11. 11. svátek má Martin

Petrovice nesouhlasí se zahloubením vápencového dolu. Ohrozilo by jediný zdroj pitné vody

22. října 2019   (06:26)
Petrovice nesouhlasí se zahloubením vápencového dolu. Ohrozilo by jediný zdroj pitné vody

Právě probíhá montáž konstrukce, která by měla zlepšit prašnost a hlučnost v okolí dolu Skoupý


Skoupý je malá vesnice, která se nachází zhruba 2,5 km na sever od Petrovic u Sedlčan. V obci je provozován vápencový lom, který již několik desítek let znepříjemňuje život místních obyvatel zvýšenou prašností a hlučností. To by se však mohlo v nejbližší době změnit. Právě probíhá montáž konstrukce, která by měla situaci zlepšit.

Již minulý rok na jaře jednala těžařská společnost s vedením obce Petrovice o prodloužení povolení k těžbě. To má nyní platnost pouze do roku 2023. Omezení platnosti bylo prosazeno v roce 1998 z důvodu obavy o ohrožení strategického zdroje vody. Jednatelé těžařské společnosti požadovali i povolení k zahloubení dolu. Ke vzájemné dohodě však nedošlo.

„Pokud nebudete usilovat o zahloubení dolu, tak jsme ochotni o změně časové uzávěry jednat. Nejdříve však ukažte dobrou vůli, snižte hlučnost a prašnost,“ řekl zástupcům společnosti starosta Petrovic Petr Štěpánek.

Touto problematikou se zastupitelstvo Petrovic znovu zabývalo na svém posledním zasedání. Tentokrát již s konkrétnějším výsledkem.

„Po dlouhé debatě jsme došli k závěru, že připravíme vzájemnou dohodu – memorandum, ve kterém bude uvedeno, že obec je ochotna souhlasit s prodloužením stávajícího povolení pod podmínkou, že bude zrušen záměr lom zahloubit. Se zahloubením je spojeno čerpání spodní vody, a to je pro nás nepřijatelné,“ uvedl Petr Štěpánek. Na druhé straně vrchu Křemenice se nachází jediný zdroj pitné vody, který by zahloubením dolu mohl být ohrožen.

Od roku 1994 těží v místním lomu švýcarská těžařská společnost. Jemně mletý vápenec s vysokým obsahem vápníku je používán v zemědělství při ošetření půdy a výrobě krmných směsí. Vápenec je využíván např. rovněž v úpravnách vod, čistírnách odpadních vod a pro čištění kouřových plynů nebo ve stavebnictví.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mirDalší články

Já můžu zlobit, mám na to papír. Slýchávají učitelé od svých žáků Já můžu zlobit, mám na to papír. Slýchávají učitelé od svých žáků „Kdysi co řekl pan učitel, to platilo. Dnes se již žáci nebojí oponovat učiteli. Je však třeba zapracovat na tom, aby dokázali diskutovat slušně,“ říká Mgr. Roman Behún, ředitel Základní školy pod Svatou Horou 11. listopadu 2019   (17:57) Městská chata na Šumavě vykazuje čím dál větší ztrátu Městská chata na Šumavě vykazuje čím dál větší ztrátu Provoz rekreační chaty na Zadově vykazoval v loňském roce ztrátu zhruba 140 tisíc korun. O jejím prodeji však město neuvažuje 11. listopadu 2019   (15:29) Vyjel za svodidla a skončil na střeše Vyjel za svodidla a skončil na střeše Zraněného řidiče odvezla záchranná služba do nemocnice 11. listopadu 2019   (13:25) Senioři ušili panenky na pomoc chudým dětem Senioři ušili panenky na pomoc chudým dětem Každá panenka představuje jedno skutečné dítě, které bude proočkováno proti šesti smrtelným nemocem. Šilo se i v Sedlčanech a Rožmitále pod Třemšínem 11. listopadu 2019   (11:28) Příbram chce v příštím roce hospodařit s příjmy 888 milionů korun a výdaji 1,023 miliardy Kč Příbram chce v příštím roce hospodařit s příjmy 888 milionů korun a výdaji 1,023 miliardy Kč Schodek 135 milionů korun plánuje pokrýt z vlastních zdrojů, které jsou zhruba ve výši čtvrt miliardy. S návrhem rozpočtu již souhlasili městští radní, v prosinci ho ještě budou schvalovat zastupitelé 11. listopadu 2019   (08:53) Proč se slaví svátek svatého Martina, pojídá se husa a pije víno? Proč se slaví svátek svatého Martina, pojídá se husa a pije víno? Se svatým Martinem přichází podle tradice zima a sníh 11. listopadu 2019   (06:00) V pondělí přijede do Příbrami Martin na bílém koni V pondělí přijede do Příbrami Martin na bílém koni Největší akcí, kterou Spolek Prokop Příbram připravuje v rámci projektu „S Permonem za dětmi a seniory“ je lampiónový průvod o svátku svatého Martina. 10. listopadu 2019   (16:59) Bylo nalezeno devět mrtvých štěňat, desáté bojuje o život Bylo nalezeno devět mrtvých štěňat, desáté bojuje o život Štěňata byla odhozena v křoví 10. listopadu 2019   (13:32) VIDEO: Před příbramským obchodem hajloval a křičel nacistická hesla VIDEO: Před příbramským obchodem hajloval a křičel nacistická hesla V případě dopadení hrozí muži až tři roky ve vězení. 10. listopadu 2019   (12:45) Policisté kontrolovali rekreační objekty v chatových osadách, během akce získali poznatek k podezřelé osobě Policisté kontrolovali rekreační objekty v chatových osadách, během akce získali poznatek k podezřelé osobě Na Dobříšsku u řeky Vltavy policejní hlídky kontrolovaly chaty ze země, ze vzduchu i z vody. 10. listopadu 2019   (11:02)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz