Památník Vojna připomene události 17. listopadu 1939 a 1989, v bývalé kuchyni lágru se bude opět hrát divadlo
13. listopadu 2023 (06:09)
foto: Hornické muzeum Příbram
Festival Divadla Dagmar se v pobočce Hornického muzea Příbram uskuteční 16. a 17. listopadu. Pietního aktu se v den státního svátku zúčastní také spoluzakladatelka Konfederace politických vězňů Libuše Musilová.
Dva dny, čtyři představení a minimalistický prostor bývalé kuchyně komunistického lágru. Tak prezentuje Hornické muzeum Příbram divadelní festival, který se v pobočce muzea – Památníku Vojna Lešetice – uskuteční 16. a 17. listopadu. Své nejnovější inscenace a scénická čtení představí karlovarské Divadlo Dagmar.
Čtvrteční program zahájí od 19.00 scénické čtení z knihy V sibiřských lesích od francouzského spisovatele a cestovatele Sylvaina Tessona, ve 20.00 pak soubor uvede černou grotesku Poslední večere současného českého dramatika Pavla Trtílka. V pátek festival pokračuje scénickým čtením z knihy Chlapec a delfín od D. R. Shermana (začátek je v 19.00), poté se od 20.00 zaposloucháte do moravskoslezských pověstí z knihy Ohnivá noc od Klementa Bochořáka. Vstupné na festival je dobrovolné, místo je nutné rezervovat na e-mailu bilekt@centrum.cz.
Při příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii se v pátek 17. listopadu památník otevře široké veřejnosti. Po celý den (od 9.00 do 16.00) se konají prohlídky areálu bývalého pracovního tábora pro odpůrce komunistického režimu. Tématu 17. listopadu 1939 a 1989 na Příbramsku je věnována výstava, jejíž první část se vrací do méně známé kapitoly našich moderních dějin. „Přibližuje likvidaci Vysoké školy báňské 17. listopadu 1939 nacistickými okupanty a odvlečení šestnácti jejích studentů do KT Sachsenhausen,“ uvádí Hornické muzeum Příbram. Druhá část výstavy pojednává o událostech po 17. listopadu 1989 v Příbrami.
Ve 14.00 se uskuteční pietní akt za účasti hejtmanky Středočeského kraje Petry Peckové, dalších politiků a zástupců okolních měst a obcí. Kromě ředitele Hornického muzea Příbram Josefa Velfla vystoupí pamětnice událostí z roku 1939, 1948 i 1989 a spoluzakladatelka Konfederace politických vězňů Libuše Musilová, která byla po únoru 1948 vězněna za svou činnost v protikomunistickém odboji.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Související
•Vlčí mák jako symbol úcty a pomoci. Oslavte Den válečných veteránů
•Příbramskem projdou lampionové průvody
•Do konkurzu na ředitele příbramské galerie se hlásilo šest lidí, jeden odstoupil
Další články
Velikonoční svátky: které tradice přežily dodnes?
Velikonoce nejsou jen o volných dnech a dobrotách. Patří mezi nejstarší a …
ZAJÍMAVOSTI
Benzin i nafta stále zdražují i v Příbrami, nejlevněji stále u Silmetu
Za benzin Natural 95 zaplatíte tento týden v Příbrami v rozmezí od 40,90 Kč do 42,50 …
AKTUÁLNĚ
V březnu na silnicích v Středočeském kraji zemřelo osm lidí, meziročně o tři více
Při dopravních nehodách na silnicích ve Středočeském kraji zemřelo v březnu osm lidí, …
AKTUÁLNĚ
Tipy na víkend: Velikonoční víkend ve znamení tradic i nejrůznějších specialit
Tento víkend se můžete těšit na tradiční hudební večery v restauraci Na Hradbách a …
AKTUÁLNĚ
Kraj dá téměř 11 milionů korun na provoz záchytek, Příbram dostane čtyři miliony
Na provoz protialkoholních záchytných stanic vyhradil Středočeský kraj pro letošní rok …
Favorit? Na ledě to tak nevypadalo. Příbram znovu trápila Prostějov
Příbram odehrála druhé semifinále 2. hokejové ligy proti Prostějovu a znovu ukázala, …
SPORT
Prokletá sláma ve Zduchovicích: Hasiči se po čtyřech dnech vrátili ke stejnému požáru
Jen čtyři dny klidu dopřál hasičům na Příbramsku požár uskladněné slámy ve …
AKTUALIZOVÁNO
Nová urologická ambulance v Rožmitále pod Třemšínem rozšíří dostupnost péče
Obyvatelé Rožmitálu pod Třemšínem a okolí se dočkají lepší dostupnosti specializované …
Brdy jsou po zimě čistší. Dobrovolníci sesbírali přes půl tuny odpadu
Desítky dobrovolníků se i letos zapojily do jarní akce Ukliď Brdy 2026. Výsledkem je …
PŘÍRODA
Nová Restaurace 27 mění pohled na českou kuchyni. Příbram má další důvod vyrazit ven
Příbram má nový podnik, který stojí za pozornost. Restaurace 27 vznikla jen pár kroků …
PR




