Ozvěny Noir Film Festivalu poprvé „zazní“ v Příbrami, filmy diváci uvidí v D-klubu a na malé divadelní scéně
21. října 2023 (09:46)
foto: z filmu Nebudou mi věřit, zdroj: Divadlo A. Dvořáka Příbram
Pětici snímků z americké produkce doplní československé drama Půlnoční mše z roku 1962. Festival se v Příbrami uskuteční od 27. do 29. října.
Na víkend před svátkem Halloween připravilo Divadlo A. Dvořáka Příbram speciální filmový program. Celkem šest snímků z americké a československé produkce diváci uvidí na divadelní Malé scéně a v D-klubu, které se dočasně promění v promítací sály. Akce vznikla ve spolupráci s pořadatelem Noir Film Festivalu, jehož jedenáctý ročník v létě proběhl v Českém Šternberku.
Úvodním snímkem festivalu je Temný rytíř režiséra Christophera Nolana (Tenet, Oppenheimer). „Éra blockbusterů ‚ve světě bez pravidel‘ po 11. září 2001 nezažila kontroverznější plakát, než je ten k druhé části batmanovské trilogie teroru. Hyperrealistické pojetí Temného rytíře v roce 2008 ona (ne)psaná hollywoodská pravidla od základů proměňuje. ‚Komiksový film‘ teď může být politicky aktivní, stejně tak anarchistický,“ uvádí anotace k nejmladšímu festivalovému zástupci.
Dramata Nebudou mi věřit, Bulvární plátek a Eso v rukávu patří k vlně černobílých noir filmů ze čtyřicátých a padesátých let. Cutterova cesta z roku 1981 už reaguje na realitu jiného světa. „Zatímco v klasické fázi americký film noir odrážel temnou atmosféru druhé světové války, neo-noirová fáze počínající 70. lety byla mimo jiné prosáknutá deziluzí vietnamského konfliktu. Esenciálními příklady jsou Scorseseho Taxikář (1976) či Cutterova cesta v režii československého exulanta Ivana Passera,“ přibližuje festival kontexty doby a její vliv na tehdejší kinematografii.
Půlnoční mši (Polnočná omša) natočil Jiří Krejčík na základě stejnojmenné divadelní hry Petera Karvaše, jejíž děj se odehrává na Štědrý den roku 1944. Pestrá paleta postav ukazuje různé postoje k dramatickým událostem na Slovensku v období po násilném potlačení národního povstání. Hudební složku filmu s koledami a vánočními skladbami vytvořil skladatel Zdeněk Liška.
Středočeské ozvěny 11. Noir Film Festivalu se uskuteční od 27. do 29. října, v listopadu promítne většinu z uvedených filmů pražské kino Lucerna. Předprodej vstupenek a dostupnou kapacitu promítacích míst najdete na webu kinopribram.eu.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Související
•Disney slaví sto let, příbramské kino uvede výběr jeho animovaných hitů
•Běh pro republiku na Vojně připomene osudy vězněných
•V Příbrami pokračuje obnova lesíku na Čertově pahorku
Další články
Kamiony ničí středočeské silnice. Kraj chystá razantní kontroly i nové váhy
Středočeský kraj chce posílit silniční kontroly zaměřené na přetížená nákladní auta a …
DOPRAVA
Svatohorská alej je zpět! Nový povrch hotový o týdny dřív, MHD znovu jezdí až nahoru
Rekonstrukce příjezdové cesty ke Svaté Hoře skončila s výrazným předstihem. Dlažební …
AKTUÁLNĚ
Mikroplasty máme v krvi, plicích i mozku. Teď je 18letá studentka dokáže z vody odstranit z 95 %.
Mikroplasty už nejsou jen problém oceánů. Vědci je našli v lidské krvi, placentě, …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Česko čeká prudké ochlazení. Zaprší, na horách může sněžit a ráno hrozí mráz
Po neděli se má opět ochlazovat a podle meteorologů se mohou ranní teploty dostat jen …
Den matek klepe na dveře: Máš dárek, nebo zase jen výmluvu?
Existují dny, na které si člověk vzpomene sám od sebe – narozeniny, Vánoce, první …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Počet výjezdů dál roste. Středočeský kraj bude obnovovat vozový park nákupem nových sanitek
Středočeští krajští radní odsouhlasili nákup 40 sanitek pro záchrannou službu v letech …
ZDRAVOTNICTVÍ
Ředitelka ZŠ, Příbram VII, 28. října 1 Renata Nováková: „Naší prioritou je bezpečné a zdravé prostředí pro děti“
Jak vypadá škola, která staví na uměleckém zaměření a zároveň klade důraz na výkon i …
ROZHOVOR
Bobři v Brdech pokračují v díle. Vytvořili krajinu plnou tůní a života
Brdské bobry si už každý bude navždy spojovat s tím, jak přehradili Klabavu pod …
POZNÁVÁME BRDY
Pietní akt u Slivice připomene poslední bitvu druhé světové války v Evropě
U Památníku Vítězství na Slivici se v neděli 10. května uskuteční pietní akt věnovaný …
HISTORIE
Výjimečná příležitost: Reprezentativní obchodní prostor 200 m² přímo na náměstí v Příbrami
V samotném centru Příbrami se nově nabízí k pronájmu atraktivní prostor o velikosti …
PR




