Oprava příbramského akvaparku bude zřejmě dražší kvůli růstu cen ve stavebnictví
29. června 2021 (15:22)
foto: Sportovní zařízení města Příbrami
Podle návrhu, který zastupitelé projednávali v polovině loňského roku, měla rekonstrukce vyjít na 258 milionů korun bez DPH.
Plánovaná rekonstrukce příbramského akvaparku zřejmě vyjde dráž, než radnice ještě nedávno předpokládala. Důvodem je nárůst cen ve stavebnictví. Loni zastupitelé zhruba půlmiliardový projekt výrazně omezili kvůli pandemii, měl stát kolem 260 milionů Kč bez DPH. Nyní vše nasvědčuje tomu, že konečná cena bude o desítky milionů korun vyšší. Město má však podle starosty Jana Konvalinky (za ANO) dostatečnou finanční rezervu a může si nákladnou rekonstrukci dovolit, a to z vlastních zdrojů a bez použití úvěru.
"Jsme si vědomi toho, že ceny ve stavebnictví jdou nahoru, obzvláště některé komodity podražily až o stovky procent. Počítáme s tím, rozpočtová rezerva je značná. V tuto chvíli máme na účtech více než 400 milionů korun a lze předpokládat, že v příštím roce bude finanční zásoba ještě větší, takže si bazén můžeme dovolit," uvedl Konvalinka.
Zastupitelé v minulosti zastavili práce na přípravě rekonstrukce v nejrozsáhlejší variantě. Projekt podle Konvalinky příliš nabobtnal a jeho cena by přesáhla půl miliardy korun, což by starosta považoval za nezodpovědné. Podle návrhu, který zastupitelé projednávali v polovině loňského roku, měla rekonstrukce vyjít na 258 milionů korun bez DPH.
Představitelé města ale nyní upozorňují na to, že jde o ceny z roku 2018 a stavba má začít až v příštím roce. Konečný účet tak bude podle nich určitě vyšší. "Pravděpodobně tam nějaké navýšení bude, ale to by nás nemělo vůbec zastavit," uvedl místostarosta Martin Buršík (dříve ANO). Podle něj by náklady za akvapark měly být do 300 milionů korun.
Prováděcí dokumentaci včetně rozpočtu by město mělo mít k dispozici v září, poté může vypsat soutěž na stavební firmu. Rekonstrukce by tak mohla začít příští rok v létě a předpokládá se, že potrvá 18 měsíců. Problémem příbramského akvaparku jsou hlavně technologie, které jsou i desítky let staré.
Situace na stavebním trhu trápí i některá další města. Například v Dobříši zkomplikoval růst cen stavebních materiálů a jejich nedostatek rekonstrukci průtahu městem. Stavbařům chybějí obruby a nemohou dokončit ani dláždění chodníků. Zástupci radnice předpokládají, že stavební firma bude chtít od města víc peněz, protože ceny materiálů skokově vzrostly.
Situace na stavebním trhu trápí i některá další města. Například v Dobříši zkomplikoval růst cen stavebních materiálů a jejich nedostatek rekonstrukci průtahu městem. Stavbařům chybějí obruby a nemohou dokončit ani dláždění chodníků. Zástupci radnice předpokládají, že stavební firma bude chtít od města víc peněz, protože ceny materiálů skokově vzrostly.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka
Další články
Policie během tří dnů narazila na opilé i zdrogované řidiče. Zkontrolovala přes 2100 aut
Více než dva tisíce zkontrolovaných vozidel, stovky přestupků a desítky řidičů pod …
AKTUALIZOVÁNO
Firma spojená s prezidentem fotbalového klubu dluží městu přes 5 milionů. A přesto fotbal získal nejvyšší dotaci
Firma spojená s prezidentem fotbalového klubu dluží městu přes 5,3 milionu korun. Vůči …
AKTUÁLNĚ
Záchranná mise na Dole Anna: Ze Dne otevřených dveří přímo k zásahu
PŘÍBRAM – Zatímco dvůr centrální hasičské stanice ve Školní ulici byl plný dětí ze …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Dubánci vyrážejí mezi lidi. V Dobříši otevřou novou rodinnou stezku
Malé postavičky z přírodnin, které si získaly srdce dětí i dospělých, přicházejí s …
DOBŘÍŠ
Střet u Vranovic: Tesla srazila divočáka, silnice na Rožmitál byla průjezdná jedním pruhem
V úterý 12. května po 21. hodině večer došlo na silnici č. I/18 k nehodě. Na trase z …
AKTUALIZOVÁNO
Sto metrů příbramské historie. Na Březových Horách vzniká velkoplošná malba
V Kladenské ulici na Březových Horách začne už ve středu 13. května vznikat …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Pičínská rybka 2026: kdo vytáhne vítězný kousek?
ČRS MO Bohutín ve spolupráci s obcí Pičín, místním SDH a dalšími partnery pořádá 4. …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Mezinárodní den sester si v příbramské nemocnici připomněli poděkováním zdravotním sestrám
Oblastní nemocnice Příbram si v úterý 12. května připomněla Mezinárodní den sester. …
Hasiči likvidují požár v rodinném domě ve Věšíně
Několik jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů zasahuje v úterý 12. května u …
AKTUALIZOVÁNO
Taxikář zachránil ženě 300 tisíc. Málem je předala falešným policistům z Příbrami
Jen díky duchapřítomnosti řidiče taxislužby nepřišla devětačtyřicetiletá žena o 300 …
AKTUÁLNĚ




