turisté obdivují nevšední krásu …
AKTUÁLNĚ
TRAGÉDIE U SEDLČAN: Osobní auto narazilo do stromu, řidič na místě zemřel
Nedělní ráno přineslo na Příbramsko tragickou zprávu z pozemních komunikací. Na …
AKTUÁLNĚ
Když klima zlobilo už dřív: počasí a nemoci na Příbramsku v 16. století
Příbramsko má v archivech desítky autentických záznamů o počasí, neúrodách a …
HISTORIE
Zůstala. Nevzdala to. Bojovala jednou rukou. Lucie Pudilová po operaci o bolesti i návratu
Zápas na Štvanici jí vzal palec, ale ne chuť bojovat. Lucie Pudilová po operaci poprvé …
ROZHOVOR
Příbram poprvé zažila duhový pochod. Starosta: „Duhu mám rád, ale tu na obloze.“
Centrem Příbrami dnes prošel první Duhový pochod hrdosti. Akce s názvem Příbram Pride …
FOTOGALERIE
Rožmitál ožívá odkazem Jakuba Jana Ryby: Jedenáct nových laviček provede návštěvníky jeho příběhem
Odkaz Jakuba Jana Ryby bude v Rožmitále pod Třemšínem připomínat jedenáct nových …
ZAJÍMAVOSTI
Vláda chce na boj proti suchu čtyři miliardy korun, speciální zákon a výstavbu nových vodních děl
Na boj proti suchu včetně nových přehrad chce vláda vynaložit čtyři miliardy korun. Na …
AKTUÁLNĚ
Přijde konečně očekávaný déšť? Česko čeká zlom počasí a výrazné ochlazení
Vysoké teploty ještě nekončí. Nad východní Evropou se drží tlaková výše a do Česka …
AKTUÁLNĚ





