9. 7. svátek má Drahoslava
Plachtařka Eva Černá: Při přistání jsem přeskakovala klokana, který se motal na dráze

10. února 2020   (11:09)
Plachtařka Eva Černá: Při přistání jsem přeskakovala klokana, který se motal na dráze

Členka příbramského aeroklubu se zúčastnila mistrovství světa v bezmotorovém létání v Austrálii. Jedna disciplína musela být po čtyřech hodinách zrušena. Kvůli kouři z požárů byla špatná dohlednost, hrozilo, že se letadla posráží


V australském Lake Keepit se od 4. do 17. ledna 2020 uskutečnilo desáté mistrovství světa v bezmotorovém létání žen. Českou republiku reprezentoval maximální počet devíti pilotek.
Byla nominována i Eva Černá, dlouholetá členka příbramského aeroklubu. Létala ve třídě 18 metrů a domů si přivezla dvanácté místo.

V Austrálii nebylo možné si letadlo pronajmout. Eva si tak musela k protinožcům dopravit své vlastní. Kontejner s celkem šesti rozebranými větroni strávil na moři dva měsíce. V Austrálii byl tepelně ošetřen, aby nedošlo k zavlečení případné nákazy. Doprava větroně do Austrálie byla největší finanční položkou. Každou závodnici toto mistrovství vyšlo na zhruba 300 tisíc korun.

Jak vůbec takové plachtařské závody probíhají? Číhá na plachtaře v Austrálii nějaké specifické nebezpečí? Ovlivnily průběh závodu současné požáry? Eva se s námi podělila o své zážitky od protinožců, a to nejen o ty sportovní.

Jak probíhá mistrovství světa v bezmotorovém létání?
Soutěžní plachtění na větroni spočívá v tom, že závodník se snaží obletět vyhlášenou trať co nejrychleji. Délka tratě je závislá na meteorologických podmínkách. Trať je dlouhá od 150 km do zhruba 600 km. Starty probíhají hromadně a do vzduchu nás tahají vlečné motorové letouny. Vypnou nás ve stanovené výšce a ve stanoveném prostoru, abychom měli všichni jednotné podmínky. Pak už je to na nás – musíme navázat do termiky, nabrat výšku a ve správném okamžiku vyrazit na trať. Většinou se startuje kolem poledne, když už se dá udržet ve vzduchu. Přílety probíhají v pozdějších odpoledních nebo i večerních hodinách. Průběh letu zaznamenává palubní počítač, zápis odevzdáme rozhodčím. Nejrychlejší závodník dostane nejvíc bodů. Ten, kdo jich nasbírá za celé závody nejvíc, je vítěz celé soutěže. Závod jako takový trvá 14 dní a odehrává se na jednom konkrétním letišti. Každý den se letí jedna disciplína.

V Austrálii jsou zcela odlišné meteorologické podmínky. Jak se Vám tam létalo?
Podle mě je Austrálie ráj plachtařů. Základny mraků jsou vysoko, dělají se řady kumulů, takže nemusíme tolik kroužit ve stoupákách, ale můžeme letět rovně po trati, aniž bychom ztráceli výšku. Vzdušný prostor není tak „ucpaný“ zakázanými a omezenými prostory jako v Evropě, což nám dává více volnosti. Některé stoupáky jsou dokonce i vidět, protože s sebou berou prach ze země. My jsme měli tratě plánované jak do roviny, tak nad kopcovité lesy. Chytli jsme počasí, při kterém nehrozilo sedání do terénu. Pouze jednou vypsal pořadatel dlouhou trať, kterou nikdo nedoletěl, protože počasí délce trati neodpovídalo.

Číhá přesto na plachtaře v Austrálii nějaké specifické nebezpečí?
V Austrálii se vyskytuje takzvaná bríza. Tu v Čechách nemáme. Je to meteorologický jev, který přijde dost rychle a konkrétně na letišti v Lake Keepit se v průběhu závodu vyskytl čtyřikrát a komplikoval přistání. Najednou z ničeho nic začal foukat hodně silný vítr kolmo na dráhu, zvedal prach, takže při přistání nebylo nic vidět. Pro případ, že by bríza dorazila na letiště v době příletů z disciplíny, byla hodně silná a nešlo v ní přistát, měli jsme pokyn divertovat na jiné letiště nebo na vhodné pole a přistát tam. Já jsem sedala v bríze dvakrát, ale bylo to zvládnutelné.

Jednou jsme zažili písečnou bouři. To nebylo naštěstí ve vzduchu, ale už na zemi. Měli jsme závěje prachu i v kabině, přestože byla zavřená a zakrytá potahy. Trvalo dost dlouho, než jsme letadla zase vyčistili. Nejenom ve vzduchu jsme museli dávat pozor na dehydrataci organizmu, na úžeh a na slunce, abychom se nespálili. Bylo tam více než 40°C. Během letu jsem vypila i 3 litry vody.

Zažila jste při závodech nějakou nebezpečnou situaci?
Měla jsem štěstí, že kromě jedné disciplíny jsem vždy obletěla vypsanou trať a doletěla na letiště. Létala jsem s letadlem, které je vybavené pomocným motorem, nemusela jsem tedy sedat do pole. V jednom případě jsem však motor vysunula, nahodila a vrátila se zpět do Lake Keepit. Ten den nedoletěl disciplínu nikdo a kolegyně, které pomocný motor neměly, musely sedat do polí. Zpětné vleky z polí jsou kvůli požárům pochopitelně zakázané. Po zbytek dne i následující den je jejich pomocníci stahovali zpět na letiště. V tom případě je nutné letadlo na poli rozebrat, naložit do transportního vozu, přivézt na letiště a znovu složit. Některé byly na poli celou noc a čelily pavoukům a hadům. To bych asi nedala.

Austrálii ničí požáry. Ovlivnily i průběh soutěže?
Lokální požáry byly i v blízkosti letiště. Oblasti, kde jsme létali, však byly ovlivněné kouřem od požárů i z mnohem vzdálenějších míst. V jednom případě pořadatel během našeho letu po čtyřech hodinách disciplínu zrušil. Byla hodně špatná dohlednost, hrozilo, že se posrážíme. Oblasti, kam se kouř nasunul, byly i termicky hodně slabé.

Nad požáry to pochopitelně nosí, ale je to hrozný a deprimující pohled. Nemůžete pomoct a proti těm požárům snad ani nelze bojovat. Hoří i v místech, která jsou desítky nebo i stovky kilometrů vzdálená od obydlených oblastí. Všude bylo šílené sucho, některé řeky byly vyschlé. Asi nebylo ani čím hasit. Ze vzduchu jsem viděla hořící farmu. Kolem stála auta a lidé pouze přihlíželi. Kvůli horku, suchu a větru se nedaří požáry zvládnout. Zvířata jsou bezmocná a těch je mi hrozně líto.

Skončila jste na dvanáctém místě. Jste s výsledkem spokojena?
Čekala jsem lepší umístění. Celkově jsme očekávali lepší výsledek, protože nepamatuji, že by česká výprava z MS nepřivezla medaili. Některé ze zahraničních závodnic se v rámci předzávodu seznámily s terénem a podmínkami létání v Austrálii, ale to si většina z nás nemůže z časových ani finančních důvodů dovolit. Nejsem profesionální plachtařka, jako například Francouzky, ale mám své zaměstnání a během závodů čerpám dovolenou.

Jaký dojem na Vás Austrálie udělala? Jací jsou Australané?
Strávila jsem tam více než měsíc, ale celou dobu jsem se pohybovala mezi letištěm Lake Keepit a Manilou, což je malé městečko vzdálené zhruba 35 km od letiště. Někdy jsem měla pocit, že se v Manile zastavil čas. Lidé nikam nechvátají, jsou strašně skromní a myslím, že neřeší blbosti jako my. Chovají se k sobě navzájem, ale i ke zvířatům, s úctou, a to se mi na nich opravdu moc líbilo. Oblasti, nad kterými jsme létali, byly velmi málo obydlené. Sem tam nějaká farma, městečka od sebe vzdálená až stovky kilometrů. Lidé tam mají určitě jiné životní hodnoty, než máme my v hustě obydlené střední Evropě. 

Potkala jste klokana, nebo nějaké jedovaté živočichy?
Desítky klokanů byly na letišti. Stahovali se tam, protože jinde nebyla voda. Pili vodu, kterou jim tam lidé dávali do nádob. Nebyli ochočení, ale mohli jste těsně kolem nich projít. Jakmile jste na ně promluvili, zdrhali. Někdy se pletli na dráze při přistání letadel. Já musela dokonce jednoho při přistání přeskakovat. Pokud byly hromadné přílety, snažil se pořadatel klokany přesvědčit, aby dráhu vyklidili. 
 
Všude byli pavouci. Někteří žijí v dírách v zemi. Těch jsem se bála nejvíc. Letadla jsme kotvili venku na stojánce a bála jsem se, že mi do něj vlezou. Preventivně jsem si vystříkala podvozkovou šachtu letadla prostředkem proti hmyzu, aby mi nenalezli do kabiny a pak na mě nevykoukli za letu. To bych snad musela opustit letadlo na padáku. Pavouky nemusím. Hada jsem viděla jednoho, vlezl do sprch. Asi také hledal vodu a chládek.

Eva Černá vystudovala letadlovou techniku na ČVUT, po studiu pracovala ve vývojové konstrukční kanceláři v Aero Vodochody. Nyní pracuje jako investiční referent na Odboru investic a rozvoje města. Její otec zakládal příbramský aeroklub. Když se Eva narodila, sice již aktivně nelétal, ale fotky z jeho leteckého období ji zaujaly natolik,že se v roce 1980 sama do aeroklubu přihlásila. Poprvé byla ve vzduchu v patnácti letech a létá dodnes. Letos ji čeká Mistrovství České republiky, kde bude létat ve třídě kombi open. Ráda by uletěla 750kilometrový přelet a také by se ráda zúčastnila MS žen v Anglii, které bude v roce 2021. „Náš sport je specifický v tom, že ho můžete provozovat, pokud vám to zdraví dovolí. Naopak, s věkem přibývají cenné zkušenosti. Přeju si tedy, abych si zachovala zdraví a mohla létat ještě dlouho,“ dodala na závěr.
V australském Lake Keepit se od 4. do 17. …


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: Miloslava Ritschlová, foto archiv Eva Černá

Další články

Se staršími telefony od března bez internetu. Vodafone vypne 3G sítě Se staršími telefony od března bez internetu. Vodafone vypne 3G sítě V Tochovicích narazil řidič Fordu do čistícího vozu, policisté silnici uzavřeli V Tochovicích narazil řidič Fordu do čistícího vozu, policisté silnici uzavřeli Letošní červen byl nejdeštivější za posledních 60 let Letošní červen byl nejdeštivější za posledních 60 let Sněmovna schválila zrušení daně z nabytí nemovitostí Sněmovna schválila zrušení daně z nabytí nemovitostí Téměř polovina lidí roušky v obchodech a při cestování veřejnou dopravou neodloží Téměř polovina lidí roušky v obchodech a při cestování veřejnou dopravou neodloží Nezaměstnanost ve středních Čechách v červnu vzrostla na 3,2 pct Nezaměstnanost ve středních Čechách v červnu vzrostla na 3,2 pct Úřady práce v regionu evidují 30.198 uchazečů o zaměstnání. 8. července 2020   (08:32) Epidemie koronaviru nám mnohé vzala, ale i dala, říká šéfredaktor pribram.cz Epidemie koronaviru nám mnohé vzala, ale i dala, říká šéfredaktor pribram.cz „Museli jsme přejít ze zavedeného redakčního systému a dosavadní praxe na úplně jiný režim,“ uvedl v rozhovoru majitel a šéfredaktor pribram.cz Tomáš Pečenka. 8. července 2020   (06:09) U Třebska skončilo auto na střeše, policisté komunikaci uzavřeli U Třebska skončilo auto na střeše, policisté komunikaci uzavřeli V úterý po 18. hodině vyjížděly záchranné složky na silnici mezi Třebskem a Modřovicemi na Příbramsku 7. července 2020   (19:07) Navzdory předem avizované dopravní akci porušil každý čtvrtý řidič předpisy Navzdory předem avizované dopravní akci porušil každý čtvrtý řidič předpisy Ačkoliv policisté dopředu upozorňovali, že bude na silnicích zvýšený počet hlídek, řidiči si pozor nedali. 7. července 2020   (16:34)
Rodiny s dětmi, kde rodiče pracují, by mohly dostávat vyšší přídavky na děti Rodiny s dětmi, kde rodiče pracují, by mohly dostávat vyšší přídavky na děti Přídavek na dítě zatím pobírají rodiny s příjmem pod 2,7násobkem životního minima. Dávka činí 500, 610 či 700 korun měsíčně podle věku dítěte. 7. července 2020   (13:55) Vážná dopravní nehoda omezila provoz na silnici I/4, po čelním střetu skončila jedna cestující v nemocnici Vážná dopravní nehoda omezila provoz na silnici I/4, po čelním střetu skončila jedna cestující v nemocnici V úterý dopoledne vyjížděly záchranné složky k dopravní nehodě na Strakonické silnici. 7. července 2020   (12:01) Opilá  a agresivní cestující odmítala opustit vlak. Než skončila v cele, museli policisté zajistit péči o její dítě Opilá a agresivní cestující odmítala opustit vlak. Než skončila v cele, museli policisté zajistit péči o její dítě Policejní cela o svátečním pondělí nezela prázdnotou. Nejprve v ní skončil agresivní opilý muž, následně podnapilá cestující. 7. července 2020   (10:53) Odměny dostanou všichni zdravotníci, nejen ti v první linii Odměny dostanou všichni zdravotníci, nejen ti v první linii Odměny se budou pohybovat od 10 do 40 tisíc. 7. července 2020   (09:52) AKTUALIZOVÁNO Druhý prázdninový týden se policisté zaměří na Strakonickou, zvýšený dohled bude i na dálnici D4 Druhý prázdninový týden se policisté zaměří na Strakonickou, zvýšený dohled bude i na dálnici D4 Větší množství hlídek bude na silnicích i v tomto týdnu. 7. července 2020   (09:06) Slovinsko vrátilo Českou republiku zpátky na seznam bezpečných zemí Slovinsko vrátilo Českou republiku zpátky na seznam bezpečných zemí Slovinsko vrací ČR s výjimkou severní Moravy mezi bezpečné země 7. července 2020   (06:43) Hygienici kontrolovali kvalitu vody v přírodních koupalištích. U Županovic byl prokázán nárůst sinic Hygienici kontrolovali kvalitu vody v přírodních koupalištích. U Županovic byl prokázán nárůst sinic Rok se překulil do své druhé poloviny a začaly tak očekávané prázdniny a doba letní dovolené. Opět přichází tak dlouho očekávané období, kdy by lidé alespoň načas měli zapomenout na své starosti, děti na své povinnosti a plně se věnovat odpočinku. No a kde jinde co nejlépe relaxovat nežli v přírodě, nejlépe na břehu řeky nebo hezkého rybníka s čistou vodou. 6. července 2020   (17:39) Ornitologové vyzvali veřejnost, aby jim pomohla zkontrolovat hnízda čápů a sečíst mláďata Ornitologové vyzvali veřejnost, aby jim pomohla zkontrolovat hnízda čápů a sečíst mláďata Na více než 140 čapích hnízdech byla již pozorována vzrostlá čapí mláďata. Kde jsou další? Ornitologové vyzývají veřejnost k zapojení do sledování čapích hnízd. 6. července 2020   (14:02) Při sekání luk umírají tisíce srnčat. Jedno z nich mělo štěstí, i když přišlo o zadní nohu, dokáže se pohybovat rychlostí blesku Při sekání luk umírají tisíce srnčat. Jedno z nich mělo štěstí, i když přišlo o zadní nohu, dokáže se pohybovat rychlostí blesku Při sekání trávy v České republice každoročně přijde o život 50 až 60 tisíc srnčat. 6. července 2020   (11:20) Před 605 lety skonal na hranici Jan Hus Před 605 lety skonal na hranici Jan Hus V renesanci sloužil Hus jako štít protestantům, v období národního obrození byl vyzdvihován jako vlastenec, bojovník za svobodu a pravdu. 6. července 2020   (08:12) Spisovatel Hofmeister: Rodák z Rožmitálu má svůj film Spisovatel Hofmeister: Rodák z Rožmitálu má svůj film V pátek 10. července bude ve Společenském centru v Rožmitále pod Třemšínem uvedena premiéra filmu Rudolf Richard Hofmeister. Částečně hraný dokument je věnován autorovi fantastické literatury a knih o pravěku. 6. července 2020   (07:40) Opilý řidič smetl na výjezdu z Příbrami projíždějící auto. Ženu s dítětem převezla sanitka do nemocnice Opilý řidič smetl na výjezdu z Příbrami projíždějící auto. Ženu s dítětem převezla sanitka do nemocnice Fotky z dovolené na sociálních sítích? Dobrý zdroj informací pro zloděje Fotky z dovolené na sociálních sítích? Dobrý zdroj informací pro zloděje Krádeže vloupáním tvoří více než jednu pětinu majetkové trestné činnosti. Pachatelé si své objekty pro napadení tipují podle lokality, umístění nemovitosti a jejího vzhledu, ale také na základě informací získaných ze sociálních sítí. 5. července 2020   (18:10) Řidič nákladního vozu prudce zabrzdil a vysypal na silnici pivovarské mláto, Strakonická byla uzavřena Řidič nákladního vozu prudce zabrzdil a vysypal na silnici pivovarské mláto, Strakonická byla uzavřena Výhled počasí na zbytek července: Teploty většinou kolem 25 stupňů, zaprší až v závěru měsíce Výhled počasí na zbytek července: Teploty většinou kolem 25 stupňů, zaprší až v závěru měsíce "Celkově bude období od 6. července do konce července srážkově podnormální, popřípadě na spodní hranici dlouhodobého srážkového normálu," uvedli meteorologové. 5. července 2020   (12:30) Obrazem: Hasiči zveřejnili fotografie ze záchranné akce u Cukráku Obrazem: Hasiči zveřejnili fotografie ze záchranné akce u Cukráku Orel mořský nemá v přírodě žádného přirozeného predátora, největším nebezpečím je pro něj člověk Orel mořský nemá v přírodě žádného přirozeného predátora, největším nebezpečím je pro něj člověk Vztah Karla Čapka a Olgy Scheinpflugové k automobilismu ukazuje nová část expozice v Čapkově památníku Vztah Karla Čapka a Olgy Scheinpflugové k automobilismu ukazuje nová část expozice v Čapkově památníku Nové prostory v památníku dnes byly slavnostně otevřeny při příležitosti výročí 85 let od jejich první cesty do Alp. 4. července 2020   (18:19) Jednasedmdesátiletý řidič narazil do svodidel a vylétl mimo dálnici, na pomoc vzlétl vrtulník Jednasedmdesátiletý řidič narazil do svodidel a vylétl mimo dálnici, na pomoc vzlétl vrtulník Dálnici D4 u Cukráku zablokovala nehoda, policisté komunikaci uzavřeli 4. července 2020   (15:16) Lidé budou moci na obloze spatřit kometu Neowise. Dobře viditelná bude i pouhým okem Lidé budou moci na obloze spatřit kometu Neowise. Dobře viditelná bude i pouhým okem O působivou podívanou se teď na obloze starají planety Jupiter a Saturn 4. července 2020   (11:16) Lišáka Větrníka připravili o rodinu myslivci, Eliška se stala nepohodlnou Lišáka Větrníka připravili o rodinu myslivci, Eliška se stala nepohodlnou Na Příbramsku vznikla další petice proti těžbě uranových hald Na Příbramsku vznikla další petice proti těžbě uranových hald Za peticí, kterou zatím na internetu podpořilo kolem 60 lidí, stojí starosta Petrovic Petr Štěpánek, starosta obce Háje David Lukšan a geolog Petr Kareš. 4. července 2020   (07:00) Leoš Mareš se po čtyřech letech chystá do Příbrami, doprovodí ho skupina Holki Leoš Mareš se po čtyřech letech chystá do Příbrami, doprovodí ho skupina Holki Česká moderátorská jednička dokáže každý rok vyprodat tři dny po sobě O2 arénu, letní vystoupení vyprodává za hodinu a na Instagramu ho aktuálně sleduje více než 1.000.000 lidí. 3. července 2020   (19:00) Řidička felicie narazila u Velké Lečice do stromu, na pomoc spěchal vrtulník Řidička felicie narazila u Velké Lečice do stromu, na pomoc spěchal vrtulník Zaklíněnou ženu museli hasiči z havarovaného vozidla vyprostit. 3. července 2020   (17:16) Stavební část Junioru je dokončena. Procházku si můžete zpříjemnit točeným pivem nebo malinovkou Stavební část Junioru je dokončena. Procházku si můžete zpříjemnit točeným pivem nebo malinovkou Výdejní okénko bude v provozu celé léto, každý den od 13:00 do 18:00. Návštěvníci občerstvení mohou také využívat toalety v budově. 3. července 2020   (14:40) Provoz na Strakonické kolabuje, tvoří se několikakilometrové fronty Provoz na Strakonické kolabuje, tvoří se několikakilometrové fronty Střet tří vozidel značně narušil provoz na silnici I/4 u obce Těchařovice na Příbramsku. 3. července 2020   (12:12) Animační programy na Nováku nabízejí zábavu pro děti i dospělé, tvořivé dílny a každou středu minidisco Animační programy na Nováku nabízejí zábavu pro děti i dospělé, tvořivé dílny a každou středu minidisco Sportovní zařízení města Příbram mají pro návštěvníky areálu Nový rybník na letošní sezónu velkou programovou novinku. Jsou jí animační programy, které se konají každé úterý, středu, pátek a sobotu. 3. července 2020   (10:57) Soud rozplétá rozsáhlou drogovou kauzu ve věznici Bytíz Soud rozplétá rozsáhlou drogovou kauzu ve věznici Bytíz Česko už není pro Slovinsko mezi epidemiologicky bezpečnými státy Česko už není pro Slovinsko mezi epidemiologicky bezpečnými státy Lidé přijíždějící do Slovinska musí prokazovat místo svého pobytu nebo vlastnictví nemovitosti či lodě v prázdninové destinaci. 3. července 2020   (09:02) Nepřehlédněte Jaroslav Starka: Když se liga nedohraje, my nepadáme, jsem nadšený Jaroslav Starka: Když se liga nedohraje, my nepadáme, jsem nadšený Kvalita vody na příbramských koupalištích je stále velmi dobrá Kvalita vody na příbramských koupalištích je stále velmi dobrá Na všech místech, kde hygienici kvalitu vody měřili, ji hodnotili stupněm jedna nebo dva. 3. července 2020   (06:18)


Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz