21. 6. svátek má Alois

Orel mořský nemá v přírodě žádného přirozeného predátora, největším nebezpečím je pro něj člověk

5. července 2020   (06:55)
Orel mořský nemá v přírodě žádného přirozeného predátora, největším nebezpečím je pro něj člověk
foto: pribram.cz

„Přímo v hnízdě orla mořského ležela noha z prasete, do které travič napíchal karbofuran. Samec ji našel a chtěl s ní nakrmit rodinu, bohužel zemřel. Při kontrole hnízda byla nalezena i otrávená samice a dvě odrostlá mláďata,“ vypráví ošetřovatel ze záchranné stanice zvířat.


Vzhledem k tomu, že péče o přírodu a bezbranné živočichy je ušlechtilá věc, rozhodli jsme se věnovat prostor na našem webu obyvatelům Ochrany fauny ČR. Jejich adopcí přispějete především na chod stanice a záchranu dalších živočichů. Každý zdejší klient má svůj, leckdy dojemný, příběh. Tentokrát se seznámíme s příběhy králů oblohy.

Orel mořský ohromí už na první pohled svou velikostí a rozpětím křídel, které dosahuje až dva metry
„Náš orel mořský byl nalezen ležící na zemi se zraněným křídlem. Nebyl schopen si obstarat potravu a byl zcela vysílený hladem. Ve stanici se brzy zrehabilitoval, ale není schopen kvalitního letu. Na přítomnost člověka si dlouho zvykal. Při každém vyrušení reagoval leknutím a vyrážel střemhlav klidně i proti zdi. Museli jsme být velmi opatrní, dnes je v expozici a s ošetřovateli i návštěvníky je kamarád,“ vypráví jeho příběh ošetřovatel.
Tito dravci nemají v přírodě žádného přirozeného predátora, největším nebezpečím je pro ně člověk. Každoročně je několik jedinců obětí otrav karbofuranem. Tento jed je zakázaný od roku 2008. Primárně byl určen k hubení hmyzích škůdců v zemědělství a bohužel, je dodnes hojně využíván traviči k likvidaci zvířat. Otrávené návnady si svůj cíl nevybírají a jejich přičiněním umírají i vzácná a ohrožená zvířata.
„Nedávno jsme řešili případ otravy i u nás. Tehdy byl nalezen mrtvý samec nedaleko od hnízdního stromu. Při kontrole hnízda byla nalezena otrávená samice a dvě odrostlá mláďata. Přímo v hnízdě ležela noha z prasete, do které travič napíchal karbofuran. Samec ji našel a chtěl s ní nakrmit rodinu...“

Orel mořský zůstane kvůli svému hendikepu v zajetí již napořád. Pochroumané křídlo už svou funkci nikdy stoprocentně plnit nebude. Chcete-li přispět na péči o něj, nebo na chod záchranné stanice darem či adopcí, informace naleznete na webových stránkách Ochrany fauny ČR.
 
foto: pribram.cz


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka

Další články

Při motokrosových závodech v Podluhách vyjel řidič mimo trať a narazil do diváků Při motokrosových závodech v Podluhách vyjel řidič mimo trať a narazil do diváků Na pomoc spěchal i vrtulník. Očkování bez předchozí registrace by mělo být možné od poloviny července Očkování bez předchozí registrace by mělo být možné od poloviny července Od září by mohli dostávat lékaři do ordinací nejpoužívanější vakcínu - … Pivovaru Herold v Březnici loni kvůli koronaviru klesl výstav o 35 procent Pivovaru Herold v Březnici loni kvůli koronaviru klesl výstav o 35 procent Pivovar vyváží například do Ruska a Švédska, nejnovější odbytiště má v Maďarsku a … Tatínkové mají dnes svůj den, nezapomeňte jim popřát Tatínkové mají dnes svůj den, nezapomeňte jim popřát Zatímco maminkám přeje druhou květnovou neděli většina blízkých, na táty se stále … Novák se dnes promění ve velké sportoviště. Připravena je i olympijská vesnice Novák se dnes promění ve velké sportoviště. Připravena je i olympijská vesnice Dnešní Novák Fest má podtitul Příbram pod pěti kruhy. Jak název naznačuje, akce se … Na kole: Výstava fotografií v příbramské galerii se vrací do 50. a 60. let minulého století Na kole: Výstava fotografií v příbramské galerii se vrací do 50. a 60. let minulého století Galerie Františka Drtikola představí kolekci o cykloputování fotografa Ladislava … V neděli budou silné bouřky s krupobitím a přívalovým deštěm, varovali meteorologové V neděli budou silné bouřky s krupobitím a přívalovým deštěm, varovali meteorologové Přívalový déšť může ojediněle rozvodnit malé toky, zatopit podchody, podjezdy či … Burácení motorů, ve vzduchu vůně benzinu. Motorkáři vyjedou na společnou projížďku s policií Burácení motorů, ve vzduchu vůně benzinu. Motorkáři vyjedou na společnou projížďku s policií V rámci akce Začněme spolu aneb kolama dolů se sejdou motorkáři v 10 hodin ráno u … Opilý řidič v Příbrami zdemoloval auto o strom, nadýchal téměř dvě promile Opilý řidič v Příbrami zdemoloval auto o strom, nadýchal téměř dvě promile K nehodě došlo dnes před čtvrtou hodinou ranní v ulici Edvarda Beneše.
Lidé by měli ve vedrech věnovat pozornost i zvířatům Lidé by měli ve vedrech věnovat pozornost i zvířatům Pro venčení psů by měli lidé volit především ráno a večer, kdy jsou teploty …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz