12. 8. svátek má Klára
Orel mořský nemá v přírodě žádného přirozeného predátora, největším nebezpečím je pro něj člověk

5. července 2020   (06:55)
Orel mořský nemá v přírodě žádného přirozeného predátora, největším nebezpečím je pro něj člověk

„Přímo v hnízdě orla mořského ležela noha z prasete, do které travič napíchal karbofuran. Samec ji našel a chtěl s ní nakrmit rodinu, bohužel zemřel. Při kontrole hnízda byla nalezena i otrávená samice a dvě odrostlá mláďata,“ vypráví ošetřovatel ze záchranné stanice zvířat.


Vzhledem k tomu, že péče o přírodu a bezbranné živočichy je ušlechtilá věc, rozhodli jsme se věnovat prostor na našem webu obyvatelům Ochrany fauny ČR. Jejich adopcí přispějete především na chod stanice a záchranu dalších živočichů. Každý zdejší klient má svůj, leckdy dojemný, příběh. Tentokrát se seznámíme s příběhy králů oblohy.

Orel mořský ohromí už na první pohled svou velikostí a rozpětím křídel, které dosahuje až dva metry
„Náš orel mořský byl nalezen ležící na zemi se zraněným křídlem. Nebyl schopen si obstarat potravu a byl zcela vysílený hladem. Ve stanici se brzy zrehabilitoval, ale není schopen kvalitního letu. Na přítomnost člověka si dlouho zvykal. Při každém vyrušení reagoval leknutím a vyrážel střemhlav klidně i proti zdi. Museli jsme být velmi opatrní, dnes je v expozici a s ošetřovateli i návštěvníky je kamarád,“ vypráví jeho příběh ošetřovatel.
Tito dravci nemají v přírodě žádného přirozeného predátora, největším nebezpečím je pro ně člověk. Každoročně je několik jedinců obětí otrav karbofuranem. Tento jed je zakázaný od roku 2008. Primárně byl určen k hubení hmyzích škůdců v zemědělství a bohužel, je dodnes hojně využíván traviči k likvidaci zvířat. Otrávené návnady si svůj cíl nevybírají a jejich přičiněním umírají i vzácná a ohrožená zvířata.
„Nedávno jsme řešili případ otravy i u nás. Tehdy byl nalezen mrtvý samec nedaleko od hnízdního stromu. Při kontrole hnízda byla nalezena otrávená samice a dvě odrostlá mláďata. Přímo v hnízdě ležela noha z prasete, do které travič napíchal karbofuran. Samec ji našel a chtěl s ní nakrmit rodinu...“

Orel mořský zůstane kvůli svému hendikepu v zajetí již napořád. Pochroumané křídlo už svou funkci nikdy stoprocentně plnit nebude. Chcete-li přispět na péči o něj, nebo na chod záchranné stanice darem či adopcí, informace naleznete na webových stránkách Ochrany fauny ČR.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
foto: Radek Velebil

autor: Tomáš Pečenka

Další články

Přehledně: Počty nakažených covidem v jednotlivých obcích na Příbramsku Přehledně: Počty nakažených covidem v jednotlivých obcích na Příbramsku Známe všechna místa stanovišť policejních hlídek pátečního Speed marathonu Známe všechna místa stanovišť policejních hlídek pátečního Speed marathonu Do bezpečnostní akce nazvané Speed marathon se policejní hlídky zapojují každoročně, loni při ní v rámci celé republiky zkontrolovaly na 7500 aut a zjistily na 3200 přestupků. 12. srpna 2020   (18:05) Hasiči vyjížděli k požáru vzrostlého obilí u Zbenic Hasiči vyjížděli k požáru vzrostlého obilí u Zbenic Doprava na silnici I/4 byla částečně omezena. 12. srpna 2020   (15:26) Každá třetí zmrzlina neprošla testy, uvedla SZPI Každá třetí zmrzlina neprošla testy, uvedla SZPI U třiceti procent odebraných vzorků zmrzlin byly bakterie typu salmonel. 12. srpna 2020   (14:20) V době nouzového stavu kradli dřevo, naftu, ale i peníze. Trojici mužů stíhá policie V době nouzového stavu kradli dřevo, naftu, ale i peníze. Trojici mužů stíhá policie Policisté i kriminalisté z Písecka a Příbramska spolupracovali na objasnění případů majetkové trestné činnosti. Skupina tří mužů měla krást a škodit opakovaně ve firmách v Tochovicích a v obcích Lety a Chrást. 12. srpna 2020   (11:44) Doba trávená na sociálních sítích stoupla na 159 minut Doba trávená na sociálních sítích stoupla na 159 minut Oproti loňsku se průměrná doba zvedla o 16 minut. 12. srpna 2020   (11:36) Nepřehlédněte Příbramská nemocnice s okamžitou platností zakazuje návštěvy v LDN a OŠP Příbramská nemocnice s okamžitou platností zakazuje návštěvy v LDN a OŠP Státní lesy spustily kampaň, v níž chtějí propagovat zvěřinovou gastronomii Státní lesy spustily kampaň, v níž chtějí propagovat zvěřinovou gastronomii Zvěřina bude k dostání na 65 lesních správách a zvěřinových závodech. 12. srpna 2020   (08:58) V Příbrami zabojují o tituly více než čtyři stovky triatlonistů V Příbrami zabojují o tituly více než čtyři stovky triatlonistů O víkendu 15. a 16. srpna se v Příbrami uskuteční nejen mistrovství republiky na olympijských tratích, ale také atraktivní závod tříčlenných štafet. Nechybí mezi nimi ani většina českých reprezentantů. 12. srpna 2020   (06:21)
Hygienici otestovali účastníky dobříšského tábora. Drtivá většina se covidem nenakazila Hygienici otestovali účastníky dobříšského tábora. Drtivá většina se covidem nenakazila Z celkového počtu osmdesáti testovaných zná výsledky již 73 lidí. Kromě vedoucího tábora byla nákaza covidem zjištěna u dvou osob. 11. srpna 2020   (20:22)
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz