Památný Dub sv. Václava zažil dobu Svaté říše římské
19. listopadu 2017 (19:11)
Pamatuje si dobu, kdy byl z Holandska do Anglie dovezen první čaj a kdy Svaté říši římské národa německého vládl Ferdinand III.? Dub svatého Václava na Svaté Hoře je potomkem dubu, který zde rostl až do roku 1643, kdy ho spálil zásah blesku. Po jeho zničení byl pečlivě vybrán nástupce, pod jehož košatými větvemi se dodnes poutníci procházejí při cestě na Svatou Horu. V roce 2004 byl Dub sv. Václava vyhlášen památným stromem dle zákona č. 114/1992 Sb. Konkrétně jde o dub letní, který měl v době posledního měření v roce 2006 výšku 18 m a jeho kmen měřený 130 cm nad zemí dosáhl úctyhodného obvodu 582 cm. Vykotlaný kmen byl v roce 1987 zpevněn kovovými obručemi. Jeho mohutné větve poskytují v létě chladivý stín a na podzim si dlouho drží barevné listí a je vidět už z dálky.
V Příbrami najdeme i další památné stromy. Jde o lípy stojící u kostela sv. Prokopa na Březových Horách. Jejich stáří se odhaduje na 200 let. Dosahují výšky 18,5 až 20 m a obvod kmene měřený ve výšce 130 cm mají 270 a 295 cm. Kromě těchto velikánů najdeme na Příbramsku více než třicet památných stromů. Nejčastěji jsou zastoupeny lípy a duby, ale také buk, smrk, jasan, vrba, jírovec a jedna hrušeň u obce Vrančice. Když si člověk sáhne na kmen těchto prastarých a důstojných stromů, přijde mu na mysl, kolik toho asi zažily a jakých událostí byly svědky.
V Příbrami najdeme i další památné stromy. Jde o lípy stojící u kostela sv. Prokopa na Březových Horách. Jejich stáří se odhaduje na 200 let. Dosahují výšky 18,5 až 20 m a obvod kmene měřený ve výšce 130 cm mají 270 a 295 cm. Kromě těchto velikánů najdeme na Příbramsku více než třicet památných stromů. Nejčastěji jsou zastoupeny lípy a duby, ale také buk, smrk, jasan, vrba, jírovec a jedna hrušeň u obce Vrančice. Když si člověk sáhne na kmen těchto prastarých a důstojných stromů, přijde mu na mysl, kolik toho asi zažily a jakých událostí byly svědky.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: ZP
Další články
Počet výjezdů dál roste. Středočeský kraj bude obnovovat vozový park nákupem nových sanitek
Středočeští krajští radní odsouhlasili nákup 40 sanitek pro záchrannou službu v letech …
ZDRAVOTNICTVÍ
Ředitelka ZŠ, Příbram VII, 28. října 1 Renata Nováková: „Naší prioritou je bezpečné a zdravé prostředí pro děti“
Jak vypadá škola, která staví na uměleckém zaměření a zároveň klade důraz na výkon i …
ROZHOVOR
Bobři v Brdech pokračují v díle. Vytvořili krajinu plnou tůní a života
Brdské bobry si už každý bude navždy spojovat s tím, jak přehradili Klabavu pod …
POZNÁVÁME BRDY
Pietní akt u Slivice připomene poslední bitvu druhé světové války v Evropě
U Památníku Vítězství na Slivici se v neděli 10. května uskuteční pietní akt věnovaný …
HISTORIE
Výjimečná příležitost: Reprezentativní obchodní prostor 200 m² přímo na náměstí v Příbrami
V samotném centru Příbrami se nově nabízí k pronájmu atraktivní prostor o velikosti …
PR
Užitková vozidla na D4 přecházejí na ekologické biopalivo. Emise klesnou až o 75 procent
Údržba nové dálnice D4 míří k výrazně ekologičtějšímu provozu. Společnost Via Salis …
DOPRAVA
Tipy na víkend: Vyzkoušejte si práci architekta, přivítejte jaro nebo zajděte na koncert!
Tento víkend bude v Galerii Františka Drtikola připraven zajímavý program pro malé i …
AKTUÁLNĚ
Rožmitálská Družina zámku Růže láká na šerm i vystoupení pro královnu Johanku
Šermířské skupiny zažívají v Česku rostoucí zájem – nejen jako forma historické …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Hotel Belveder čekají změny. Novým ředitelem se stává Tomáš Bezouška
Hotel Belveder, jedna z tradičních ubytovacích kapacit v Příbrami, prochází v …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Jen pět procent lidí má šanci potkat ideálního partnera, ukazuje studie
Naše volba partnera není náhoda. O tom, kdo nás přitáhne a koho vůbec pustíme blíž, …
LIFESTYLE





