15. 10. svátek má Tereza

Pětiletý Dominik onemocněl leukémií: Běžná viróza by mohla jeho zdravotní stav zhoršit

25. září 2019   (13:57)
Pětiletý Dominik onemocněl leukémií: Běžná viróza by mohla jeho zdravotní stav zhoršit

Je tomu rok, co Dominikovi lékaři diagnostikovali leukémii. Od té doby se svou maminkou tráví mnoho času v nemocnici - dojíždí na plánované hospitalizace, kde mu lékaři podávají chemoterapii.


7 000 těžkých osudů, 77 z Příbramska. Rodinám s vážným onemocněním pomáhají lidé po celé ČR
Vážné onemocnění dítěte či nečekaná onkologická diagnóza změní život od základů. K velké psychické zátěži a strachu o zdraví svých blízkých se přidávají i problémy finanční. A v tu chvíli podávají pomocnou ruku desetitisíce dárců po celé České republice, kteří již osmým rokem rodinám pomáhají prostřednictvím nadace Dobrý anděl. „Od vzniku nadace v roce 2011 Dobří andělé pomohli už 7000 rodinám, 77 pochází z Příbramska.

Aktuálně příspěvky každý měsíc rozdělujeme mezi více než 3,5 tisíce rodin, které zasáhla vážná nemoc,“ vysvětluje Šárka Procházková, ředitelka nadace. „U většiny rodin nemůže jeden z rodičů docházet do zaměstnání - ať už kvůli tomu, že onemocněl on sám, nebo kvůli péči o nemocné dítě. Pravidelná finanční podpora rodinám částečně umožňuje pokrýt chybějící příjem i náklady spojené s léčbou – speciální stravu, zdravotní pomůcky, doplňky stravy, rehabilitace, ale také například dopravu do nemocnice,“ dodává. Veškeré příspěvky dárců nadace odevzdává do posledního haléře rodinám.

Dominik (5) z Příbramska: Léčba leukémie trvá již rok
Své o pomoci Dobrých andělů ví i manželé Martina a Petr z Březnice, kteří společně vychovávají pětiletého Dominika a tříletého Tadeáška. Je tomu rok, co jejich staršímu synovi lékaři diagnostikovali leukémii. Od té doby se svou maminkou tráví Dominik mnoho času v nemocnici - dojíždí na plánované hospitalizace, kde mu lékaři podávají chemoterapii. Často ale musí do nemocnice neplánovaně, to když se objeví špatná reakce na léčbu. Kromě leukémie začala trápit Dominika před pár měsíci i epilepsie.

S léčbou přišla řada omezení, mimo jiné přísná hygienická opatření a zákaz pohybu mezi větším množstvím lidí. „Běžná viróza by mohla jeho zdravotní stav zhoršit, nebezpečným se stal například i prach nebo hlína z domácích květin. I stravu má nařízenou nízkobakteriální. To znamená, že se jídlo nesmí znovu ohřát, sníst by měl Dominik vše maximálně do 4 hodin od uvaření. Potraviny musí být kvalitní, vakuované, některé jsou zakázané,“ vysvětluje paní Martina.

Dobří andělé rodině pomáhají jak s úhradou stravy, tak s častou dopravou do nemocnice či doplatky na léky. „Všem Dobrým andělům moc děkujeme za pomoc pro naši rodinu. Bez jejich příspěvků by pro nás byla situace ještě o dost těžší. Jsme šťastní, že jsou na světě lidé, kterým není lhostejný osud druhých a mají srdce na správném místě,“ říká Martina.

Dominikova léčba i nadále pokračuje, kvůli zdravotním komplikacím trvá déle, než původně měla. „Zatím je Dominik stále v aktivní léčbě, dojíždí s manželkou na chemoterapii do nemocnice. Další fáze by měla být udržovací, v rámci které se jezdí jen na plánované kontroly bez hospitalizací. Kdy do ní spadneme, to zatím netušíme, ale už teď se těšíme, že pak budeme více spolu,“ doplňuje svou ženu pan Petr.

Každý měsíc dalších 100 rodin
Nadace Dobrý anděl přijme průměrně 107 nových rodin měsíčně. Rodinám pomoc Dobrých andělů doporučují lékaři, sociální pracovníci, ale i lidé z jejich okolí. Hlavní podmínkou pro přijetí je fakt, že se jedná o rodinu s nezaopatřenými dětmi, v níž se rodič nebo dítě potýká s onkologickým onemocněním, nebo kde dítě trpí jinou vážnou nemocí. Žádost, kterou rodina vyplňuje, musí vždy potvrdit lékař. Přijetí do systému pomoci, a tedy i odeslání příspěvku, pak trvá pouhých pár dnů.

„Snažíme se vše co nejvíce urychlit tak, abychom mohli rodině hned první pracovní den měsíce následujícího po podání žádosti, poslat první příspěvek,“ vysvětluje Šárka Procházková a dodává: „Čím dříve začneme pomáhat, tím více rodině můžeme v těžké situaci ulehčit.“

7 000 těžkých osudů, 77 z Příbramska. Rodinám …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Markéta Křížová

autor: topDalší články

Máte v ložnici zrcadlo? Na noc ho zakryjte.. Máte v ložnici zrcadlo? Na noc ho zakryjte.. „Setkali jsme se s případy, kdy se lidé museli ze své nemovitosti odstěhovat, protože to tam nedávali,“ říká Lenka Charvátová, která se s manželem zabývá paranormálními jevy 15. října 2019   (20:35) V zásilce banánů přicestoval do příbramského Tesca exotický pavouk V zásilce banánů přicestoval do příbramského Tesca exotický pavouk Dodavatel přivezl zboží z Mozambiku 15. října 2019   (17:03) Krizový štáb prověřilo cvičení. Jednalo se o požár bytového domu Krizový štáb prověřilo cvičení. Jednalo se o požár bytového domu V rámci přípravy na možné vyhlášené krizové stavy či mimořádné události a jejich řešení, jsou většinou jednou ročně předsedou krizového štábu nařízena cvičení. 15. října 2019   (14:32) Jiráskovy sady dočasně bez semaforů Jiráskovy sady dočasně bez semaforů Rekonstrukce osvětlení by měla být dokončena v nejbližších dnech 15. října 2019   (12:49) Pečené kaštany jsou nejen pochoutkou, ale také zdrojem vitamínů Pečené kaštany jsou nejen pochoutkou, ale také zdrojem vitamínů Kaštanovník se dožívá i několika set let a dorůstá do velikosti až 30 metrů. 15. října 2019   (11:50) Městské kulturní centrum sídlí v budově Špalíčku Městské kulturní centrum sídlí v budově Špalíčku V minulém týdnu byla otevřena nová kancelář Městského kulturního centra, které v našem městě funguje od září letošního roku. 15. října 2019   (09:12) Mě nikam nevezmou, mám amputované prsty u nohy Mě nikam nevezmou, mám amputované prsty u nohy Bezdomovec Jan přišel o oba rodiče a zůstal sám. Spí venku a je přesvědčen, že kvůli svému handicapu je nezaměstnatelný 15. října 2019   (06:47) Nepřehlédněte Afghánec, který jednoho muže pobodal a druhého zabil, byl dopaden Afghánec, který jednoho muže pobodal a druhého zabil, byl dopaden Cizí státní příslušník jednu osobu pobodal, druhou zavraždil. 14. října 2019   (19:46) Mastnota, špína a zbytky potravin. Hygienici si oběd raději nedali Mastnota, špína a zbytky potravin. Hygienici si oběd raději nedali Provozovatel místo spropitného dostal pokutu 14. října 2019   (19:03) Nepřehlédněte Nevešel se s návěsem pod most, zablokoval silnici na hodiny Nevešel se s návěsem pod most, zablokoval silnici na hodiny Řidič pravděpodobně nerespektoval dopravní značení 14. října 2019   (18:37) NepřehlédněteKodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz