20. 1. svátek má Ilona




Pečení jidášů, tkaní pentlí a zdobení vajíček. V Hornickém muzeu zažijete pravé havířské Velikonoce

30. března 2022   (08:44)
Další 4 fotografie v galeriiPečení jidášů, tkaní pentlí a zdobení vajíček. V Hornickém muzeu zažijete pravé havířské Velikonoce
foto: Hornické muzeum Příbram

V dubnu se konají velikonoční akce v hornickém domku v Příbrami, ve Skanzenu Vysoký Chlumec a Muzeu zlata Nový Knín.


O velikonoční atmosféru se v příštích týdnech postará hned několik akcí a expozic Hornického muzea Příbram. Kromě svátečně vyzdobených historických příbytků se návštěvníci skanzenů na Březových Horách a ve Vysokém Chlumci také aktivně zapojí do tradičních příprav.

V pobočce Hornického muzea Příbram – Muzeu zlata Nový Knín – se od 5. do 10. dubna uskuteční prodejní Velikonoční výstava s nabídkou jarních dekorací. Přehlídku historických velikonočních pohlednic můžete ve dnech 5. až 10. dubna obdivovat v budově bývalé mincovny. Obě novinky jsou přístupné mezi 9.00 a 17.00.
V hornickém domku v Příbrami si podobu nejvýznamnějších křesťanských svátků tak, jak je oslavovali místní havíři na přelomu 19. a 20. století, připomenete od 9. do 10. dubna a také mezi 14. až 17. dubnem. V těchto dnech bude v Havířské ulici č. 105 živo. „Děti i dospělí si mohou prohlédnout tradiční výzdobu, podívat se pod ruce šikovným řemeslníkům a také si vlastnoručně vyzkoušet pletení pomlázek, pečení jidášů, zdobení vajíček voskem nebo paličkování,“ uvádí Hornické muzeum. Otevírací doba je od 10.00 do 17.00.
Od 14. do 17. dubna zažijete venkovské Velikonoce v chalupách, na dvorcích a zápraží v prostředí vysokochlumeckého skanzenu. I tady se zájemci pustí do malování vajíček, pletení pomlázek, výroby píšťalek a keramiky, tkaní pentlí na pomlázky a předení na kolovrátku. „Ve čtvrtek a v neděli se budou péct jidáše v kachlových kamnech, v pátek a v sobotu pak chleba v historické peci,“ doplňuje muzeum. Komentované prohlídky budou v uvedených dnech zrušeny, v rámci vstupenky mohou návštěvníci absolvovat volnou prohlídku.

Fotogalerie

Pečení jidášů, tkaní pentlí a zdobení vajíček. V Hornickém muzeu zažijete pravé havířské Velikonoce (1) Pečení jidášů, tkaní pentlí a zdobení vajíček. V Hornickém muzeu zažijete pravé havířské Velikonoce (2) Pečení jidášů, tkaní pentlí a zdobení vajíček. V Hornickém muzeu zažijete pravé havířské Velikonoce (3) Pečení jidášů, tkaní pentlí a zdobení vajíček. V Hornickém muzeu zažijete pravé havířské Velikonoce (4)

foto: Hornické muzeum Příbram

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková








Související


Další články

Nemocenské a sociální pojištění se pro tento rok změnilo: vyšší limity u DPP i nové podmínky Nemocenské a sociální pojištění se pro tento rok změnilo: vyšší limity u DPP i nové podmínky Rok 2026 přinesl několik důležitých novinek v oblasti nemocenského a sociálního … Policie varuje před podvody na Facebooku. Útočníci zneužívají ukradené účty Policie varuje před podvody na Facebooku. Útočníci zneužívají ukradené účty Policie České republiky řeší na začátku roku 2026 zvýšený počet podvodů na sociálních … Příbramská ČOV (ne)má vítěze. Vyřazený uchazeč chystá námitku Příbramská ČOV (ne)má vítěze. Vyřazený uchazeč chystá námitku Rada města vybrala nabídku na rekonstrukci příbramské čistírny odpadních vod, … Politika Středočeským záchranářům loni přibylo výjezdů, krajský úřad zvažuje dotační titul na pořízení defibrilátorů Středočeským záchranářům loni přibylo výjezdů, krajský úřad zvažuje dotační titul na pořízení defibrilátorů Středočeským záchranářům loni přibylo výjezdů. Ošetřili téměř 144.000 pacientů, … Polární záře ve středních Čechách. Snímky ze Sedlčanska vás dostanou Polární záře ve středních Čechách. Snímky ze Sedlčanska vás dostanou Předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu se v pondělí večer potvrdily. Nad … Počasí Chřipka není jen rýmička. Ohrožuje hlavně chronicky nemocné, varují lékaři Chřipka není jen rýmička. Ohrožuje hlavně chronicky nemocné, varují lékaři Chřipka patří mezi vysoce infekční virová onemocnění dýchacích cest a každoročně … Pět důležitých důvodů, proč mít v zimě auto dokonale očištěné a perfektní výhled Pět důležitých důvodů, proč mít v zimě auto dokonale očištěné a perfektní výhled Zima dává řidičům zabrat. Sníh, námraza a špatná viditelnost jsou každodenní realitou. … Srdce Příbrami v Sydney: Adéla Křenková slaví bronz z MS Srdce Příbrami v Sydney: Adéla Křenková slaví bronz z MS České juniorky to dokázaly — potřetí v řadě vezou domů medaili z mistrovství světa. V … Sport Živá voda. Tradice, mýty nebo skutečnost? Živá voda. Tradice, mýty nebo skutečnost? Voda nabraná v noci z 18. na 19. ledna je podle starých tradic i některých moderních … Zajímavosti
Gastro agent: Pizzeria Sicilia Gastro agent: Pizzeria Sicilia Fast‑food má být rychlý, jednoduchý a cenově přijatelný. Ale i u rychlého občerstvení … Fast food
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz