18. 2. svátek má Gizela
Paraboxer Tomáš Mošnička: Je to box, není to žádný balet

Nepřehlédněte
4. února 2020   (06:12)
Paraboxer Tomáš Mošnička: Je to box, není to žádný balet

Tomáš Mošnička má za sebou svůj první paraboxerský zápas. Nechtěl prohrát, a tak raději začal trénovat se zdravými borci, kteří už mají za sebou zápasy v kleci


Pětadvacet motorek, každý chce být v úvodní zatáčce první. Ta, která jela po levé straně před námi, nám kolem zavřela předek a my jsme neměli kam uhnout. Převrátili jsme se, já vyletěl a někdo mi zřejmě přejel přes záda. Těch motorek se tam válelo víc, měl jsem nějakou dobu zatměno, tak si to nepamatuji přesně,“  vzpomíná na svůj osudný start dnes již bývalý sidecarcrossový závodník Tomáš Mošnička. Tříštivá zlomenina bederního obratle ho v roce 1995 připoutala na vozík. Třebaže se zpočátku zdálo, že na sport definitivně zanevře, dnes sbírá jedno ocenění za druhým. Jezdí na handbiku, v roce 2000 se stal mistrem světa v benchpressu tělesně postižených a nyní přičichl i k boxu.

V rozhovoru nám prozradil, co ho po úrazu přivedlo zpět ke sportu, jak ho boxeři v Příbrami ani trochu při tréninkách nešetří a  jak velkou oporou je pro něj jeho manželka.

Po úrazu jste na sport krátce zanevřel. Co Vás dostalo zpátky?
Nějakou dobu po úrazu jsem nedodržoval životosprávu, řekl jsem si, že už nikdy sportovat nebudu. Trvalo to zhruba rok a půl. Kamarádi se mě ale snažili k něčemu dostat. Pak objevili jednoho vozíčkáře na Slovensku a napadlo je, že bych mohl začít posilovat. Dotáhli mě do posilovny, položili mě na lavici a já z ní nespadl. Hned napoprvé jsem zvedl 120 kilo.

Co Vás tenkrát nejvíce drželo nad vodou?
Když jsem se jako aktivní člověk najednou ocitl v nemocnici, tak to pro mě byla nepochopitelná situace. Myslel jsem, že tam umřu. Doktoři mi ale zpočátku tvrdili, že to rozchodím. A já jsem tomu dlouho dobu opravdu věřil. Když mi později doktorka na rehabilitacích sdělila, že už se na nohy nikdy nepostavím, nebral jsem ji vážně. Říkal jsem si: To mě ještě neznáte.“

V nemocnici jsem tenkrát strávil tři měsíce. Celé jsem je proležel. Ve dne v noci, každé tři hodiny, mě sestry chodily obracet, abych neměl proleženiny. Hodně mě tenkrát podržela moje rodina.

Přenastavil jste si po úrazu své životní priority?
Priority jsem si přenastavil až spíše věkem. Stalo se mi to v osmadvaceti letech a já pak ještě dlouho dělal hrozný kraviny. Člověk je potom ještě větší kaskadér, protože má pocit, že už nemá co ztratit.  Teď už mám ty životní hodnoty jinde. Zdraví je pro mě přednější než cokoliv jiného.

Kde si nabíjíte baterky?
Musím být hodně na vzduchu. S manželkou chodíme večer potmě na procházky. A to je bomba. Nikdo už po nás nic nechce a my si spolu v klidu můžeme popovídat. Je to takový rodinný teambuilding. A taky rád chodím na ryby, tam bych byl pořád.

Máte za sebou svůj první paraboxerský zápas. Před vyprodanou Lucernou jste vyhrál na body ve tříkolovém klání dle pravidel boxu 4:1. Stal jste se prvním a zatím jediným českým vítězem na mezinárodní úrovni.
Nebýt to v Lucerně, tak bych na ten zápas asi nekývl. Už jsem jednu nabídku kdysi měl, ale tu jsem odmítl. Teď jsem si ale řekl, že do toho půjdu. Zápas byl součástí Mistrovství ČR v boxu. Výzvu jsem přijal, vyhrál jsem a mám radost. Nechtěl jsem při mém prvním zápase a před celým národem, navíc ve svatostánku boxu, prohrát a nějak hloupě se vybodovat. Raději jsem ještě začal trénovat se zdravými borci, kteří už mají za sebou nějaké ty zápasy v kleci.

Jak vypadá trénink se zdravými boxery? Šetří Vás?
Trenéři v Praze mě pořád berou jako vozíčkáře, ale kluci tady v Příbrami mě ani trochu nešetří, a tím mi hodně pomohli. Funguje to tak, že si místo na vozík sednou na židličku a už to jede. Myslím, že i pro ně to byla zajímavá zkušenost. Někteří na začátku nevěděli, jestli můžou přitlačit, nakonec mi jeden z nich nakřápl žebra a druhý nos. Týden před zápasem. Ale tak to má být. Na co nějaké ohledy? Je to box. Není to balet.

Jaká jsou vůbec pravidla paraboxu?
Počítání je stejné jako v boxu. Sedneme si bokem proti sobě, abychom na sebe dosáhli, a boxujeme. Jen nemůžeme střídat údery. Já mám třeba celé jedno kolo na pravou ruku, protože na něj levou nedosáhnu. Někde se při paraboxu po ringu jezdí, ale to dělají spíše amputáři. My paraplegici máme nefunkční břišní svaly, máme tedy tendenci z  vozíku padat. Přijde rána a člověk z toho spadne.

Co na to Vaše rodina, když jste oznámil, že budete boxovat?
Jsou už zvyklí. Manželka byla u zápasu jako fotografka, tak to asi tak neprožívala. Stresy zažíváme spíš při cestování na závody. Není to legrace, v tom dnešním provozu dojet na druhou stranu Evropy, všechno to tam dovalit, pak to zase zpátky všechno sbalit.  Ona jezdí se mnou a už mi i dělá mechanika. Ani mě k tomu nepouští. Sama mi dává dohromady kolo a nechce, abych se jí do toho montoval. Tak si jdu radši vždycky pokecat s kamarády a přijdu už k hotovému. Moje žena příliš nesportuje. To, co já na kole ujedu za jeden den, ona má za dva roky (smích). Přesto mě celou dobu ve sportu podporuje.

Jaké další boxerské zápasy Vás čekají?
Letos jsem dostal nabídku od trenéra mistra republiky v paraboxu Zdeňka Šafránka. Chci se ale dál věnovat naplno jen cyklistice. Box je pro mě pouze doplňkový sport. Řekl jsem si, že budu dělat jednu věc, ale pořádně. Letos mě čeká mistrovství světa v paracyklistice v Belgii.

Jsou nějaké další sporty, které byste chtěl vyzkoušet?
Láká mě létání. Už jsem se i jednou svezl ultralightem. Chtěl bych to zkusit znovu. Dostal jsem také nabídku na seskok padákem. S tím problém nemám, ale bojím se zranění při přistání. U nás je i malá oděrka nebezpečná.

Děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho úspěchů

„Pětadvacet motorek, každý chce být v úvodní …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: Miloslava Ritschlová, foto archiv Tomáš Mošnička

Další články

Mezi 30 nejlepších kuchařů pořadu Master Chef patří i Bára Dražanová z Příbrami Mezi 30 nejlepších kuchařů pořadu Master Chef patří i Bára Dražanová z Příbrami Na konci rozhovoru najdete i recept na italskou tomatovou polévku přímo od Báry. 18. února 2020   (12:51) Recyklace elektroodpadu má nový mezičlánek. Vykradače kontejnerů Recyklace elektroodpadu má nový mezičlánek. Vykradače kontejnerů Červený kontejner v Novém Kníně je několikrát do roka vypáčen a vykraden. Mnohdy však zloději v jeho útrobách narazí na nežádoucí „zboží“ 18. února 2020   (09:19) Když psa viděla, odhodila berle a lehla si k němu na zem. Odešla šťastná a bez berlí Když psa viděla, odhodila berle a lehla si k němu na zem. Odešla šťastná a bez berlí Speciálně vycvičení psi navštěvují rehabilitační jesle, domovy seniorů, nemocnice. Sami poznají, jak lidem pomoci 18. února 2020   (06:11) Novým radním Příbrami je Holý, nahradil Chrastinu Novým radním Příbrami je Holý, nahradil Chrastinu Novým příbramským radním se dnes stal zastupitel za ANO Jiří Holý. Nahradil dosavadního radního za ODS Svatopluka Chrastinu, který rezignoval kvůli zdravotním potížím. 17. února 2020   (21:17) Křižáky dostanou nový vnitroblok. Za více než 9 milionů korun Křižáky dostanou nový vnitroblok. Za více než 9 milionů korun Stavba začne v březnu a dotkne se celého prostranství mezi křížovými domy a přilehlými provozovnami. Po dobu realizace díla bude pohyb osob v místě stavby velmi omezen 17. února 2020   (20:01) ON-LINE: Na zastupitele čeká téměř třicet bodů k projednání ON-LINE: Na zastupitele čeká téměř třicet bodů k projednání O nejdůležitějších bodech jednání vás budeme informovat. 17. února 2020   (15:56) Životní minimum se zvýší na 3860 korun měsíčně Životní minimum se zvýší na 3860 korun měsíčně Životní minimum se od 1. dubna zvedne o 13,2 procenta. Dosáhne 3860 korun měsíčně, existenční minimum pak 2490 korun měsíčně. Po jednání vlády o tom informoval vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Návrh ministerstva práce a sociálních věcí podle něj reaguje na růst cen. 17. února 2020   (13:31) V Obecnici je možné zakoupit zvěřinu z brdských honiteb V Obecnici je možné zakoupit zvěřinu z brdských honiteb Problémy s parkováním ve Školní ulici vyřeší další parkoviště Problémy s parkováním ve Školní ulici vyřeší další parkoviště Doprava
Lahve s alkoholem si uschoval do nohavic Lahve s alkoholem si uschoval do nohavic Během minulého týdne řešili policisté na Příbramsku zloděje v obchodním centru, vykradený karavan, ale i mikrospánek řidiče. 17. února 2020   (08:55) Nepřehlédněte Rybův festival v ohrožení. Ministerstvo ho letos finančně nepodpoří Rybův festival v ohrožení. Ministerstvo ho letos finančně nepodpoří Organizátorům festivalu chybí finance na honoráře umělců. S výzvou "Nechte Rybu vyplout" prosí širokou veřejnost o finanční pomoc 17. února 2020   (06:05) Záchranářský vrtulník spěchal pro motokrosaře. Při tréninku si zlomil pánev Záchranářský vrtulník spěchal pro motokrosaře. Při tréninku si zlomil pánev Vrtulník letecké záchranné služby vzlétl v neděli odpoledne do Nečína. 16. února 2020   (17:35) Studentka z Ukrajiny: Co vám závidím, je vybavení vašich škol. V porovnání s našimi je velmi moderní Studentka z Ukrajiny: Co vám závidím, je vybavení vašich škol. V porovnání s našimi je velmi moderní V rámci projektu EDISON dorazilo do Příbrami osm zahraničních stážistů. Studentům Gymnázia pod Svatou Horou přiblíží místa, kde žijí 16. února 2020   (16:43) Petrovice mají zálusk na vodu z jižních Čech Petrovice mají zálusk na vodu z jižních Čech Obce na Petrovicku zvažují napojení na dálkový přivaděč vody až z jihočeského Římova. Hydrogeologický průzkum oblasti totiž ukázal, že je nepravděpodobné, že by se v regionu našel nový zdroj pitné vody 16. února 2020   (12:49) Dvořák: Na finančním výboru se nehádáme, nýbrž diskutujeme Dvořák: Na finančním výboru se nehádáme, nýbrž diskutujeme Václav Dvořák reaguje na články ohledně odstoupení Marty Frýbertové z finančního výboru. 16. února 2020   (10:04) Začíná období masopustu, těšte se na spoustu jídla, pití i originální masky Začíná období masopustu, těšte se na spoustu jídla, pití i originální masky Masopust Skútry dostanou na Slapech prostor pro akrobacii a rychlou jízdu Skútry dostanou na Slapech prostor pro akrobacii a rychlou jízdu Vymezené plochy pro skútry, ve kterých neplatí pravidla předjíždění a rychlosti jízdy, mají zamezit nebezpečným situacím, při kterých dochází ke střetu s ostatními účastníky plavebního provozu 16. února 2020   (06:29) Středoškoláci posílají pomoc Austrálii. Do oblasti, kde žije jeden z absolventů školy Středoškoláci posílají pomoc Austrálii. Do oblasti, kde žije jeden z absolventů školy Finanční pomoc z příbramské Střední průmyslové školy putuje na východ Austrálie, do Nového Jižního Walesu. Vybralo se více než deset tisíc korun 15. února 2020   (17:20) Pneumatiky, kanystry s olejem, plechovky. 300 dobrovolníků vyčistilo břehy Orlíka Pneumatiky, kanystry s olejem, plechovky. 300 dobrovolníků vyčistilo břehy Orlíka Příroda Vyřizování účtů? V noci na sobotu shořelo auto v Chrašticích Vyřizování účtů? V noci na sobotu shořelo auto v Chrašticích Příčinou zahoření bylo úmyslné zapálení, z BMW zbylo jen torzo 15. února 2020   (11:28) Cestopisem roku jsou Prázdniny v Evropě Ladislava Zibury Cestopisem roku jsou Prázdniny v Evropě Ladislava Zibury Zibura navázal na loňský úspěch 15. února 2020   (09:40) „Nezula se a dívala se do skříní,“ stěžují si na úředníky žadatelé o dávky v hmotné nouzi „Nezula se a dívala se do skříní,“ stěžují si na úředníky žadatelé o dávky v hmotné nouzi Sociální zabezpečení Potvrzeno. V Příbrami vyroste KFC, bude navazovat na obchodní centrum Potvrzeno. V Příbrami vyroste KFC, bude navazovat na obchodní centrum Fast Food Sabine se prohnala nad Brdy. Nejvíce poničila západní okraj pohoří Sabine se prohnala nad Brdy. Nejvíce poničila západní okraj pohoří O plošném zákazu vstupu do oblasti středních Brd se prozatím neuvažuje. Bude však platit časově omezený zákaz vstupu do míst, kde bude probíhat těžba 14. února 2020   (16:54) Kouř na chodbě bytového domu zalarmoval hasiče Kouř na chodbě bytového domu zalarmoval hasiče Na tísňové lince oznamovatelé uvedli, že jsou nebytové prostory silně zakouřeny, což se po příjezdu hasičů na místo potvrdilo. 14. února 2020   (13:33) Orlík se začne brzy napouštět. Devět z deseti orlických ryb doporučuje úklid jeho břehů Orlík se začne brzy napouštět. Devět z deseti orlických ryb doporučuje úklid jeho břehů Sobotní úklidová akce je jedna z posledních možností, jak přehradě ulevit od odpadu. Tentokrát se úklid zaměří na dostupnější místa 14. února 2020   (12:47) Svou matku vulgárně urážel a napadal pěstmi Svou matku vulgárně urážel a napadal pěstmi Z přestupku proti občanskému soužití se bude zpovídat 44letý muž z Příbramska 14. února 2020   (09:48) Hasiči vyprostili veverku, která uvázla v ptačí budce Hasiči vyprostili veverku, která uvázla v ptačí budce Příroda Voda jim vzala domov, zbyly jen vzpomínky. Lidé ze zatopených obcí vypráví své příběhy Voda jim vzala domov, zbyly jen vzpomínky. Lidé ze zatopených obcí vypráví své příběhy Historie Lidé Valentýna většinou neslaví, svátek zamilovaných nechávají na prvního máje Lidé Valentýna většinou neslaví, svátek zamilovaných nechávají na prvního máje V tento den některé páry podlehnou mediální masáži, a ačkoliv se ještě před týdnem hádaly, najednou se nechají zlákat ke koupi květin a čokoládových srdíček. 13. února 2020   (17:29) Personální agentury měly okrást stát o téměř 200 milionů. Při policejní razii zadrželi 23 osob Personální agentury měly okrást stát o téměř 200 milionů. Při policejní razii zadrželi 23 osob KRIMI Počasí jako na houpačce. V pátek bude sněžit, o víkendu se oteplí na 15 stupňů Počasí jako na houpačce. V pátek bude sněžit, o víkendu se oteplí na 15 stupňů Zatímco v pátek bude zima, konec týdne přinese jarní teploty. 13. února 2020   (13:55) Zloděj nezapomněl na svátek zamilovaných. Odcizil i pánskou ochranu Zloděj nezapomněl na svátek zamilovaných. Odcizil i pánskou ochranu Zřejmě přípravu na oslavu svatého Valentýna zahájil dne 12. února 22letý muž. 13. února 2020   (11:37) V údolí Kocáby vyhrabal pes lidské kosterní ostatky. Byly pohřbeny na dobříšském hřbitově V údolí Kocáby vyhrabal pes lidské kosterní ostatky. Byly pohřbeny na dobříšském hřbitově Odborným přezkoumáním bylo zjištěno, že se jedná o historické ostatky starší třiceti let 13. února 2020   (09:32) V Příbrami je na devadesát odstavených aut. Blokují parkoviště, odtáhnout je však nelze. Nesplňují definici vraku V Příbrami je na devadesát odstavených aut. Blokují parkoviště, odtáhnout je však nelze. Nesplňují definici vraku Potenciální vraky jsou monitorovány a prakticky se čeká na to, kdy se jejich stav změní a jsou posouzeny jako vrak. Pak je možné je přemístit na sběrné parkoviště 13. února 2020   (05:53) Buršík: Rezignaci Frýbertové chápu jako určitý protest proti stavu, kdy pomalu vítězí politika nad zdravým selským rozumem Buršík: Rezignaci Frýbertové chápu jako určitý protest proti stavu, kdy pomalu vítězí politika nad zdravým selským rozumem Politika Zaniklé brdské obce dnes připomínají jen ovocné stromy a zbytky podezdívek Zaniklé brdské obce dnes připomínají jen ovocné stromy a zbytky podezdívek Domy po vystěhovaných obyvatelích byly zbořeny, či posloužily jako cvičné terče pro výcvik armády. Návštěvníci CHKO Brdy se díky novému projektu mimo jiné dozví, kolik a jaké nemovitosti obce tvořily, kde stály a jak vypadaly 12. února 2020   (15:12) Silnice na Příbramsku jsou plné opilých a zfetovaných řidičů. Od začátku roku jich bylo zastaveno šedesát Silnice na Příbramsku jsou plné opilých a zfetovaných řidičů. Od začátku roku jich bylo zastaveno šedesát Jen za včerejší den zastavili policisté dva hříšníky. Jeden byl zfetovaný, druhý namol opilý se zákazem řízení. 12. února 2020   (12:15) Frýbertová: Namísto konkrétních jednání přispívajících chodu města jsem vklouzla do arény politických ambicí Frýbertová: Namísto konkrétních jednání přispívajících chodu města jsem vklouzla do arény politických ambicí Ve funkci předsedkyně finančního výboru podala rezignaci Marta Frýbertová. Zároveň oznámila odchod i Ing. Naděžda Voborská. 12. února 2020   (09:44) Sníh komplikuje dopravu. U Hluboše havarovalo auto do stromu Sníh komplikuje dopravu. U Hluboše havarovalo auto do stromu Neošetřené silnice jsou sjízdné jen se zvýšenou opatrností 12. února 2020   (07:41)

Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz