Pecková: Středočeský kraj chce usilovat o změnu určení daní a zlepšit bezpečnost
20. listopadu 2023 (15:50)
Vedení Středočeského kraje chce do konce volebního období usilovat o změnu rozpočtového určení daní (RUD) a investovat do bezpečnosti. Zaměřit se chce také na boj se závislostmi, podporovat pěstounskou péči nebo pokračovat v digitalizaci, uvedla na dnešní tiskové konferenci ke třetímu roku v čele kraje hejtmanka Petra Pecková (STAN). Ve středních Čechách vládne koalice STAN, ODS, Pirátů a Spojenců, nové krajské volby budou příští rok na podzim.
Středočeský kraj navrhl novelu zákona o RUD, která mu má zajistit větší příjmy. Nynější přerozdělování peněz vybraných na daních krajům je podle něj nerovnoměrné. Stejné návrhy předložily i některé další kraje, projednat by je měla Poslanecká sněmovna. Pokud hejtmanství s návrhem neuspěje, plánuje podat ústavní stížnost pro diskriminační rozdělení peněz. Nyní podle Peckové ročně přichází minimálně o dvě miliardy korun. "Středočeši nejsou občany druhé kategorie, mají dostávat stejné peníze jako občané ostatních krajů," řekla hejtmanka.
Dalším chystaným projektem je Bezpečný Středočeský kraj. Počítá mimo jiné s posílením fondu pro dobrovolné hasiče a složky Integrovaného záchranného systému na 82 milionů korun z dřívějších zhruba 45 milionů Kč. Za peníze se pořídí cisternové stříkačky, automobily a hasičské zbrojnice. Kraj přispěje i pět milionů korun profesionálním hasičům a 4,5 milionu policistům, mimo jiné na pořízení dronů nebo detektorů na alkohol a drogy. Pecková by uvítala, kdyby kraj ve spolupráci se státem příští rok uspořádal velké cvičení zaměřené na hrozbu plošného výpadku dodávek proudu, tady na takzvaný blackout.
Dalším úkolem je podle hejtmanky primární prevence a boj se závislostmi. Závislostí podle ní přibývá, a to nejen na alkoholu, problémem je například i hazard. Hejtmanství chce tlačit na obce, aby tento problém řešily. "Příští pondělí na zastupitelstvu kraje bude předložen materiál, v němž budu navrhovat, aby obce, které mají na svém území hazard a nebudou ho chtít regulovat, nedostávaly krajské dotace," dodala Pecková.
Velkou změnou bude i elektronický systém přijímacího řízení na střední školy. Kraj chce pokračovat také v digitalizaci a zaměří se i na podporu pěstounské péče. Nedávno spustil kampaň, která má podpořit nábor nových pěstounů a pěstounských rodin. Nyní je v regionu 295 dlouhodobých pěstounů bez rodinné vazby k dítěti, jejich počet je stále nedostatečný. Hejtmanství v budově krajského úřadu také vybudovalo pracoviště, které slouží ke zprostředkování náhradní rodinné péče a poradenství v pěstounské péči a osvojení.
zdroj: pribram.cz/ ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Zhruba za rok by měla začít stavba jihovýchodního obchvatu
•Starostové města Dobříše u jednoho stolu: Na co vzpomínali a na čem se shodli?
•Nominace osobností na Cenu města Příbrami je možné podávat do konce listopadu